Tiesiai iš šeimos gydytojo laukiamojo Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centre atskubėjusi moteris išklojo daugeliui opią problemą – staiga susirgus patekti pas gydytoją prilygsta stebuklui. Pavardės prašiusi neviešinti ligonė pasakojo, kad jaučiasi blogai, svaigsta galva, tačiau kovo 31-ąją užsiregistravusi pas šeimos gydytoją priimta būtų tik balandžio 11 dieną. Šeimos gydytoja moteriai pažadėjo priimti tą pačią dieną, tačiau įspėjo – laukti teks ilgai. Taip ir išsėdėjo nuo ryto iki 16 valandos. Prie gydytojo kabineto durų moteris išgirdo ne vieno paciento skundą ir pažadėjo viską iškloti žurnalistams. Tauragiškiai piktinasi – gal kai kurie medikai dėl didesnio atlyginimo prisirašę per daug pacientų ir nepajėgia įveikti užsikrauto darbo krūvio?
Priėmimo tenka laukti savaitėmis
„Gydytoja pasakė, kad teks ilgai laukti. Bet kad tiek ilgai, nesitikėjau. Ne tik aš, bet ir registruoti žmonės už durų keiksnojo, kad gydytoja vėluoja priimti. Nugirdau, kad gydytoja kabinete kalbasi telefonu asmeniniais reikalais, gal todėl ilgai užlaiko pacientus. Arba be eilės priima ne sunkiau sergančius žmones, o kažkokias, matyt, pažįstamas paneles, avinčias aukštakulniais“, - pasakojo Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) pacientė.
Pasak tauragiškės, šeimos gydytoja išrašė jai siuntimą kraujo tyrimui, už kurį ji sumokėjo, tačiau grįžusios su atsakymu iškart nepriėmė, turėjo labai ilgai laukti koridoriuje.
„Kodėl norint patekti pas Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojus reikia taip ilgai laukti priėmimo dienos? Kodėl labai skiriasi eilės pas šeimos gydytojus? Pas vienus gydytojus buvo galima užsiregistruoti po kelių dienų, o pas kitus – po dviejų ar trijų savaičių. Pavyzdžiui, kovo 31 dieną pas gydytoją Jančienę registracijos taloną buvo galima gauti tik balandžio 25 dienai. O juk būna, kad žmogus ateina karščiuodamas, skundžiasi galvos svaigimu, vemia, viduriuoja. Pas ginekologus taip pat reikia laukti dvi–tris savaites, pas vaikų gydytoją Laimą Damanskienę – savaitę“, – kalbėjo kiti pacientai.
Dvidešimt minučių ne kiekvienam užtenka
„Ši moteris buvo atėjusi ir pas mane. Pas gydytoją ji buvo prisirašiusi balandžio 11-ai dienai, tačiau daktarė ją priėmė tą pačią dieną. Sakė pacientei, kad reikės palaukti“, – aiškino Tauragės PSPC direktorės pavaduotoja Jolanta Eičaitė.
Anot jos, priėmimui pas šeimos gydytoją sveikatos apsaugos ministro įsakymu vienam pacientui numatyta 20 minučių, tačiau vyresnio amžiaus žmogus tiek laiko gali užtrukti kol nusirengia. Reikia ne tik išklausyti, apžiūrėti, išrašyti vaistus, siuntimus pas kitus specialistus.
„Kartais, pavyzdžiui, 14.20 valandai užsirašę pacientai pas gydytoją į kabinetą veržiasi jau 11 valandą. Taip, yra ir tokių problemų. Tik žmonės problemas mato iš savo pusės. Tolerancijos nėra pas žmones. O kai nuvažiuoja į kitus miestus – Kauno klinikas, Santariškes, triukšmo dėl to, kad registruotu laiku nepatenka pas gydytoją, nekelia. Būna, kad gydytojui nesuspėjus prašoma atvažiuoti ir kitą dieną“, – kalbėjo poliklinikos direktorės pavaduotoja.
Kiek nori, tiek prisirašo
Paklausta, kuris PSPC šeimos gydytojas turi mažiausiai, o kuris – daugiausiai pacientų, J. Eičaitė pirmiausiai aiškino, kad pas daugiausiai pacientų turintį gydytoją nebūtinai teks laukti ilgiausiai. Tai priklauso ir nuo to, kokio amžiaus pacientai prisirašę pas gydytoją. Vyresnio amžiaus žmonės pas šeimos gydytoją lankosi dažniau.
Anot J. Eičaitės, šeimos gydytoją pacientai pasirenka patys. Leistinų prisirašyti pacientų skaičius pas gydytoją neribojamas. Kai prieš keletą metų buvo bandoma įvesti tokią tvarką, esą sulaukta skundų, kad pacientai neturi galimybės prisirašyti pas tą gydytoją, pas kurį nori.
Medikai, turintys daugiau pacientų, anot direktorės pavaduotojos, turi didesnį etatinį krūvį, o tai reiškia daugiau darbo valandų ir didesnį atlyginimą. Kai kurie gydytojai nesutinka, kad darbo krūvis jiems būtų didinamas. Tokiu atveju paliekamas nustatytas etatinis krūvis. Gydytojams nauji pacientai nebeprirašomi.
Tauragės PSPC daugiausiai – 2194 pacientai prisirašę pas šeimos gydytoją Kristiną Poškienę, mažiausiai – 345 pacientus turi gydytojas Vytautas Stripeika. PSPC direktorės pavaduotoja neneigia, kad viena priežasčių, dėl ko pas vienus gydytojus prisirašę ir kreipiasi daugiau žmonių, ta, kad šie specialistai vertinami geriau už kolegas.
J. Eičaitė patvirtino, kad gydytojų Tauragės PSPC netrūksta.
Visi ateina dėl ligos
„Dėl jūsų minėto atvejo bendravau su gydytoja Dikmoniene. Gydytoja pacientę priėmė, nes ji blogai jautėsi, tačiau reikėjo palaukti. Dėl būtinosios pagalbos pacientai priimami tą pačią dieną, bet tai nereiškia, kad bus nustumiami kiti laukiantieji. Žinoma, būna ir išimtinų, ekstra atvejų, kai reikia priimti skubiai. Būna, kad iš mūsų pacientą išveža su greitosios pagalbos automobiliu į ligoninę, būna – tiesiai į reanimacijos skyrių. Čia visi ateina nesveiki. O jeigu moteris atėjo susitvarkiusi, kaip jūs sakote, su aukštakulniais bateliais, tai nereiškia, kad ji neserga. Gal turi dar didesnių sveikatos problemų“, – situaciją aiškino J. Eičaitė.
Specialistų trūksta Konsultacinei poliklinikai
Anot tauragiškių, ne ką geresnė padėtis ir Konsultacinėje poliklinikoje, kuri įsikūrusi tame pat pastate, kaip ir PSPC. Pas neurologę Vitaliją Cholomskienę užsiregistravus balandžio 1-ąją reiktų laukti iki balandžio 28 dienos. Priėmimo pas traumatologą-ortopedą Tomą Lingaitį reikia laukti tris savaites.
Tauragės ligoninės, kuriai priklauso Konsultacinė poliklinika, direktoriaus pavaduotojas Danas Masiulionis sakė, kad pagrindinės priežastys eilėms susidaryti – gydytojų trūkumas, dideli krūviai ir riboti įstaigų biudžetai. Pasak D. Masiulionio, Tauragės ligoninei trūksta gydytojų neurologų: viena gydytoja išėjo motinystės atostogų, kita išvyko dirbti į Klaipėdą. Prikalbinti neurologų atvykti iš kitų miestų kol kas nepavyko, todėl įdarbintas neurochirurgas, kaip gretutinės specialybės atstovas, stygiui iš dalies koreguoti. Pasak D. Masiulionio, vien Klaipėdos ligoninėse yra šeši laisvi neurologų etatai. Tauragėje, be gydytojos Vitalijos Cholomskienės, dirba dar du neurologai privačiose įstaigose. Pacientai gali kreiptis į juos turėdami siuntimą konsultacijai.
Visai kita situacija, anot D. Masiulionio, su traumatologais. Kasdien Konsultacinėje poliklinikoje dirba keturi traumatologai ir tiek pakanka. Tačiau pacientai linkę lankytis išskirtinai pas du jų. Todėl susidaro eilės. D. Masiulionis sako – pacientų teisė rinktis, tačiau tada nereikėtų stebėtis ir laukimo trukme.
„Konsultacinės poliklinikos gydytojai konsultuoja šeimos gydytojus dėl ligų, pacientų būklių, kurios peržengia pirminės grandies specialistų kompetenciją, visais kitais atvejais šeimos gydytojai patys gali suteikti pagalbą savo pacientams, skirdami, koreguodami gydymą. Dauguma atvejų jie jau žino, kokios jų pacientų lėtinės ligos. Jūsų aprašytu atveju reikalingas siuntimas pas neurologą“, – kalbėjo D. Masiulionis.
Daiva Sitnikienė,