Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Endoskopinė kaukolės chirurgija: „Šiandien stebuklas, rytoj kasdienybė“

vlmedicina.lt | 2013-08-26 13:07:44

Endoskopinės kaukolės pamato operacijos - naujovė ne tik Lietuvoje bet ir daugelyje kitų šalių. Jas gali atlikti tik tarpdisciplininės komandos – ausų, nosies ir gerklės (ANG) chirurgai bei neurochirurgai operuodami kartu. Operacijoms reikalinga specializuota endoskopinė įranga.

Gydytojas doc. Saulius Vaitkus
Centre - gydytojas doc. Saulius Vaitkus. Linos Pankratjevaitės nuotr.

Specialistų teigimu, endoskopinė chirurgija per nosį - tai minimaliai invazinė neurochirurginių operacijų technika, kuri leidžia neurochirurgui pasiekti sunkiai prieinamą kaukolės pamatą, kaukolės vidų (ertmę) ir stuburo viršutinę dalį per nosį bei prienosinius ančius. Endoskopinės chirurgijos dėka nereikia pjūvių veide, nelieka randų, mažiau traumuojamos smegenys ir nervai, dėl to po operacijų pacientai gyja trumpiau, lengviau, jiems mažiau skauda. Taip pat po šių operacijų galima greičiau taikyti chemoterapiją arba radioterapiją, nenukenčia paciento kognityvinės funkcijos, jis greičiau atgauna darbingumą. Didžiausias šio metodo trūkumas, pasak specialistų, yra sudėtingas diegimas, tai yra, neurochirurgų ir ANG gydytojų apmokymas.

Vasarai bėgant į pabaigą Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vyko pirmieji tokio masto mokymai visoje Rytų Europoje „Ančių ir kaukolės pamato endoskopinės chirurgijos kursai“. Organizatoriai teigia sulaukę dalyvių iš įvairių pasaulio šalių. Žiniomis su chirurgais dalinosi visame pasaulyje garsūs specialistai iš Jungtinių Amerikos valstijų ir Kanados: prof. Ricardo L. Carrau, prof. Amin B. Kassam, prof. Daniel M. Prevedello bei LSMU ligoninės Kauno klinikų (KK) Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas doc. Saulius Vaitkus. Organizuojant šiuos kursus nuo pat idėjos dalyvavo Anatomijos instituto direktorius prof. Dainius H. Pauža, taip pat KK Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. Arimantas Tamašauskas, KK Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovas prof. Virgilijus Ulozas ir kiti.

Kursai buvo skirti neurochirurgams bei ANG ligų gydytojams, kadangi atliekant tokio tipo operacijas būtinas glaudus šių sričių specialistų bendradarbiavimas. Mokymų metu dalyviai supažindinti su endoskopinės chirurgijos privalumais, trūkumais, jiems pristatyti gydymo rezultatai. Organizatorių atstovė Algė Padaigienė džiaugėsi, jog kursams iš JAV sėkmingai pristatyti užšaldyti anatominiai audiniai, be to, atvežta apie 2mln. eurų kainuojančios technikos. Šią beveik dvi su puse tonos sveriančią aparatūrą mokymams pristatė įmonė „Storz“, o kad mokymų metu viskas tinkamai veiktų rūpinosi šios įmonės vadovas Pierreclemente Ferrari.

Kursų dalyviai nuo ankstyvaus ryto intensyviai dalyvavo paskaitose, popiet praktinius įgūdžius lavino Anatomijos instituto disekcijos salėje. Mokymų vadovai iš pradžių visiems parodydavo operacijos etapus, atsakydavo į kilusius klausimus, o vėliau dalyviai bandydavo viską pakartoti. Organizatoriai akcentavo didžiulį dalyvių entuziazmą. „Visi buvo taip susidomėję, kad net pasibaigus skirtam laikui, nenorėjo palikti disekcijos salės ir toliau intensyviai mokėsi operacijos techninių gudrybių“,- pasakojo doc. S.Vaitkus, vienas iš nedaugelio jau sėkmingai atliekančių šias operacijas Baltijos šalyse. Jis taip pat  džiaugėsi, jog pirmas blynas neprisvilo: „Stebuklas, kad pavyko suorganizuoti pasaulinio lygio renginį, susidoroti su visais iššūkiais, viliamės, kad tai bus didelis žingsnis į priekį šios chirurgijos vystymuisi Lietuvoje“. „Šiandien stebuklas, o rytoj bus kasdienybė“, - sakė doc. S Vaitkus.

KK neurochirurgas Giedrimantas Bernotas džiaugėsi susidūręs su nauju mąstymu, požiūriu, technologijomis ir atsiveriančiomis didžiulėmis galimybėmis. „Įspūdžiai labai geri“, - sakė gydytojas.

Kursų dalyviai
Kursų dalyviai. Linos Pankratjevaitės nuotr.

Apie „Ančių ir kaukolės pamato endoskopinės chirurgijos kursus“ mintimis pasidalijo ir svečiai iš JAV bei Kanados. Prof. Ricardo L. Carrau, otolaringologas-galvos ir kaklo chirurgas, teigė, jog „šie kursai yra lyg veidrodis tiems, kuriuos vedame JAV“. Profesorius džiaugėsi, jog buvo pakviestas į Lietuvą prisijungti prie mokymų. „Labai smagu turintį įgūdžių žmogų pastūmėti į dar aukštesnį lygį“, - sakė jis. Prof. Ricardo L. Carrau minėjo, jog atliekant tokias operacijas svarbu ne tik puikiai išmanyti anatomiją, bet ir negailėti laiko ir pastangų, būti atsidavusiam šiam darbui bei nuolat kartoti tai, ką išmokai. „Įdomu tai, kad prieš kursus nemaža dalis žmonių abejoja sugebėsiantys išmokti, tačiau mokymų pabaigoje jie būna smarkiai pažengę į priekį“, - pasakojo profesorius. Prof. Ricardo L. Carrau pokalbio metu ne kartą pabrėžė ir tai, kad jam labai patinka Lietuva, todėl čia lankosi jau trečią kartą ir planuoja ateityje vėl atvykti.

Kartu su Prof. Ricardo L. Carrau dirbantis neurochirurgas Prof. Daniel M.Prevedello pasakojo apie mokslinę veiklą, apie pamokas, kuriomis dalijasi su kursų dalyviais. „Čia mokoma chirurginės technikos, kuomet šalinant sunkiai prieinamose vietose esančius tumorus, nedaromi bereikalingi pjūviai veide ar kraniotomijos, viskas atliekama su kamera įeinant per nosį“, - sakė jis. Pirmą kartą Lietuvoje besilankantis svečias iš JAV stebėjosi gamtos grožiu, gyrė Nidą, liko sužavėtas Kauno gyvybingumu.

Mūsų šalimi žavėjosi ir prof. Amin B.Kassam, neurochirurgas iš Kanados. Profesorius negailėjo gražių žodžių „Ančių ir kaukolės pamato endoskopinės chirurgijos kursų“ organizatoriams. Džiaugėsi, kad mokymų dalyviai ištroškę žinių  ir juos lengva mokyti.

Laima Zakaraitė,

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų