Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Dėl paauglėms skirtos kontraceptinės spiralės kompensavimo – klausimai

Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-11 15:27:31

Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir kitas susijusias institucijas prašydama paaiškinti, kodėl į kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo įtrauktas paauglėms ir merginoms skirtas ilgalaikio poveikio kontraceptinis vaistinis preparatas „Levonorgestrel“ (Fleere kontraceptinė ilgalaikio poveikio sistema, dar žinoma kaip hormoninė spiralė).

Kontraceptibė spiralė. © Fotolia.com asociatyvioji nuotr.

 

2020 m. balandžio 21 dieną sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą Nr. V-934, kuriuo į kompensuojamų vaistų sąrašą buvo įtrauktas vaistinis preparatas „Levonorgestrel“. Įsakyme nurodoma, kad vaistas „skiriamas merginoms nuo 15 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos“. Kompensuojamųjų vaistų sąraše šis vaistas dėl nesuprantamų priežasčių priskirtas prie „būklių, sukeliančių grėsmę sveikatai“.

Seimo narė V. Aleknaitė-Abramikienė prašo atsakyti, dėl kokių priežasčių, kieno nurodymu ir kokiu pagrindu kontraceptinis vaistinis preparatas (kontraceptinė spiralė) „Levonorgestrel“ buvo įtraukta į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Taip pat klausiama, kokia būtinybė lėmė šį sprendimą padaryti skubos tvarka ir ar ministras pirmininkas ir (ar) sveikatos apsaugos ministras nebuvo įtakojamas suinteresuotų lobistinių organizacijų.

Taip pat domimasi, kokiais medicininiais argumentais remiantis šis vaistas buvo priskirtas prie būtinosios pagalbos priemonių ir kuo remiantis vaisto skyrimas yra apribotas 15–20 m. amžiaus intervalu.

Galų gale klausiama, kodėl priimant sprendimą nebuvo konsultuojamasi nei su visuomene, nei su tėvams atstovaujančiomis organizacijomis.

„Vaistinis preparatas „Levonorgestrel“ – ekstrinis hormoninis kontraceptikas, neleidžiantis apvaisintai kiaušialąstei įsitvirtinti gimdos gleivinėje ir taip sukeliantis abortą. Medicininėje praktikoje negimdžiusioms moterims, juo labiau paauglėms, hormoninės spiralės yra nededamos ir nerekomenduojamos dėti“, – teigė V. Aleknaitė-Abramikienė.

Preparato vertinimo protokoluose nurodoma, kad prognozuojamos PSDF biudžeto išlaidos šio preparato kompensavimui per metus yra 862 482 Eur. Rinkoje šio vaistinio preparato kaina yra apie 120 eurų, o tai reiškia, kad valstybė šia priemone numato aprūpinti beveik 7200 paauglių per metus.

„Kontracepcijos prieinamumo didinimas neprisideda prie paauglių ir jaunimo sveikatos gerinimo. Priešingai, mažina jaunų žmonių atsakomybę, skatina lytinių partnerių kaitą, žaloja psichinę sveikatą, skatina užsikrėtimą lytiškai plintančiomis ligomis. Ar paauglių lytinių santykių skatinimas yra dabartinės Vyriausybės prioritetas?“ – klausia Seimo narė.

Parlamentarė V. Aleknaitė-Abramikienė atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respubliką saisto 1995 m. Seime ratifikuota Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, pagal kurią asmenys nuo 15 iki 18 metų yra vaikai, todėl atsakomybė už juos tenka jų tėvams arba globėjams. Tuo tarpu pagal ministro įsakymą, šio kontraceptinio vaistinio preparato skyrimas Lietuvoje numatytas išimtinai nepilnamečiams asmenims. Be to, ministro sprendimas sudaro sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant (tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų), todėl jis mažų mažiausiai yra kontraversiškas. Anot parlamentarės, jis prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms ir nuostatoms.

Pagal Sveikatos draudimo įstatymo 23 straipsnio 1 d., sveikatos apsaugos ministras, numatydamas preparato įtraukimą į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, turi atsižvelgti į Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomones. Iš viešai prieinamos informacijos matyti, kad VLK ne tik kad nematė galimybių prisiimti šiuos finansinius įsipareigojimus, bet ir buvo prieš tokį lėšų skyrimą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Gydytojų onkologų kompetencija, patirtis ir kolegų nuojauta lėmė sėkmę
Nacionaliniame vėžio centre besigydančio Mindaugo (48 m.) ligos istorija, kaip ir daugeliu atvejų, prasidėjo netikėtai,...
Pavasarį sugrįžta ne tik saulė: kaip palengvinti alergijos simptomus?
Vis dažniau danguje pasirodanti saulė ir pamažu aukštyn kylantis lauko termometro stulpelis praneša apie netrukus sužydė...
70 valandų per savaitę – asmeniniam gyvenimui. Ar tikrai?
Net jei nelaikome savęs perfekcionistais, staiga pajuntame, kad para tiesiog turėtų būti ilgesnė. Tada laiku pabaigtume...
Kartu su gamta bunda ir erkės: ragina nedelsti – erkinis encefalitas gali kainuoti gyvybę
Su pirmaisiais šiltesniais saulės spinduliais į gamtą traukia poilsiautojai, tačiau kartu bunda ir mažieji, bet pavojing...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų