Birželio pradžioje vykusiame Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje buvo pritarta, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo šiemet būtų skirta 30 mln. eurų sveikatos priežiūros paslaugų bazinėms kainoms didinti. Taip siekiama suteikti galimybę gydymo įstaigoms pakelti gydymo įstaigų darbuotojų atlyginimus.
Apie būtinybę didinti darbo užmokestį kalbėta jau ne kartą, tad šis Tarybos sprendimas lems, kad sunkų ir pasiaukojamą darbą dirbantys medikai, slaugytojai, kiti gydymo įstaigų darbuotojai galėtų gauti didesnį atlygį.
Taip pat Tarybos posėdyje buvo svarstomi aktualūs vaistų bei medicinos pagalbos priemonių kompensavimo klausimai, pritarta naujų paslaugų bazinėms kainoms.
Šiuo metu PSDF biudžeto rezervą sudaro 65,5 mln. eurų. Šios lėšos yra paskirstytos į dvi dalis, viena jų – 21,6 mln. eurų – sudaro pagrindinę dalį, kita – 44 mln. eurų – rizikos valdymo dalį. Pastarosios dalies lėšos gali būti naudojamos sveikatos apsaugos ministro sprendimu, įvertinus Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ir Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomones.
„Iš PSDF rizikos valdymo dalies skyrus 30 mln. eurų, nuo šių metų liepos 1 d. vienodu mastu – 5,5 procento – būtų padidintos visų sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos. Tokiu būdu gydymo įstaigos, sudariusios sutartis su ligonių kasomis ir suteikę pacientams paslaugas, gautų daugiau lėšų, kurios ir turėtų būti naudojamos darbo užmokesčiui didinti“,– teigė Vitalija Dagilytė, VLK Biudžeto planavimo skyriaus vedėja, laikinai vykdanti Ekonomikos departamento direktoriaus funkcijas.
Pasak jos, taip padidinus visų sveikatos priežiūros paslaugų kainas, gydytojo etatui alga vidutiniškai galėtų padidėti apie 100 eurų, o slaugytojo etatui – apie 50 eurų, viso gydymo įstaigos personalo – apie 58 eurus.
Daugiau kompensuojamųjų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių
Taryba pritarė, kad į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą būtų įrašyti vaistai nuo recidyvuojančios remituojančios išsėtinės sklerozės, nuo žmogaus imunodeficito viruso sukeltos ligos, nuo hipertenzinės ligos.
Taip pat buvo pritarta, kad Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašas būtų papildytas vienkartiniais atsiurbimo kateteriais. Anksčiau šios priemonės pacientams, turintiems suformuotą tracheostomą ir gastrostomą, buvo kompensuojamos specialios komisijos sprendimu. Įtraukus šias priemones į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą, jos taptų pacientams prieinamesnės, taip pat gerėtų šių ligonių priežiūros paslaugų kokybė.
Skatinimas už išgydytą nuo tuberkuliozės pacientą
Taryba pritarė, kad nuo ateinančių metų už kiekvieną sėkmingai išgydytą tuberkulioze sirgusį pacientą iš PSDF biudžeto būtų skiriamas finansinis skatinimas pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiam gydytojui.
„Tuberkuliozė – viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių visuomenei pavojingų infekcinių ligų. Siekiant užtikrinti efektyvų sergančiųjų tuberkulioze išgydymą, įvedama nauja skatinamoji paslauga – sergančio tuberkulioze išgydymo paslauga. Už sergančiojo tuberkulioze išgydymo paslaugą bus mokama atsižvelgiant į bakteriologinių tyrimų rezultatus. Ši paslauga bus apmokėta PSDF biudžeto lėšomis, kai bakteriologiniais tyrimais bus patvirtinta, jog pacientas išgydytas“,– sakė Oksana Burokienė, VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė.
Šiuo metu iš viso yra patvirtinta ir apmokama 17 skatinamųjų paslaugų grupių, už kurias pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms įstaigoms mokama papildomai. Pavyzdžiui, papildomai mokama už tuberkulino mėginio atlikimą 7 metų ir rizikos grupių vaikams (šis mėginys laikomas ankstyva tuberkuliozės diagnostika).
Nuo šių metų liepos – naujos paslaugos
Taryba pritarė, kad nuo šių metų liepos iš PSDF biudžeto būtų apmokama už gydytojo odontologo antrinio lygio paslaugą, kuri įvertinta 12,86 euro. Taip pat iš PSDF biudžeto būtų apmokama už gydytojo pulmonologo arba vaikų pulmonologo konsultaciją, kai atliekami bakteriologiniai tuberkuliozės tyrimai. Už pacientams suteiktą paslaugą gydymo įstaigai būtų sumokama 38,66 euro.
Artimiausiu metu įsigalios dar viena naujovė – vaikams, sergantiems onkohematologinėmis ligomis ir recipientams po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos, kraujo komponentų tranfuzijos bus atliekamos ne tik stacionare, bet ir dienos stacionare, t. y vaikas šiai procedūrai atlikti nebus hospitalizuojamas.
Taip praplėtus dienos stacionarinių paslaugų spektrą, vaikams nebereikės nakvoti ir laukti gydymo paslaugų – tėveliai kartu su vaikais galės atvykti konkrečiu paskirtu laiku, o po procedūros vykti namo. Tokie pokyčiai neabejotinai naudingi vaikams ir jų tėveliams. Už pacientams suteiktą minėtą paslaugą gydymo įstaigai būtų sumokama 178,35 euro.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija