Nors vasara jau įpusėjo, tačiau mūsų nelepina – saulėtas, karštas dienas keičia tvankios, lydimos lietaus, smarkesnio vėjo ar net škvalo. Nuolat besikeičiantys orai veikia ir kiekvieno iš mūsų organizmą, tad medikai pastebi, jog padaugėja besiskundžiančių peršalimo ligomis, širdies sutrikimais.
Daugiau širdies veiklos sutrikimų
Respublikinės Panevėžio ligoninės Kardiologijos skyriaus vedėjos Irenos Skripkauskienės teigimu, dėl permainingų orų padaugėjo žmonių, kuriems diagnozuojami širdies ritmo sutrikimai.
„Nors šį savaitgalį buvo ne pilnatis, o jaunatis, bet sulaukėme daugiau pacientų, kuriems nustatyti prieširdžių virpėjimai, hipertoninės krizės, kraujospūdžio pakilimai“, – sakė kardiologė.
Dažniausiai prasidėjus karščiams padaugėja ir besiskundžiančiųjų dėl per didelio ar sumažėjusio kraujospūdžio.
„Mūsų skyriuje besigydančiųjų tai sumažėja, tai vėl padaugėja – bangomis. Sunku pasakyti, ar tai dėl klimato įtakos, tam reikėtų nuodugnesnių tyrinėjimų“, – nesiryžo tvirtinti, ar oras ir susirgimai susiję, I. Skripkauskienė.
Po magnetinių audrų – padaugėja pacientų
Tačiau savo disertacijoje hidrometeorologinių faktorių įtaką širdies ligomis sergantiesiems tyrinėjęs VŠĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Kardiologijos skyriaus vedėjas dr. Mykolas Biliukas patvirtino, kad gamtos faktoriai turi įtakos organizmui.
„Temperatūros svyravimai, saulės aktyvumas, magnetinės audros veikia sergančiuosius širdies ligomis. Tik mėnulio fazės neveikia, šis veiksnys turi įtaką psichinėmis ligomis kamuojamiems ligoniams, – kalbėjo gydytojas. – Dėl minėtų gamtos reiškinių pacientams sutrinka širdies ritmas, išsireguliuoja prieš tai vaistais buvęs stabilizuotas kraujospūdis, nukrenta spaudimas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, padaugėja išeminių atakų, kamuoja ūminiai išeminiai sindromai. Ypač negalavimų padaugėja, jeigu karščio bangą, t. y. aukštą temperatūrą, lydi stiprūs vėjai, škvalai, kruša. Dažnai pacientas tą pačią dieną, kai jaučiasi blogai, nesikreipia, ateina tik po keleto dienų ir galima pastebėti, kad blogai pasijuto, kai pasikeitė oro sąlygos“.
Mediko teigimu, vasarą būna mažiau magnetinių audrų, jų padaugėja balandžio ir ypač gegužės mėnesiais. „Stebime gamtos reiškinius – jeigu praėjo magnetinė audra, ruošiame lovas, laukiame pacientų padaugėjimo. Ir šiuo metu mūsų skyriuje paguldyta virš normos kardiologinių ligonių, tai susiję su gamtos faktoriais“, – atviravo dr. M. Biliukas.
Į klausimą, galbūt prieš dešimtmetį ir anksčiau orai buvo pastovesni, mažiau veikė žmones, atsakė, jog ir seniau buvo klimato pokyčių, tik nebuvo ištirta jų sąsaja su ligomis. Pavyzdžiui, Amerikoje per magnetines audras padidėja mirtingumas, tik nebuvo nustatyta šio reiškinio priežastis.
„Per pastaruosius dešimt metų labiau yra ištyrinėti gamtos reiškiniai, jų įtaka sveikatai“, – tvirtino pašnekovas.
Kardiologijos skyriaus vedėjo duomenimis, šiemet jų skyriuje nuo gegužės per mėnesį buvo gydoma 160 – 170 pacientų, kai orai ramesni – 120 – 130 pacientų, tad kai prasideda orų svyravimai, ligonių skaičius išauga apie 25 proc.
Suserga ir jauni, ir vyresni
Glaudžias sąsajas tarp oro ir žmonių susirgimų įžvelgia ir Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Dovilė Krivickaitė. Jos teigimu, tvyrant karščiams, o šiuos keičiant lietingoms, vėjuotoms dienoms, dėl kondicionierių naudojimo, šaltų gėrimų vartojimo jaunimas dažniausiai vasarą serga peršalimo ligomis, vyresnio amžiaus žmones kamuoja dusulys, kraujospūdžio pakilimas, skundžiamasi ir širdies sutrikimais.
„Karštomis dienomis neikite į saulę, pabūkite kambaryje, gerkite daug skysčių, jeigu įmanoma, nesijunkite kondicionierių, nebūkite skersvėjuose“, – patarė gydytoja, norintiems šiltuoju metų laiku išvengti ligų.
„Baltijos“ vaistinės vadybininkė Greta Olševskienė taip pat minėjo, jog dėl permainingų orų paklausūs yra vaistai nuo peršalimo, kosulio bei širdžies sutrikimų. Pasak vadybininkės, prasidėjus karščiams, turintieji problemų dėl širdies perka jai skirtus paprastesnius preparatus, taip pat vasarą padaugėja žmonių, kuriuos kamuoja peršalimas, kosulys – šios ligos atsiranda dėl naudojamų kondicionierių.
„Žinote, žmogus iš automobilio skuba į darbą, iš patalpų – vėl į lauką ar automobilį, todėl patiria staigius temperatūros svyravimus“, - sakė pašnekovė.
Tačiau, vadybininkės teigimu, nepaisant dėl permainingų orų žmonių patiriamų negalavimų, farmacininkams vasara yra prastesnis sezonas, lyginant su žiema ar rudeniu.
Jos manymu, šiltuoju metų laiku organizmui reikia leisti pailsėti nuo įvairių preparatų, dirbtinių papildų, reikia stengtis iš maisto – šviežių uogų, daržovių, vaisių, užderėjusių šį sezoną, gauti kuo daugiau vitaminų, mikroelementų.