Pėdos – viena mažiausiai matomų kūno vietų, todėl jos dažnai nepelnytai pamirštamos, o į pėdų odos pakitimus dėmesį atkreipiame tik tuomet, kai jie ima kelti diskomfortą ir skausmą. Apie pėdų bėdas ir jų sprendimo būdus bei profilaktiką pasakoja Vilniuje įsikūrusios Podologijos klinikos pėdų priežiūros specialistė Agata Komar.
„Pėdas lengva paslėpti kojinėse ir batuose, tačiau pėdų negalavimų taip lengvai nepaslėpsite – jie būtinai primins apie save įkyriu skausmu, niežuliu ir diskomfortu. Dažniausiai žmonės susiduria su įaugusiais pėdų nagais, nuospaudomis, suskeldėjusia oda, padidėjusiu prakaitavimu. Visas šias problemas dažnas bando spręsti namuose, tačiau greičiausias ir lengviausias būdas atsikratyti pėdų negalavimų – apsilankymas podologo kabinete“, – aiškina pėdų priežiūros specialistė Agata Komar.
Kas yra podologija ir kam ji reikalinga
Podologija – mažai kam girdėtas terminas. Tai estetinės medicinos sritis, kuri rūpinaisi jūsų pėdų sveikata ir grožiu. Podologas atlieka gydomąjį – higieninį pedikiūrą, šalina pėdų defektus ir gerina pėdų funkciją esant apsigimimams, parenka ortopedinę avalynę ar įdėklus bei kitaip rūpinasi, kad jūsų pėdos būtų sveikos, o žingsniai lengvi.
Lietuvoje dar daug kas nėra girdėjęs apie podologo paslaugas. Tačiau Vakarų šalyse apsilankymas podologo kabinete laikomas tokia pat būtinybe, kaip periodiškas dantų patikrinimas bei burnos higiena.
„Dažnai pėdų sveikatos nesureikšminame, kol nesusiduriame su skausmingais negalavimais. O jų beveik visų galima lengvai išvengti tinkamai rūpinantis pėdomis ir reguliariai apsilankant gydomajam – higieniniam pedikiūrui. Iš tiesų ši procedūra daug svarbesnė, nei gali pasirodyti. Ji užtikrina, kad nesusidursite su įaugusiais nagais, nuospaudomis, kitais skausmingais negalavimais, o kartais padeda ir diagnozuoti kitus susirgimus, tokius kaip cukraligė, psoriazė, hormoniniai sutrikimai, kurie gali būti tam tikrų pėdos negalavimų pagrindinė priežastis“ – aiškina podologė Agata Komar.
Įaugęs nagas – vienas skausmingiausių negalavimų
Kam teko susidurti su įaugusiu nagu, tikrai prisimena nepakenčiamą skausmą. Įaugęs nagas iš pradžių atrodo kaip menkutė problema, tačiau gali baigtis chirurgo kabinete. Ką daryti, kad netektų jame apsilankyti?
Visų pirma reikia taisyklingai karpyti nagus. Prastai nukirpti nagai – viena dažniausių įaugančio nago priežasčių. Nagus reikia kirpti ne per arti minkštųjų audinių, tiesiai, o kraštelius sušvelninti nagų dilde. Labai svarbu rinktis ir tinkamą avalynę – nespaudžiančią, minkštos odos, žemu kulnu.
„Kad nagas augtų savo natūralia kryptimi, jis turi turėti pakankamai vietos augti. Kai nuolat avime ankštus batus, aukštakulnius, batelius siaurėjančiu priekiu, mūsų kojų pirštai nuolat suspausti, jiems tenka didesnė apkrova. Iš visų pusių spaudžiamas nagas sminga į minkštuosius audinius ir prasideda itin skausmingos bėdos“, – aiškina pėdų priežiūros specialistė Agata Komar.
Įaugus nagui skausmas kasdien stiprėja, kol tampa sunku vaikščioti. Kartais į aplinkinius audinius įsimeta infekcija, jie pradeda tinti, pūliuoti, o nagas deformuojasi. Įaugusio nago atstatymas yra skausminga procedūra, o gijimo laikotarpis ilgas. Todėl specialistai rekomenduoja nedelsti ir pastebėjus įaugusį nagą, iš karto keliauti į podologo kabinetą. Taip užkirsite kelią negalavimo eigai ir išvengsite nemalonaus chirurginio gydymo.
Ką būtina žinoti apie nuospaudų gydymą
Nors nuospaudos nepavojingos, jos kelia didelį diskomfortą vaikštant. Dažniausiai nuospaudos atsiranda dėl netinkamos avalynės, didelio fizinio aktyvumo. Nuospauda – tai odos apsauginė reakcija į trintį, spaudimą.
Nuospaudos vietoje dažniausiai oda sukietėja, o po ja susiformuoja vadinamasis nuospaudos „geluonis“. Dažnai pakeitus avalynę nuospauda pranyksta pati, tačiau kartais tenka ją šalinti podologo kabinete. Pėdų priežiūros specialistė Agata Komar įspėja, kada nuospaudos gydymas namuose gali būti pavojingas.
„Vaistinėse nuospaudų gydymui parduodami įvairūs pleistrai. Kartais tai – gera išeitis. Tačiau neretai nuospauda yra mažesnė, nei pleistras. Jį užklijavus, aktyviosios medžiagos veikia ne tik suragėjusį odos sluoksnį, bet ir aplinkinius minkštuosius audinius. Kyla pavojus chemiškai pažeisti sveiką odą. Tuomet jau teks gydytis ne tik nuospaudą, bet ir kitus pažeidimus. Todėl gydydami nuospaudas, būkite atsargūs, nepažeiskite aplink esančios odos, o geriausia – patikėkite šį darbą specialistui“, – ragina podologė Agata Komar.
Skilinėjanti oda gali signalizuoti apie ligas
Skilinėjanti padų oda ypač vargina šaltuoju metų laiku. Nors dažniausiai tai tik estetinė problema, kartais ji tampa skausminga, kai suragėjusi oda įtrūksta giliau iki gyvų audinių ir ima kraujuoti. Tokią būklę dažnai bandoma palengvinti įvairiais kremais, aliejukais, vonelėmis. Tačiau dažnai pamirštamas svarbus momentas – prieš tepant odą drėkinančias ir maitinančias priemones, būtina nušveisti suragėjusį sluoksnį. Tam yra specialūs šveitikliai, pemzos ir kitos priemonės. Tačiau tai padaryti gana sunku, jeigu skilinėjimas jau skausmingas ir gilus. Tuomet lengviausias būdas atsikratyti problemos – kreiptis į podologą.
Pradėjus skilinėti pėdų odai pasirodyti specialistui reikėtų dar ir dėl to, kad tai gali būti ne vien prastos avalynės ar higienos pasekmė. Kartais skilinėjanti oda yra hormoninių pakitimų, kitų odos ligų ar vitaminų trūkumo požymis.
Kaip išvengti gausaus pėdų prakaitavimo
Prakaituojančios pėdos dar nieko nenuvarė į kapus, tačiau sutikite, tikrai nemalonu šaltą žiemos dieną šusti kojas drėgnuose batuose. Dėl gausaus pėdų prakaitavimo gali prasidėti kiti negalavimai, dažniau varginti nuospaudos. Galų gale drėgnos, prakaituotos pėdos tiesiog greičiau šala, kelia didžiulį diskomfortą ir gadiną nuotaiką.
Padidėjęs pėdų prakaitavimas gali būti tiek prastos higienos, netinkamos avalynės, tiek kai kurių kitų susirgimų pasekmė. Jei dažnai ir stipriai prakaituoja pėdos, atsikratykite visų sintetinių kojinių ir ankštų, kvėpuoti pėdai neleidžiančių batų. Pėdų priežiūrai naudokite priemones su arbatmedžio aliejumi, kuris naikina bakterijas ir nemalonų kvapą. Kojas plaukite ne tik ryte ir vakare, bet ir kas kartą grįžę į patalpą iš lauko. Kelis kartus per savaitę galite palepinti pėdas vonelėse su specialia tam skirta antibakterine druska.
Jei tai nepadeda, verta apsilankyti pas specialistą. Nepamirškite, jog gausus prakaitavimas gali būti endokrininių ligų požymis, todėl neignoruokite jo ir pasitikrinkite sveikatą.