Taikant epidūrinį nuskausminimą, dėl prolonguoto antrojo periodo (stangų) gimdymas pailgėja daugiau nei dviem valandom.
Vienas pagrindinių akušerinės pagalbos prioritetų yra natūralus gimdymas ir cezario pjūvio operacijų skaičiaus mažinimas. Dažniausia indikacija cezario pjūvio operacijai yra neprogresuojantis gimdymas – distocija ar užsitęsęs stangų periodas.
Gimdymas skirstomas į periodus, kurių trukmė sutartinai yra apibrėžta laiku. Tačiau akivaizdu, kad pastaraisiais metais gimdymo trukmė ilgėja. Tam įtakos turi didėjantis indukuotų gimdymų skaičius, moterų nutukimas ir gestacinis vaisiaus svoris, pagalbinio apvaisinimo procedūros ir pasikeitęs požiūris į operacinių intervencijų indikacijas, moters pageidavimą.
Kalifornijos mokslininkai kohortinėje retrospektyvinėje studijoje nagrinėjo, kokią įtaką gimdymo, taip pat antrojo periodo (stangų) trukmei gali turėti epidūrinis nuskausminimas, vis plačiau taikomas akušerinėje praktikoje.
Ilgėja keliomis valandomis
Buvo išanalizuoti 42 268 gimdymo atvejai (ligos istorijos), kai moterys gimdė natūraliai, o išeitys naujagimiams buvo palankios. Buvo lyginami gimdymai, taikant epidūrinę nejautrą ir be jos. Statistinei analizei panaudoti Kruskal–Wallis testas ir Kaplano-Mejerio metodas.
Pirmą kartą gimdančioms moterims, kurioms nebuvo taikomas epidūrinis nuskausminimas, stangos truko 197 minutes, o taikant epidūrinį nuskausminimą - 336 minutes, t.y. reikšmingas skirtumas sudarė 2 valandas 19 minučių. Pakartotinai gimdančioms stangos be nuskausminimo ir su juo atitinkamai truko 82 ir 225 minutes, t.y. reikšmingas skirtumas sudarė 2 valandas ir 54 minutes.
Padaryta išvada, kad taikant epidūrinę nejautrą tiek pirmo, tiek pakartotinio gimdymo trukmė pailgėja daugiau nei dviem valandomis antrojo – stangų periodo sąskaita.
Pažymėtina, kad laikantis iki šiol egzistuojančių sutartinių gimdymo trukmės normų, beveik trečdaliui pirmą kartą gimdančių moterų būtų galima atlikti cezario pjūvio operaciją vien dėl užsitęsusio gimdymo. Todėl, teigia tyrėjai, prolonguoto gimdymo definicija turi būti peržiūrėta ir koreguojama, atsižvelgiant į moderniąją akušeriją, taip pat taikomą epidūrinę nejautrą gimdymo metu.
Gimdyvės noras
Gimdymas skirstomas į tris etapus. Jų trukmė nėra griežtai suskirstyta, tai labai individualus dalykas. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Aušerijos ir ginekologijos centro Akušerijos skyriaus akušerės Violetos Staniulevičienės, praktika rodo, jog dažniausiai pasirenkant pasyvią ar aktyvią gimdymo vedimo taktiką, lemiamą žodį turi gimdyvė.
„Žinoma, yra medicininiai faktoriai, kurie lemia gimdymo vedimo taktikos pasirinkimo sprendimus. Tai, pavyzdžiui, gimdos kaklelio atsivėrimo laikotarpis. Yra gausybė medicininių faktorių, kurie daro įtaką mediko sprendimui. Gydymo įstaigoje, kurioje dirbu, epidūrinis nuskausminimas būna dažnesnis, nes būna daugiau sudėtingų atvejų“, - sako akušerė.
Pastebėta seniai
Akušerės V. Staniulevičienės patirtis rodo, jog epidūrinis nuskausminimas tikrai pailgina gimdymo trukmę.
„Tai pastebėjau labai seniai, kai toks epidūrinis nuskausminimas buvo pradėtas taikyti. Teko matyti ir tokių atvejų, kai dėl epidūro gimdymas trukdavo trumpiau. Dar prieš kurį laiką būčiau sakiusi, kad tai nėra taisyklė. Šio tyrimo duomenys jau leidžia daryti kokybiškesnius vertinimus. Tyrėjų įžvalga dėl dažnesnių cezario pjūvių taip pat turi argumentaciją. Dėl epidūrinio nuskausminimo pablogėja vaisiaus širdies dūžiai. Neretai medikamentai, leidžiami per stuburo kanalą, nėra priimtini naujagimiui, todėl greitai tenka spręsti visokias situacijas. Todėl pasitelkiamas ir cezario pjūvis“, - sako akušerė V. Staniulevičienė.
Kalbėti su gimdyve
Paklausta, ar šie tyrimo duomenys yra pagrįstas sprendimas koreguoti gimdymo ar jo periodų trukmės sąvoką, akušerė V. Staniulevičienė sako, jog daug svarbiau išaiškinti gimdyvei visas rizikas ir pasekmes, kurias sukelia epidūrinis nuskausminimas.
„Moterys dažnai renkasi epidūrinį nuskausminimą, nes nori, kad joms neskaudėtų. Tačiau jos turi suvokti ir įvertinti visas pasekmes, kurias šis nuskausminimas gali sukelti. Po šio nuskausminimo moterys skundžiasi galvos, nugaros, stuburo skausmais. Nereikia manyti, jog epidūrinis nuskausminimas visai pašalina bet kokį skausmą. Skausmas vis tiek jaučiamas. Be to, toks nuskausminimas daro įtaką gimdymo trukmei ir būsimam naujagimiui. Taigi tikrai būtina apie tai kalbėtis su specialistais ir daugiau sužinoti“, - sako akušerė V. Staniulevičienė.
Šaltinis
Obstet Gynecol 2014;123:527-535.