Mes visi, turbūt be išimčių, apie 2-3 valandą dienos, po pietų, pasijuntame apsnūdę ir pasyvūs. Ieškome puodelio kavos, pavaikštome lauke ar iš vieno įstaigos aukšto į kitą. Kas turi galimybę, matyt, ir nusnaudžia. Tačiau kartais nuolatinis nuovargis, noras prigulti, nusnūsti, absoliuti energijos stoka kamuoja visą dieną. Į kur tai veda? Vieną rimtą dažnų pokaičių poveikį aptiko Tokijo universiteto mokslininkai. Savo atliktą tyrimą ir rezultatus jie pristatė kasmetiniame Europos diabeto tyrimų asociacijos susitikime.
Visi puikiai žinome, kad miegas būtinas mūsų sveikatai ir gyvybei. Miego metu atsinaujina ląstelės, organizmas pailsi, regeneruojasi. Tačiau dažni pokaičiai, nuolatinis noras miegoti, nors miegama lyg ir pakankamai, gali būti susijęs ne su kuo kitu, bet su antrojo tipo diabetu. Anot tyrimo vadovo, mokslų daktaro Tomohide Yamada, ilgi pokaičiai kelis kartus per dieną ir šiaip žalingi organizmui, nes sutrikdo natūralų jo balansą. Tačiau kartu tai išduoda, jog su organizmu yra kažkas ne taip, o vėliau gali būti dar blogiau.
Tyrimas atliktas metaanalizės principu. Jo metu naudotasi daugybe kitų iki šiol atliktų tyrimų, susijusių su miegu ir antrojo tipo diabetu. Be to, naudojami įvairūs pripažinti moksliniai šaltiniai. Bendras dalyvių skaičius – beveik 270 tūkst. Dėl didelio dalyvių skaičiaus, dėl skirtingų dalyvių gyvenamųjų vietų (Švedija, Ispanija, Suomija, Vokietija, JAV, Kinija) buvo galima nupiešti išsamų ir aiškų paveikslą apie tai, kaip numigimai dienos metu susiję su antrojo tipo diabetu.
O paveikslas - ne toks jau iš šviesus. Nustatyta, jog rizika susirgti antrojo tipo diabetu padidėja net 56 proc. tiems žmonėms, kurie jaučia nuolatinį miego poreikį. Ne tik jaučia, bet ir dažnai prigula dienos metu, numinga daugiau nei valandą trunkančius pokaičius. Numingant trumpiau nei valandą kartą per dieną tokios didelės rizikos susirgti diabetu nepastebėta.
Tikėtina, kad toks miego sutrikimas yra susijęs su organizmo išsekimu, o tai ir veda būtent į antrojo tipo diabetą. Kokia išeitis? Skirti daugiau dėmesio savo miego – budrumo režimui, stiprinti psichinę ir fizinę sveikatą.
Šaltinis:
Yamada T, et al. The Annual Meeting of the European Association for the study of Diabetes. 2015.