Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Ekspertai įvardijo, kokios grėsmės internete vaikų tyko 2014 m.

www.lrt.lt | 2014-02-28 10:15:31

Saugumo ekspertai pastebi, kad augant grėsmių kiekiui vaikams elektroninėje erdvėje, tėvų požiūris į saugumą vis dar pasyvus.

Pelė
Algirdo Kubaičio nuotr.

ESET tyrimas atskleidė, kad prieigą prie interneto turi daugiau nei du trečdaliai nepilnamečių vaikų, kita vertus, tėvų kontrolės funkciją, kuri padeda stebėti vaikų veiklą internete, naudoja mažiau nei pusė tėvų. Dar mažiau jų kalba su vaikais apie galimas grėsmes ir apsisaugojimo būdus. Šie duomenys rodo, kad milijonai vaikų paliekami dorotis su galimomis grėsmėmis patys, rašoma pranešime spaudai.

„ESET atliko tyrimą Didžiojoje Britanijoje, kuris parodė, kad 77 proc. tėvų per pastaruosius metus savo vaikams pirko bent po vieną įrenginį, kuriuo galima jungtis prie interneto. Tačiau tik 45 proc. jų įdiegta tėvų kontrolės funkcija, leidžianti stebėti vaiko veiksmus elektroninėje erdvėje“, – sakė Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.

Anot T. Parnarausko, tyrimo Didžiojoje Britanijoje duomenys atskleidžia panašią situaciją ir daugelyje kitų Europos šalių, tarp jų ir Lietuvoje. „Dešimties metų vaiko amžius – tai apytiksliai ta riba, kai tėvai jau leidžia savarankiškai naudotis internetu. Tačiau toks amžius dar tikrai nėra pakankamas vaikui savarankiškai suvokti galimas grėsmes“, – sakė T. Parnarauskas.

ESET tyrimas atkleidė, kad vienas iš keturių tėvų niekada nekalba su vaikais apie saugumą internete, dar 45 proc. sakosi tikintys, kad už švietimą apie saugumą atsakinga turėtų būti ne jie, o mokykla. Įdomu tai, kad pusė apklaustų tėvų pažymi manantys, kad jų vaikais slepia nuo jų tai, ką veikia internete.

Tyrimas, kurio metu apklausti 5–18 metų vaikus turintys tėvai, atskleidė, kad kas trečias pripažįsta nepasirengęs ir neturintis žinių šviesti vaikus apie saugumą internete.

„Internetas neturi sienų, todėl grėsmė tapti nusikaltėlių auka vaikams visur išlieka ta pati. Kalbėjimas su nepažįstamaisiais, prieiga prie suaugusiems skirtos informacijos – tai tik dalis atvejų, kalbant apie vaikų pažeidžiamumą kibernetinėje erdvėje. Nereikia pamiršti ir netiesioginės grėsmės tėvams. Mažesnio amžiaus vaikai tradiciškai naudojasi bendru šeimos ar vieno iš tėvų kompiuteriu, todėl kaip bet koks suaugusysis gali tapti „phishing“ auka – parsiųsti virusą, atskleisti asmeninius savo bei tėvų duomenis ir pan.“, – sakė T. Parnarauskas.

Jo teigimu, šiais metais pagrindinės grėsmės vaikams internete bus šios:

Kibernetinės patyčios. Ekspertai pastebi, kad vis daugiau vaikų naudojantis internetu, čia iš žaidimų aikštelės kraustosi ir patyčios. Tam tikros formos patyčias internete, pvz. socialinėje erdvėje, sakosi patyrę daugiau nei 88 proc. iki 18 metų amžiaus vaikų. Tai ir įžeidžiantys įrašai, asmeninių nuotraukų paviešinimas, neapykantos, netolerancijos kurstymas.

Nusikalstamų tikslų turintys nepažįstamieji. Tai nėra tradiciniai kibernetiniai sukčiai. Pastarieji taikosi į apčiuopiamą naudą – finansinius ar konfidencialius duomenis, šnipinėjimą. Nusikalstamų tikslų turintys nepažįstamieji taikosi konkrečiai į vaikus. Tai gali būti elementarūs vagys, kurie siekia išgauti informaciją apie namuose saugomą turtą, laiką, kada nėra suaugusiųjų. Neretai tai būna ir seksualinių ar smurtinių tikslų turintys nusikaltėliai. Visais atvejais jų veikimo būdas panašus – prisidengus nepilnamečiu siekti draugystės ir pasitikėjimo, todėl mokymą „nekalbėk su nepažįstamaisiais“ tėvai turi diegti elgesiui ne tik gatvėje, bet ir internete.

Žaidimai internete. 80 proc. vaikų iki 18 m. amžiaus teigia žaidžiantys kompiuterinius žaidimus internete. 47 proc. jų žaidimų metu bendrauja su žmonėmis, kurių nėra matę realiame gyvenime. Grėsmę vaikams gali kelti ir tokie, atrodytų nekalti, veiksmai, kaip tikro vardo ir pavadės naudojimas žaidėjo slapyvardžiui, internetinės vaizdo kameros naudojimas.

Saugumo ekspertų teigimu, išlieka ir tradicinė kibernetinių atakų grėsmė. Grėsmės internete neturi ir sienų, ir amžiaus cenzo. Prie kompiuterio, telefono, planšetės ekrano sėdintis vaikas ar paauglys, tikėtina, netgi lengviau taps „phishing“ atakų, virusų ar kenkėjiškų programų auka.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų