Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Dieta sparti ar lėta – vėl užguls ta pati kilogramų našta

technologijos.lt | 2014-10-30 10:00:01

Pernelyg sparčiai ištirpę kilogramai grįžta? Staigios dietos nepatartinos. Remiantis bendru supratimu, pernelyg greitai numetus svorį, vėliau šis sugrįžta. Bet pirmasis randomizuotas tai išsiaiškinti turėjęs tyrimas parodė, kad smūgines dietas praktikuojantieji turi tokią pat tikimybę susigrąžinti svorį, kaip ir metusieji lėtai.

Juosmuo
© Fotolia.com

Be to, jie geriau laikėsi savo dietos, nei vykdžiusieji laipsniškesnę programą. „Labai lėtą svorio mažėjimą sukeliančios programos dažnai nevykdomos iki galo, nes žmonėms tiesiog atsibosta,“ - sako su tyrimu nesusijęs Nickas Fineris iš Londono universiteto ligoninės. „Didelis svorio numetimas labai, labai motyvuoja“.

Dauguma nuorodų, pavyzdžiui, tokių, kaip JK Nacionalinės sveikatos tarnybos, pataria žmonėms bandyti svorį mesti lėtai, kad kilogramai pernelyg sparčiai netirptų. Manyta, kad taip neišeina svorio atsikratyti ilgam ir gali būti prarandama raumenų masė. Taip pat manyta, kad tokių dietų dėl jų drastiškumo būtų pernelyg sunku laikytis. Bet šios nuomonės buvo paremtos labai negausiais įrodymais, sako Fineris.

Sukame greituoju keliu

Kad tai išsiaiškintų, Josepho Proietto’o iš Melbourne’o universiteto Australijoje vadovaujama komanda atsitiktine tvarka 204 vyrams ir moterims, kuriems nustatytas nutukimas ir kurie ketino mesti svorį, paskyrė sparčią arba laipsnišką dietą, siekdami svorį sumažinti 15 proc.

Pirmoji grupė svorio metimui turėjo 12 savaičių ir dalyvavo drastiškoje maisto pakeitimo programoje bei kiekvienam valgiui gavo maistą pakeičiančių gėrimų. Taip per dieną jie gaudavo vos 450–800 kcal. Kitiems tokio paties svorio numetimui buvo suteikti devyni mėnesiai. Jie vartojo maistą pakeičiančius gėrimus kartą ar du per dieną ir valgė sveiką maistą, kad kasdien gautų 1500–2000 kcal.

Smūginės dietos grupėje 81 proc. dalyvių pasiekė užsibrėžtą svorio numetimo tikslą, tuo tarpu iš besilaikiusių laipsniškos dietos tokių buvo 50 proc.

Atgal į tikrovę

Nei vienos grupės pastangos išlaikyti pasiektą svorį nebuvo itin sėkmingos, bet smūginę dietą bandžiusiųjų rezultatai nebuvo prastesni už metusiųjų palengva. Po pustrečių metų nuo dietos užbaigimo, abi grupės atgavo maždaug 70 proc. numesto svorio.

Fineris pabrėžia, kad bandymas buvo atliktas su turinčiais didelį antsvorį ir nutukusiais, o labai mažai kalorijų turinčios dietos – pavyzdžiui, paremtos maistą pakeičiančiais gėrimais – gali netikti žmonėms, kurių antsvoris vidutinis. „Tokia technika gali sukelti pernelyg didelį svorio netekimą“, - įspėja jis.

Tai remia naujausios JK Nacionalinio sveikatos ir priežiūros tobulinimo instituto rekomendacijos, teigiančios, kad drastiškas dietas turėtų naudoti tik žmonės, kuriems yra neatidėliotina medicininė būtinybė numesti svorį, pavyzdžiui, prieš sąnarių transplantaciją.

Dar nežinoma, ar Proietto’o tyrimas tinka ir kitoms drastiškoms dietoms, kuriose maistą pakeičiantys gėrimai nenaudojami.

Šaltinis:

The Lancet Diabetes & Endocrinology, DOI: 10.1016/S2213-8587(14)70200-1

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų