Antradienis, 2025.04.15
Reklama

Delsiantieji ilgai laukia eilėse

valstietis.lt | 2013-08-26 12:54:54

Visi moksleivių ir netrukus jais tapsiančių vaikų tėveliai puikiai žino, kad rugsėjį turės  pristatyti mokykloms savo atžalų sveikatos pažymėjimus. Tačiau kai kurie būtiną sveikatos patikrinimą atideda paskutinei minutei. Nors medikai teigia, kad vėluojančiųjų kasmet mažėja, vis dėlto ruošiasi galimam jų antplūdžiui paskutinę rugpjūčio savaitę.

Mokyklinis
Sveikatos pažymėjimą mokyklai reikia pateikti jau rugsėjo pirmąją savaitę. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pasitikrinti naudinga

Iki šiol sveikatos pažymėjimą pasirašydavo šeimos gydytojas, dabar jau reikia ir odontologo parašo, mat šių metų gegužės 16 dieną Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis  patvirtino naują nuo 2004-ųjų galiojusios statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ redakciją.

Daugelis mano, kad toks vaiko sveikatos patikrinimas tėra formalumas, bet medikai tvirtina, kad jo duomenys naudojami vaikų sveikatos stebėsenai ir analizei. O visų svarbiausia – jis padeda užkirsti kelią ligai ar dar neįsisenėjusią pagydyti. Vilniaus miesto Antakalnio vaikų poliklinikos gydytoja Laimutė Šaučiulienė paaiškino, kad vaikai yra tikrinami visapusiškai – matuojamas jų ūgis, svoris, kraujospūdis, tikrinamas regėjimas, paklausoma, kaip funkcionuoja širdis ir plaučiai. Taip pat žiūrima, ar neiškrypęs vaiko stuburas, ar taisyklinga jo laikysena.

Jeigu kyla kokių abejonių dėl vaiko sveikatos būklės, jis siunčiamas pas atitinkamos srities specialistus. Gydytojos teigimu, pasitaiko, kad vaiko sveikata būna labai silpna, bet tokie atvejai yra reti. Tuomet gydytojų konsultacinė komisija tėvams rekomenduoja ne tik gydyti vaiką, bet ir kuriam laikui atidėti jo mokslus ir pabūti namuose ar darželyje.

Dažniau pasitaiko regos sutrikimų – neretai tai ilgo sėdėjimo prie kompiuterio ar televizoriaus padariniai. Dažni ir stuburo iškrypimai, bet jie atsiranda vyreniems vaikams ilgą laiką netaisyklingai sėdint mokyklos suole. Kartais visiškai išgydyti jų neįmanoma.

Moko taisyklingos laikysenos

VšĮ Antakalnio poliklinika šiemet Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis vykdo visuomenės sveikatos programą „Sveikas ir stiprus. Taisyklingos laikysenos įgūdžių formavimas“. Poliklinikos ryšių su visuomene skyrius pranešė, kad pagal šią programą bus finansuojama fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacija ir kineziterapeuto pokalbis siekiant formuoti vaikų supratimą apie sporto poveikį ir poreikį sportuoti.

Bus finansuojamas ir fizinės medicinos procedūrų kompleksas – 5 mankštos salėje ir tiek pat vandenyje. Plaukiojimas ir pratimai vandenyje ypač naudingi formuojant taisyklingą laikyseną – tuo metu dirba visi nugaros raumenys, o vanduo veikia atpalaiduojančiai. Dėl raumenų atsipalaidavimo ir dalinio nesvarumo pratimus lengviau atlikti. Vertikali vonia sustiprina ir atpalaiduoja raumenis, sustiprina raiščius, gerina jų mitybą, padidina stuburo paslankumą, judesiai tampa laisvesni.

Neverta delsti

Anot L. Šaučiulienės, pastaraisiais metais vaikų tėveliai pradėjo atsakingiau žiūrėti į sveikatos patikrinimą – gana dažnai atveda vaikus pas gydytojus vos mokslo metams pasibaigus. Anksčiau prieš pat naujųjų mokslo metų pradžią prie gydytojų kabinetų nusidriekdavo didžiulės vaikų ir tėvelių eilės, tačiau ir dabar dar yra mėgstančių profilaktinį sveikatos patikrinimą atidėtių paskutinei minutei.

Medikės teigimu, esama dar vienos blogybės – nemažai tėvų atveda vaikus patikrinti sveikatos vasarį ar kovą, kai būna didžiausias sergamumas peršalimo ligomis. Atvedę sergantį vaikutį, tėvai kartais nori dar ir sveikatos pažymą gauti. To padaryti tikrai nepavyks. Profilaktinis patikrinimas būna gana ilgas ir pasiligojusiam vaikui pernelyg varginantis. „Aš nuolat primenu tėvams, kad nevestų vaikų tikrintis šaltuoju metų sezonu, kai siaučia ligos“, – sakė L. Šaučiulienė.

Būsimą trečiokę auginanti Daiva Petkevičienė tvirtino, kad rudeniop dėl šio pažymėjimo prie gydytojų kabinetų tenka patirti nereikalingą sumaištį, laukimą didžiulėse eilėse. Pasak jos, sveikatos pažymėjimą mokytojai reikia pateikti jau rugsėjo pirmąją ar dar kokią savaitėlę vėliau. Jei ne visi tėvai laiku pristato pažymėjimus, kaltinama mokytoja – esą prastai bendraujanti su tėveliais. „Todėl mes nelaukiame iki paskutinės minutės ir viską susitvarkome jau pavasarį. Tai tikrai nėra sunku, nes viską atlieka šeimos gydytoja, o pavasarį eilės poliklinikoje būna nedidelės“, – sakė D. Petkevičienė.

Henrieta Aleknienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų