Po daugiau kaip devynių mėnesių pertraukos Vakarų Afrikos šalių moksleiviams vėl leista sugrįžti į klases. Didžiausias modernių laikų istorijoje Ebolos karštinės protrūkis dar nesibaigė, bet afrikiečiai tikisi užtikrinti mokinių saugumą.
Per tuos devynis mėnesius gyvenimas Siera Leonėje, Gvinėjoje ir Liberijoje ne kartą buvo visiškai paralyžiuotas, nes vietos valdžia buvo priversta viską uždaryti, kad išsiaiškintų, kiek gi žmonių yra užsikrėtę šiuo itin pavojingu ir tik kontaktiniu būdu perduodamu virusu.
Vien Siera Leonėje tokių užsikrėtusiųjų skaičius viršijo 12 tūkst. ir apie ketvirtadalis iš jų – daugiau kaip 3 tūkst. – mirė. Ir viso Vakarų Afrikoje šis precedento neturintis protrūkis nusinešė apie 10 tūkst. gyvybių.
Bet pastarosiomis savaitėmis naujai užsikrėtusiųjų skaičius smarkiai sumažėjo ir neviršija 20–30 žmonių.
Ebolos virusas perduodamas per kūno skysčius, todėl mokyklose įrengtos prausyklės su chloruotu vandeniu. Tai turėtų pagerinti higienos sąlygas, be to, bus nuolat stebima vaikų temperatūra, nes būtent stiprus karščiavimas išduoda infekciją.
Ebolos protrūkiai yra laikomi skurdžių šalių, kurios nepajėgia užtikrinti operatyvios sveikatos apsaugos, bėda, bet šis protrūkis suvienijo pasaulio bendriją ir tikimasi, kad jau greitai bus patvirtinti dabar intensyviai bandomi nauji efektyvūs vaistai ir netgi vakcinos nuo Ebolos.
Saulius Masalskas,