Penktadienis, 2025.04.11
Reklama

Dažniausia bandančiųjų mesti rūkyti klaida – noras šio įpročio atsikratyti iš karto

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-16 10:12:14

Kasmet trečią lapkričio mėnesio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Minėdami šią dieną sveikatos specialistai stengiasi atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybę savo sveikatos labui atsisakyti šio žalingo įpročio.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2016 metais atliktas tyrimas parodė, kad 73 proc. rūkiusių ar rūkančių tyrimo dalyvių teigė mėginę mesti rūkyti: 26 proc. tai pavyko padaryti, 47 proc. mėgino mesti, tačiau vėliau vėl pradėjo.

Dažniausia klaida – noras mesti iš karto

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkė Laura Vanagaitė teigia, kad nusprendusiems mesti rūkyti reikia daug valios nikotino priklausomybei įveikti. „Dažniausia klaida, kai cigarečių atsisakoma ne palaipsniui, o nutraukiama staiga. Nusprendus žengti šį žingsnį, pirmiausia patarčiau pakalbėti su savo šeimos gydytoju ir gauti receptą receptiniams vaistams nuo rūkymo arba atvykti į vaistinę ir pasikonsultuoti, koks nereceptinis preparatas labiausiai tiktų“, - sako farmacijos specialistė.

Anot jos, drastiškas tabako vartojimo nutraukimas gali sukelti dirglumą, nuovargį, galvos skausmą, nemigą, vidurių užkietėjimą, prakaitavimą, kosulį, prastą koncentraciją, depresiją, padidėjusį apetitą ir tabako poreikį. Metant rūkyti kartais neįmanoma kontroliuoti emocijų, nes kenčiama nuo nikotino abstinencijos.

Pagrindinis vaistininkės patarimas – meskite rūkyti su pagalba. „Su specialistų pagalba palaipsniui sumažintumėte surūkomų cigarečių skaičių iki visiško nerūkymo. Specialistas visuomet gali tinkamai patarti, rekomenduoti preparatus, nurodyti kaip juos naudoti, paaiškinti vienų ar kitų preparatų ar vaistų veikimo ypatumus“, - pabrėžia L. Vanagaitė.

Elektroninės cigaretės ne išeitis

Farmacininkės teigimu, dėl reguliuojamo nikotino kiekio elektroninėse cigaretėse gali atrodyti, kad tai itin patrauklus būdas mesti rūkyti, tačiau taip nėra. Vis dar kyla daugybė abejonių dėl šių priemonių ir atlikta per mažai tyrimų, kad būtų galima tiksliai žinoti jų poveikį žmogaus sveikatai.

„Sąmoningai apsisprendusiems mesti rūkyti pacientams rekomenduočiau nepakeliamą norą rūkyti lengvinančias priemones: nikotininę gumą, pleistrą, pastiles. Jie priklauso pakaitinės nikotino terapijos vaistų grupei. Preparatai sumažina nikotino nutraukimo simptomus, kuriuos žmogus jaučia, kuomet nustoja rūkyti“, - aiškina vaistininkė.

L. Vanagaitė pabrėžia, kad vaistai gali būti labai naudingi, sumažindami norą surūkyti cigaretę, tačiau prieš vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. „Minėti preparatai yra mažiau kenksmingi negu rūkymas, nes jų sudėtyje nėra dervos, anglies monoksido ir kitų toksinų, kurių yra cigarečių dūmuose. Preparatų vartojimo schemos yra pagrįstos mažinimo palaipsniui principu: pradedant nuo didesnių dozių, jas palaipsniui mažinant iki visiško nutraukimo“, - teigia vaistininkė.

Visgi kiekvienam žmogui veikimas gali būti skirtingas, todėl farmacijos specialistė rekomenduoja jeigu nejaučiate jo poveikio nebijoti pakeisti vieną preparatą kitu.

Keiskite savo įpročius

Vaistininkė primena, kad rūkymą visuomet galima pakeisti kita, malonesne veikla ar nauju įpročiu. „Susigalvokite ritualą, kurį darysite, užsinorėję rūkyti. Pavyzdžiui, galite išgerti stiklinę vandens, suvalgyti obuolį ar kitą vaisių. Tai padės atitraukti dėmesį ir noras rūkyti netrukus praeis. Taip pat kasdien vėlinkite pirmosios cigaretės užsidegimą 1 valanda“, - patarimais dalijasi L. Vanagaitė.

Pasak jos, efektyvu yra pasižadėti sau, kad galite nerūkyti. „Pasižymėkite tikslią metimo datą ir griežtai laikykitės taisyklės „nė vieno dūmelio“. Apie savo ketinimus galima pranešti ir aplinkiniams. Tada reikės įrodyti ne tik sau, bet ir kitiems. Jei jūsų draugų rate visi rūko, galite eiti kartu su jais, tačiau būtinai su savimi neškitės, pavyzdžiui, kavos ar arbatos puodelį, kad turėtumėte ką veikti, kol kiti rūkys.“, - kalba pašnekovė.

Farmacininkė nuramina ir tuos, kurie baiminasi dėl svorio priaugimo. „Paprastai svorio priaugama todėl, kad suaktyvėja alkio centras, kurį rūkymas blokuoja. Taip pat sustiprėja uoslės ir skonio pojūčiai, todėl maistas atrodo skanesnis, tačiau neišsigąskite, viską galite sukontroliuoti. Pirmąjį mėnesį susireguliuokite mitybą – valgyti daugiau skaidulinio maisto, vaisių, daržovių“, - sako sveikatos specialistė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Priklausomybė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Psichologė apie vaikystę su kalte, gėda ir pykčiu
„Mes juk savo vaiką mylim. Žiūrėkit, jis pavalgęs, aprengtas, net telefoną turi“, – aiškina nuo alkoho...
Antsvorio ir nutukimo dilema: tik estetinė problema ar rimtas pavojus sveikatai?
Gyventojų apklausos duomenys rodo, kad daugiau nei pusė (52 proc.) žmonių, turinčių antsvorio ar nutukę, patyr...
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas