Klausimas. Turiu problemų dėl širdies, prieš 14 metų įvyko stiprus infarktas, jau daug metų geriu kraujospūdį mažinančius vaistus. Dėl kokios priežasties tarp viršutinio ir apatinio rodmens visada yra didelis skirtumas, maždaug 70 ir daugiau? Ką reiktų tokiu atveju daryti? Kur kreiptis? Roma, 63 m.
Atsako gydytojas kardiologas dr. Arūnas Maksvytis
Užduotame klausime nurodyta per mažai duomenų, kad būtų galima tiksliai atsakyti. Teiginys „turiu problemų dėl širdies“ yra visiškai neinformatyvus, nes iš jo neaišku, kokios tos problemos. Persirgtas miokardo infarktas prieš daugelį metų - tai gali būti ir labai svarbu, ir nelabai. Neaišku, ar širdies kraujagyslės tuomet buvo zonduotos, kokie buvo pakitimai, kaip nukentėjo širdies raumuo, koks taikytas gydymas, pagaliau kokia savijauta yra dabar - ar būna skausmų krūtinėje, kokia fizinio krūvio tolerancija. Gydymas kraujospūdį mažinančiais vaistais pats savaime nelabai ką reiškia, svarbiau, ar tas gydymas yra efektyvus, ar kraujospūdis gydant sumažinamas pakankamai.
Didesnis skirtumas tarp sistolinio ir diastolinio kraujospūdžio rodmenų nėra kas nors neįprasto ar keliančio nerimą - tikėtina, kad tai vadinamoji „izoliuota sistolinė hipertenzija“ - tokiu atveju padidėjęs būna tik sistolinis kraujospūdis, o diastolinis būna normalus, todėl toks skirtumas ir susidaro.
Taigi norint išsiaiškinti problemas, reiktų apsilankyti pas kardiologą, kuris galėtų ne tik išsiaiškinti ligos anamnezę ir nusiskundimus, bet ir atlikti širdies echoskopiją (būtų galima nustatyti širdies raumens ir vožtuvų būklę po persirgto miokardo infarkto) bei, esant reikalui, koreguoti arterinės hipertenzijos gydymą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.