Nuo lapkričio parduotuvėse mus vilioja vienas gražiausių rudens vaisių - persimonai (anksčiau vadinti churma). Oranžinės spalvos, kreminio skonio vaisiaus šaknys driekiasi iki Kinijos. Šio krašto medicinoje persimonai naudojami daugiau nei 2000 metų. Šis ryškus vaisius dovanojamas jaunavedžiams, kadangi simbolizuoja amžiną meilę. O štai graikai persimonus vadina „dieviškais vaisiais“, nes jie padeda pasveikti nuo įvairių ligų.
Nors yra įvairių persimonų rūšių, geriausi ir sultingiausi uždera nuo rugsėjo iki lapkričio mėnesių. Kuomet persimonas prinoksta, jis tampa minkštas - būtent tokius ir reikėtų pirkti.
Jie ne tik skanūs, bet ir labai naudingi.
Persimonai - sveika, skanu, lieknina!
Suvalgę po 1 ar 2 persimonus per dieną (tai gali būti puiki vakarienė ar pusryčiai), ne tik patirsite malonumą, bet ir papildysite savo maisto racioną naudingomis medžiagomis.
* Visiems, norintiems nugalėti savo apetitą, specialistai pataria valgyti persimonus! Didelis ląstelienos kiekis padeda ilgesniam laikui atsikratyti alkio jausmo.
* Persimonų vaisiai - puikus vandens, baltymų, angliavandenių, organinių rūgščių, taip pat kalio, kalcio, magnio, fosforo bei geležies, vitaminų A,C ir P šaltinis.
* Persimonuose esantis magnis mažina akmenų susidarymo kepenyse ir inkstuose riziką, o vitaminas A saugo nuo vėžinių susirgimų.
* Didelis gliukozės ir fruktozės kiekis palaiko širdies - kraujagyslių sistemą, maitina širdies raumenį, tačiau kartu, valgant šiuos vaisius, gliukozės kiekis kraujyje smarkiai nepadidėja. Nors sergantiesiems diabetu šių vaisių valgyti nerekomenduojama.
* Persimonuose gausu antioksidantų, juose du kartus daugiau naudingų mikroelementų nei obuoliuose.
* Kadangi persimonai turi daug pektino, liaudies medicinoje šie vaisiai naudojami virškinimo sutrikimams gydyti.
* Persimonai pasižymi diuretiniu poveikiu ir tonizuojančiomis savybėmis. Jie ramina nervų sistemą, kelia darbingumą, mažina galvos skausmus.
* Didelė cukraus (beveik 18 proc.), kurį sudaro gliukozė ir fruktozė koncentracija palaiko širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, maitina širdies raumenį, bet gliukozės lygis kraujyje pavojingai nepakyla.
Ne tik sveikatai, bet ir grožiui
Persišaldžius ir kosint patariama skalauti gerklę vieno prinokusio vaisiaus sultimis, sumaišytomis su 3,5 valgomojo šaukšto vandens.
Persimoną galima naudoti ir kosmetiniams tikslams. Kaukė iš vaisiaus minkštimo ir kiaušinio baltymo sutraukia poras ir naikina spuogus. Kaukaze šviežiais persimonų vaisiais be sėklų liaudis gydo šunvotes (dedama ant žaizdų).
Persimonai, kaip ir kiti oranžiniai vaisiai (abrikosai, persikai, moliūgai, apelsinai, mandarinai, morkos) padidina seksualumą.
Svarbu!
Svarbiausia - mokėti teisingai išsirinkti vaisių, kad nenusiviltumėt aitriu skoniu. Jie turėtų būti gerai sunokę, tik tada bus iš tiesų skanūs bei sultingi.
Su įsigytais persimonais elkitės atsargiai, stenkitės nepažeisti jų odelės. Vienas iš tinkamų persimonų laikymo būdų - šaldymas. Beje, šaldymas padeda atsikratyti šių vaisių aitrumo.
Kitas būdas išvengti šios nepageidaujamos, tačiau persimonams būdingos savybės - palaikyti juos užmerktus šiltame vandenyje 12 valandų.
Persimonus reikėtų valgyti po valgio, nes jais pasilepinę tuščiu skrandžiu,
organizme gali susidaryti akmenys. Nevertėtų valgyti daugiau nei 3 iš karto. Pavalgius persimonų reikia išsivalyti dantis ar išskalauti gerklę, nes taninų rūgštys gali kenkti dantims.
Anemija sergantiems pacientams reikėtų žinoti, kad aukštas taninų kiekis gali slopinti geležies pasisavinimą. Nuo gastrito kenčiantys žmonės turėtų vengti valgyti persimonus dėl tų pačių taninų.