Atsparios gydymui medikamentais epilepsijos atvejais į pagalbą gali būti pasitelkiamas chirurginis gydymas. Operacijos galimybė dažniausiai pradedama svarstyti gana vėlai, kai paciento būklė jau yra pablogėjusi po daugelį metų neoptimaliai gydytos ligos. JAV atlikto ERSET tyrimo duomenimis, anksti atliekama operacija gali būti gera ir efektyvi alternatyva ilgalaikiam gydymui medikamentais.
Į tyrimą įtraukti ligoniai, sergantys temporalinės srities epilepsija. „Šios epilepsijos priepuolių priežastis dažniausiai būna vadinamojo Amono rago vingio (hippocampus) srities vystymosi anomalija. Jei įrodoma, kad epilepsija kyla iš ten ir nepasiduoda konservatyviam gydymui, taikoma temporalinė rezekcija, pašalinama smilkininės srities, iš kurios kyla priepuoliai, dalis“, - paaiškino gydytojas neurochirurgas Kęstutis Jacikevičius.
Tyrime dalyvavusiųjų ligonių epilepsijos simptomai buvo stebėti ne ilgiau kaip dvejus metus ir kuriems gydymas mažiausiai dviejų rūšių antiepilepsiniais medikamentais nepadėjo. Ligoniai atsitiktinai suskirstyti į dvi grupes, viena grupė toliau gydyta medikamentais, kitoje grupėje pacientai gydyti operacija. Tyrime dalyvavo tik 38 ligoniai, nors planuota įtraukti 200.
Pagrindinis vertinimo kriterijus studijoje buvo epilepsijos priepuolių išnykimas praėjus dvejiems metams po tyrimo pradžios. Vaistais gydomų pacientų grupėje iš 23 ligonių šis tikslas nebuvo pasiektas nė vienam. Iš 15 operuotų pacientų net 11 nebepatyrė epilepsijos priepuolių. Operuotų ligonių grupėje keturiems pacientams stebėti atminties sutrikimai, vienam pacientui išsivystė galvos smegenų insultas. Medikamentais gydytų ligonių grupėje trims liga progresavo iki epileptinės būklės.
Gydytojas neurochirurgas K. Jacikevičius „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, jog Lietuvoje temporalinės srities epilepsija chirurginiu būdu gydoma Kauno klinikose, tačiau šios operacijos labai retos.
„Retos galbūt dėl to, kad sunku nuspręsti, kada visiškai išnaudotas adekvatus medikamentinis gydymas. Žmonės ne kiekvienas tvarkingai vartoja vaistus, kartais nusveria neurologų požiūris, kad ligą galima gydyti vaistais. O ir ligonių, kuriems reikėtų operacijos, yra mažai“, - sakė neurochirurgas K. Jacikevičius.
vlmedicina.lt