Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Dosnieji širdyje yra savanaudžiai, rodo tyrimai

www.lrt.lr | 2013-08-14 11:57:25

Dalijimosi įpročių tyrimų serija, atlikta žmonių, žmogbeždžionių ir paprastų beždžionių populiacijose, atskleidė, kad daugeliu dalijimosi atvejų geradarys tikisi gauti ko nors mainais – maisto, pagarbos, palaikymo ir pan.

Vyras
© Fotolia.com

Kalifornijos Santos Barbaros universiteto mokslininkai, atlikę tyrimus, padarė išvadą, kad žmonės ir beždžionės, būdami dosnūs ir dalydamiesi, pavyzdžiui, maistu, tikisi atpildo – tai svarbiausias jų geranoriškumo variklis.

Vis dėlto žmonės už maistą linkę tikėtis atlygio, o primatai – maistu mainytis, rašo telegraph.co.uk.

„Pavyzdžiui dominuojantys šimpanzių patinai medžiotojai turima mėsa gali dalintis siekdami palaikymo, statuso arba tikėdamiesi susiporuoti“, – kalbėjo vienas iš tyrimo autorių, Kalifornijos Santos Barbaros universiteto antropologas Adrianas Jaeggi.

Mokslininkai atliko 32 atskirus tyrimus, siekdami išanalizuoti, kaip žmonės ir primatai dalijasi savo turimais ištekliais. 16 – su žmonių gentimis iš viso pasaulio, 8 – su žmogbeždžionėmis ir 8 – su paprastomis beždžionėmis.

Statistinė gautų duomenų analizė leido mokslininkui A. Jaeggi ir jo kolegoms ištirti pagrindinį dalijimosi efektą, įskaitant giminystę, kaulijimą ir pasikeitimą.

Mokslininkai išsiaiškino, kad dosnumą maždaug ketvirtadaliu lemia tikėjimasis iš kito ko nors mainais. Kitų faktorių reikšmė – kur kas mažesnė.

A. Jaeggi, kurio tyrimas paskelbtas moksliniame žurnale „Proceedings of the Royal Society B“, įsitikinęs, kad norint tinkamai suvokti kitų faktorių, tokių kaip socialinis rangas ir artimumas, svarbą dosniam elgesiui, būtina atlikti daugiau tyrimų. Vis dėlto, jo nuomone, dėka minėto tyrimo gauti įrodymai leidžia teigti, kad išteklių turėtojų elgesį lemia tam tikra taškų kaupimo forma.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų