Kaip lietuvius paskatinti rinktis sveikesnį maistą, ar mūsų tautiečiai pirkdami maistą, pasidomi, ar tai vietinė produkcija ar ne – į šiuos klausimus bandoma atsakyti per tarptautinį projektą „Pietų Baltijos regiono maisto konkurencingumo didinimas“ (REGFOOD). Kartu su Lietuva šiame projekte dalyvauja Danija, Vokietija ir Švedija.
Neseniai atlikta apklausa parodė, kad tik maždaug pusė apklaustų lietuvių žino, kas tai yra vietinis, ekologiškas maistas, penktadalis prisipažino nieko apie tai nieko nežiną. Apklaustų žmonių buvo teiraujamasi, kur dažniausiai jie perka vietinę maisto produkciją. Daugiausia apklaustųjų (27 proc.) teigė maistą perkantys prekybos centruose, ketvirtadalis apklausos dalyvių - ūkininkų parduotuvėlėse, maždaug penktadalis - tiesiai iš ūkininkų, likę - iš gatvės prekeivių ar bakalėjos parduotuvių.
„Šiuo projektu siekiama ne tik ištirti vietinių maisto produkcijos gamintojų konkurencinę aplinką, bet ir tikslinių žmonių grupių mitybos įpročius, problematiką, pateikti galimus maisto kokybės gerinimo pasiūlymus, taip pat paskatinti lietuvius atsigręžti į vietinę produkciją, kuri yra sveikesnė. Projektas ypač orientuotas į ekologinio maitinimo modelius, ekologinius ūkius. Danijoje teko lankytis tokiuose ūkiuose, domėtis užsieniečių patirtimi, kuri mums ypač naudinga, mat pastaraisiais metais mūsų šalyje pastebima ekologinės produkcijos populiarėjimo tendencija“, – pasakojo projekto REGFOOD valdymo komiteto narė ir iniciatorė Lietuvoje doc.dr. Natalja Istomina.
Lietuvoje projektą kuruoja Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas. Kartu su universitetu projekte dalyvauja ir keli asocijuoti partneriai. Vienas jų - centralizuotas maitinimo paslaugas švietimo, gydymo įstaigoms ir privačioms organizacijoms tiekianti VšĮ „Kretingos maistas“.
„Kadangi projekte numatyti kiekvienos šalies sėkmės atvejų aprašymai, pasirinkta sėkmingai savo veiklą plėtojanti VšĮ „Kretingos maistas“. Bendrovė glaudžiai susijusi ir su ekologinio maitinimo principais, todėl tikimės, kad šis projektas bus naudingas visoms pusėms. Yra numatyti maisto tiekėjų tarptautiniai mokymai, edukacinė programa, kurią šiuo metu dar kuria ekspertai-mokslininkai“, - sakė N. Istomina.
Pasak VšĮ „Kretingos maistas“ vadovės Alisos Norkuvienės, įmonė nuolat domisi naujausiais pasiekimais maisto pramonės rinkoje, todėl betarpiškas dalyvavimas moksliniuose, su mityba susijusiuose, projektuose - puiki proga diegti naujoves savo veikloje, pakelti kokybės kartelę. Be to, tyrimai, susiję su ekologišku maitinimu, bendrovei ypač artimi, mat kai kuriose aptarnaujamose mokyklose ir darželiuose planuojama taikyti ekologinio maitinimo modelius.
„Ekologinio maitinimo modelius švietimo įstaigose pasiūlėme vieni pirmųjų šalyje, mat mūsų prioritetas – jautriausiems visuomenės sluoksniams pasiūlyti kaip galima sveikesnį maistą. Tačiau tenka pripažinti, kad šiuo metu įgyvendinti ekologinio maitinimo principus švietimo įstaigose gana sudėtinga - egzistuoja žaliavų tiekimo problema, yra gana mažas tiekėjų skaičius, o produkcijos kaina ganėtinai aukšta, be to „koją kiša“ pertekliniai reikalavimai bei biurokratinės kliūtys. Norisi tikėtis, kad projektas REGFOOD padės naikinti šias kliūtis ir prisidės prie ekologinio maitinimo populiarinimo Lietuvoje“, - teigė A.Norkuvienė.
V.R.A. agentūra