Klausimas. 32 metus sergu diabetu. Komplikacijos – kraujotakos sutrikimas, taikytas lazeris akims, neuropatija. Keletą metų randamas padidėjęs kalio kiekis kraujuje, svyruojantis tarp 5,1-5,6. Kaip sumažinti kalio kiekį? Ar esant tokiems rodikliams reikalingas gydymas (dėl inkstų nevartoju jokių vaistų)? Per dieną suvartoju mažai skysčių. Galbūt papildomas skysčių kiekis padėtų sumažinti kalio kiekį? Vilma, 44 m.
Atsako Kauno UAB Marių klinikos šeimos gydytoja Eglė Mikulskytė
Pirmiausiai reikia išsiaiškinti hiperkalemijos priežastį. Padidėjęs kalio kiekis jūsų kraujuje greičiausiai susijęs su cukrinio diabeto sąlygotu inkstų pažeidimu – diabetine nefropatija. Diabetinės nefropatijos diagnozei patikslinti reikėtų ištirti jūsų šlapimą dėl mikroalbuminurijos ir nustatyti glomerulų filtracijos greitį. Pasitvirtinus diabetinės nefropatijos diagnozei reiktų ją gydyti. Diabetinės nefropatijos gydymui skiriami AKF inhibitoriai, angiotenzino receptorių blokatoriai, kilpiniai diuretikai, kalcio kanalų blokatoriai. Taip pat rekomenduojama mažinti suvartojamų baltymų ir valgomosios druskos kiekį. Jeigu diabetinės nefropatijos diagnozė nepasitvirtintų, tuomet reikia galvoti apie kitas hiperkalemiją sąlygojančias priežastis ir jas šalinti. Galbūt jūs vartojate vaistus ar papildus, didinančius kalio kiekį?
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.