Ką reiškia lydėti žmogų paskutiniame jo gyvenimo etape? Ar galima palengvinti išsiskyrimą, kai kūnas silpsta, o siela ieško ramybės? Dvasinė asistentė Magdalena Krasauskaitė, dirbanti slaugos ligoninėje „Addere Care“, daug metų yra šalia sunkiai sergančių žmonių, o prireikus – palydi juos į amžinybę.
Magdalena atvirai pasakoja apie stebuklus, pakeitusius jos gyvenimą, išmintį, įgytą būnant šalia mirštančiųjų, ir apie tai, kaip artimieji gali tapti didžiausia dovana išeinančiam žmogui. Jos įžvalgos atveria naują požiūrį į mirtį – ne kaip baigtį, o kaip gyvenimo dalį, kurioje slypi ir ramybė, ir prasmė.
Gyvenimą pakeitęs stebuklas
Kasdien su sergančiais žmonėmis dirbanti sielovadininkė M. Krasauskaitė įsitikinusi, kad vienas svarbiausių uždavinių slaugant žmogų – padėti jam išsaugoti orumą ir surasti dvasios ramybę. Vis tik slaugantiems neretai kyla pagunda slaugyti tik kūną ir padėti sulaukti kančių pabaigos. Tačiau Magdalena atkreipia dėmesį, kad žmogus nėra tik fizinis kūnas. Jis visų pirma yra asmuo. Ir juo lieka iki paskutinio savo atodūsio.
Moteris prisimena, kaip būdama jauna ji pati išgirdo diagnozę ir gydytojų atodūsį, kad medicina padėti jai jau negali. „Buvau ruošiama mirčiai“, – prisimena Magdalena.
Šiandien Magdalena savo ligą vadina Dievo palaiminimu, o tai, kad lydima gausių maldų ji pasveiko net tada, kai medicina padėti negalėjo – Dievo stebuklu. Jis iš esmės pakeitė jaunos moters gyvenimą – pajutus kvietimą, moteris apsisprendė pasišvęsti Dievui.
Orumo paieškos ligoninių koridoriuose
Netrukus Magdalena pastebėjo, kad vis dažniau atsiranda prie sunkiai sergančiųjų. Žmonės patys ją susirasdavo ir prašydavo pagalbos.
„Lankydamasi ligoninėse mačiau, kaip dažnai sunkiai sergantys žmonės tampa tiesiog objektais, kurių kūnai turi būti prižiūrėti iki galo. Man buvo labai gaila tų „nurašytų“ žmonių. Net ir visiškai nusilpus kūnui, žmogus išlieka asmuo, ir svarbu padėti jam jaustis oriai“, – dalijasi Magdalena.
Matydama, jog sergančiam žmogui taip svarbūs dvasiniai poreikiai dažnai yra ignoruojami, Magdalena nusprendė pasišvęsti šiam darbui ir būti šalia silpniausių – pasinerti į ligonių sielovadą.
„Buvau girdėjusi, kad Trakuose yra slaugos ligoninė, kurioje didelis dėmesys skiriamas ne tik į žmogaus kūno, bet ir dvasios poreikius. Pasiteiravau, ar neatsirastų man darbo. Ir kone kitą dieną jau dirbau“, - prisimena Magdalena.
Sielovada – atgaiva dvasiai
Nors sielovadininkų darbas vis dar nėra populiarus Lietuvoje, jis labai reikalingas. Žmogui įvairiais gyvenimo etapais kyla egzistenciniai klausimai, o ligoje, kai išgyvenant baimę, nežinią ir vienišumą, jie dar paaštrėja.
„Aš padedu žmogui atrasti ramybę, su pagarba priimu jį tokį, koks jis yra. Labai dažnai dvasinės kančios yra glaudžiai susijusios su fizinėmis, o jas palengvinti gali dvasinė pagalba,“ – sako Magdalena.
Nemažai laiko su demencija sergančiais žmonėmis praleidžianti moteris atkreipia dėmesį, kad net ir tada, kai žmogus atrodo nesuvokiantis realybės, su juo negalime elgtis lyg su mažu vaiku. Tai žemina orumą ir žmonės tą jaučia, tik negali pasakyti.
„Esu ne kartą pastebėjusi, kad po sakramentų ar šv. Mišių žmogaus laikysena gali trumpam pasikeisti, o demencija sergantys pacientai netikėtai gali išreikšti mintis, kurios atskleidžia jų gilesnį suvokimą. Buvo atvejis, kai nekalbančiu laikytas žmogus pasakė keletą žodžių“, – dalijasi Magdalena.
Mirtis – gyvenimo dalis. Ar galima jai pasiruošti?
Daugybė žmonių bijo mirties. Dažnai ji yra neigiama ar ignoruojama, tačiau pasiruošimas šiam etapui gali būti svarbi asmeninio augimo dalis. „Ne be reikalo senoje maldoje sakoma: „Apsaugok mus nuo staigios ir netikėtos mirties“, - atkreipia dėmesį Magdalena.
„Paprastai žmonės mano, kad mirtis yra tik tai, ką jie mato. Tačiau taip nėra. Tai kur kas daugiau ir giliau. Taip, tai ir stresas, ir kančia. Bet kartu – tai ir palaimintas laikas. Paradoksalu, bet artėjant mirčiai žmogus paprastai išgyvena patį intensyviausią savo gyvenimo etapą. Tai asmens brandos kulminacija, kai vyksta ypač svarbūs dalykai, keičiantys žmogaus suvokimą“, – pastebi Magdalena.
Teologijos licenciatė sako, kad atsisveikinant su šiuo pasauliu, užsidaro ateities horizontas. Tačiau žemiškojo gyvenimo mirtis yra gimimas Dangui ir labai svarbu matyti šią perspektyvą.
Kaip elgtis šalia išeinančio žmogaus
Pasak Magdalenos, jei mirtis nėra staigi, žmogus dažniausiai pats ją jaučia. Jo pasaulio bei gyvenimo suvokimas keičiasi. Paprastai jis nori su visais susitaikyti ir išsiskirti gerume.
„Vyksta vidiniai pokyčiai, triumfuoja gerumas. Paprastai žmogus nori viską atleisti ir visiems dovanoti, nori, kad pasiliekantiems viskas būtų gerai. Ir tai man leidžia dar kartą išgyventi teologinę tiesą, kad žmogus sukurtas pagal Dievo paveikslą ir panašumą,“ – pokyčius pastebi Magdalena.
Paklausta, kaip rekomenduotų elgtis šalia esantiems žmonėms, Magdalena sako, kad artimieji gali ir padėti, ir sutrukdyti. „Labai svarbu suvokti, kad žmogui tai ypatinga patirtis. Taip, jam nedrąsu, kas jo laukia, kas bus po mirties. Todėl geriausia, ką gali padaryti artimieji, tai būti su išeinančiu žmogumi ramybėje, kiek įmanoma jį palaikyti ir padrąsinti. Būtent padrąsinti“, - sako Magdalena.
Ne mažiau svarbu padėkoti vieni kitiems už gyvenimą, už visa tai, kas buvo gražu, kas augino. Pajusti gilų vidinį susitaikymą. Palaiminti vieniems kitus. Išeinančiam žmogui gera girdėti ir tai, kad netrukus jie ir vėl susitiks.
„Kartais artimieji, iš nežinojimo ir didelės meilės, gali pakenkti savo mylimam žmogui. Vienas iš būdų – tai neigti artėjančią mirtį. Pats žmogus dažniausiai ją jaučia. Neigti ją yra tas pats, kas ignoruoti bet kurį kitą labai svarbų žmogaus gyvenimo momentą. Antras apsunkinimas – prarasti savitvardą, kelti paniką, bandyti sulaikyti ir taip drumsti momento svarbą ir rimtį“, – dalinasi Magdalena.
Kliudo nuoskaudos ir neatleidimai
Sielovadininkė sako, kad dažniausiai mirties akivaizdoje žmogus ima jausti Dievo patirtį ir širdies ledai tirpsta. Vis tik pasitaiko ir labai sunkių patirčių.
„Sunkiausia man matyti žmogaus nepriėmimą. Nors Dievas mūsų nei vieno „nenurašo“, pats žmogus gali Dievą atmesti. Būna žmonių, kurie tarsi užakę savo širdyje. Žmogus gana lengvai apsigauna dėl savo egoizmo. Bet kas yra egoizmas? Pirmiausia tai yra meilės trūkumas. Žmonės daugybę metų gyvena su savo traumomis ir nuoskaudomis, kitų žmonių nemeilės patirtimis. Skausminga žmogui būna ir pripažinti savo nuodėmes, ydas, kurios nusėda kūne ir įsirašo giliai į jo atmintį. O kur dar nepriimtas gyvenimas, nesusitaikymai. Žmogus kenčia ne tik fizines, bet ir dvasines kančias. Jos gali būti ir ligų, ir sunkaus atsisveikinimo su savo gyvenimu šiame pasaulyje priežastis“, – atkreipia dėmesį Magdalena.
Beje, kaip tik norėdama padėti žmonėms išvengti tokių sunkių išėjimo patirčių, savo darbe sielovadininkė bando prakalbinti kiekvieną, ir atpažinti tuos, kuriuose dar daug nuoskaudų ir nesusitaikymų.
„Mirimo procese integruotas visas žmogaus gyvenimas. Ir jai jame dar likę neišspręstų reikalų – tai labai apsunkina. Norėtųsi padėti žmogui, kad jis suspėtų padaryti tai, ko nesiryžta ar vienam jam tiesiog per sunku. Norėtųsi, kad mirties patale būtų mažiau streso, daugiau ramybės,“ – dalinasi Magdalena.
Gerbia kiekvieno tikėjimą ir pasaulėžiūrą
Magdalena pabrėžia, kad nors Dievo meilės artumo pajautimas jai yra labai svarbus, ji visada stengiasi palaikyti kiekvieną žmogų, nepriklausomai nuo jo tikėjimo ar pasaulėžiūros.
„Tai yra erdvė, kurioje žmogus gali jaustis saugus ir priimtas toks, koks yra. Sielovada apima daugybę veiklų. Tai gali būti asmeniniai pokalbiai ar dvasinės praktikos, pvz., kartu pasimelsti ar priimti sakramentus, jei žmogui tai svarbu,“ – dalijasi Magdalena.
Slaugos ligoninėje plačiai taikomos ir meno terapijos, vyksta įvairūs grupiniai užsiėmimai, o kartais žmogui reikia tiesiog buvimo kartu.
Gyvenimo pabaiga, kaip ir jo pradžia, turi būti lydima meilės, supratimo ir ramybės. Net trumpas buvimas šalia sergančiojo gali pakeisti jo patirtį ir padėti išgyventi sunkiausias akimirkas oriai ir ramiai.