Madeiros saloje (Portugalija) užregistruotas Dengė karštligės protrūkis. Portugalijos Sveikatos apsaugos ministerija išplatino informaciją, kad šįmet spalio 3-17 dienomis saloje iš viso buvo nustatyti 299 Dengė atvejai. Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Švedija jau yra užregistravusios įvežtinius Dengė karštligės atvejus iš Madeiros salos. Saloje šiuo metu taikomos sustiprintos Dengė karštligės kontrolės ir profilaktikos priemonės.
Dengė karštligė yra ūmi virusinė uodų pernešama liga, kurią sukelia Dengė virusas. Skiriami 4 viruso serotipai, kurie gali sukelti klasikinę Dengė karštligę, sunkesnę formą – Dengė hemoraginę karštligę ir Dengė šoko sindromą. Virusas žmogui perduodamas transmisiniu būdu, jį ypač platina Aedes aegypti uodai. Žmogus nuo žmogaus tiesiogiai šia liga neužsikrečia (užsikrėtimai galimi tik atliekant kraujo perpylimus ar organų transplantacijas).
Daugiausiai Dengė infekcijos atvejų registruojama Pietryčių Azijoje, Amerikoje ir Ramiojo vandenyno vakarinėje dalyje. Sergamumo pakilimas stebimas lietingu laikotarpiu. Paskutiniais metais kai kuriose vietovėse pastebėtas tokių laikotarpių pailgėjimas. Per paskutinius dešimtmečius Dengė karštligė labiausiai paplito Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse (Meksikoje, Karibų jūros salyne, Kolumbijoje, Bolivijoje, Ekvadore, Venesueloje, Brazilijoje, Paragvajuje). Didžiausią susirūpinimą pasaulyje kelia potencialus Dengė karštligės plitimas iš endeminių teritorijų. Šis procesas yra susijęs su klimato atšilimu ir uodų populiacijos didėjimu.
Inkubacinis ligos laikotarpis trunka nuo 3 iki 14 dienų. Liga pasireiškia 3 – 5 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos skausmais, sąnarių, raumenų skausmais, bėrimu, pykinimu ir vėmimu. Vakcinos nuo Dengė karštligės nėra.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai pataria asmenims, grįžusiems iš Madeiros salos, stebėti savo savijautą ir kuo greičiau kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, pajutus pirmuosius ligos požymius.
Keliaujantiems į Madeiros salą patariame laikytis šių saugos priemonių:
naudoti priemones, apsaugančias nuo uodų įkandimų (insekticidais apruoštą tinklą lovai apgaubti, naktį rekomenduojama deginti pyretroidu impregnuotą spiralę, išpurkšti insekticidais tamsias patalpų vietas, naudoti uodus atbaidančias medžiagas);
vaikams iki 3 mėnesių nerekomenduojama naudoti uodus atbaidančių medžiagų, patariama naudoti insekticidais apruoštus tinklelius lovoms;
dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis bei mūvėti ilgas kelnes, vengti tamsių spalvų drabužių, kurie vilioja uodus;
sumažinti arba sunaikinti uodų veisimosi vietas (šalinti atviras talpas su stovinčiu vandeniu namuose ir namų aplinkoje, pašalinti šiukšles, vazonus, įvairias dėžes, kuriose gali susikaupti lietaus vanduo)
grįžus iš kelionės po endemines teritorijas ir 3 – 14 dienų laikotarpyje pradėjus karščiuoti, atsiradus sąnarių, raumenų ir galvos skausmams, kraujavimui ir kt., būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras