Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Ergoterapeutė: prevencinė priemonė prieš demenciją – ir kompiuteriniai žaidimai

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-09-03 10:06:44

Užsiimant įvairiomis intelektualiomis užduotimis, sprendžiant galvosūkius, žaidžiant strateginius žaidimus įmanoma palaikyti aktyvią smegenų veiklą ir užkirsti kelią mąstymo sutrikimams, – teigia ergoterapeutai. Specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad šiais laikais net ir neurologai kuria įvairias platformas bei kompiuterinius žaidimus, skirtus pristabdyti demencijos progresavimą.

Žaidžia kompiuterinį žaidimą
Žaidžiant kompiuterinius žaidimus įmanoma palaikyti aktyvią smegenų veiklą / Pranešimo autorių nuotr.

Ergoterapija – pastebėjus pirmuosius simptomus

Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ ergoterapeutės Editos Akelaitienės, ergoterapija yra terapija judesiu. Ergoterapijos pagrindinis tikslas yra padėti žmonėms pasiekti savarankiškesnę kasdienio gyvenimo kokybę, gerinti fizinę būklę, kognityvinius (pažinimo) gebėjimus, kai pacientai susiduria su atminties ir dėmesio sutrikimais.

„Ergoterapija yra orientuota į pacientus, turinčius fizinius, emocinius, protinius sutrikimus. Ji padeda pacientams prisitaikyti prie įvairiausių iššūkių, kad jie galėtų gyventi savarankišką kasdienį gyvenimą. Ergoterapija nuo kineziterapijos skiriasi tuo, kad kineziterapijos tikslas yra pagerinti fizinį judrumą, lankstumą, skausmo mažinimą pasitelkiant mankštas bei masažus“, – aiškina specialistė.

Anot jos, ergoterapija gali padėti pristabdyti demencijos progresavimą. Demencija – lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, pažeidžiantis smegenų ląsteles. Dėl šių pažeidimų suprastėja ryšys tarp skirtingų smegenų dalių, kurios yra atsakingos už kalbą, atmintį, judėjimą, orientaciją, suvokimą.

„Kai ima prastėti žmogaus atmintis – jam tampa sunku prisiminti neseniai įvykusius įvykius, orientuotis laike, jis pamiršta, kur pasidėjo daiktus, nebeatpažįsta artimųjų – jam gali būti naudinga ergoterapija. Ergoterapeutai turi įvairiausių priemonių, kuriomis pacientui padeda stiprinti pažinimo funkcijas – tai atminties lavinimo užduotys, lytėjimo užsiėmimai, garsų bei spalvų terapijos. Visa tai stiprina smegenų neuronus, kurie atsakingi už pažinimą ir suvokimą“, – pasakoja E. Akelaitienė.

Itin svarbi artimųjų pagalba

Kognityvinių funkcijų pagerėjimas taikant ergoterapiją paprastai priklauso nuo daugelio veiksnių – vaistų vartojimo, streso valdymo, protinės stimuliacijos kasdienėje veikloje. Visgi, sako specialistė, jeigu liga nėra stipriai pažengusi, pagerėjimą galima pastebėti ir po kelių mėnesių.

Jos teigimu, užsiėmimus su terapeutu pacientas, kuriam pasireiškia mąstymo sutrikimai, turėtų lankyti bent kartą ar du per savaitę. Tačiau, jeigu jo šeimos nariai turi laiko patys užsiimti su savo artimuoju, tuomet specialisto pagalbos reikia rečiau.

„Artimieji gali būti itin naudingi pacientui kartu atlikdami užduotis. Juk turi kas nors padėti žmogui kokią dėlionę sudėlioti, pažiūrėti, kad paveikslėlis būtų sudėtas teisingai. Taip pat namuose galima ir drabužius ar rankšluosčius dėlioti pagal spalvas į spintą. Tokia artimųjų pagalba tvarkantis namuose, sudėliojant daiktus į jiems skirtas vietas padeda žmogui fiksuoti atmintį, kas kur turi būti“, – tikina ergoterapeutė.

Apskritai net ir namuose užsiimant įvairiomis intelektualiomis užduotimis, sprendžiant galvosūkius, kryžiažodžius, žaidžiant strateginius tiek stalo, tiek kompiuterinius žaidimus, skaitant įmanoma palaikyti aktyvią smegenų veiklą ir pristabdyti ligos progresavimą.

„Namuose galima dėlioti dėliones, derinti įvairius paveikslėlius poromis. Šiais laikais jau galima parsisiųsti daugybę kompiuterinių žaidimų, kurie padeda lavinti kognityvines funkcijas, vienas jų – neurologų sukurta platforma „BrainHQ“, kuri siūlo įvairius pratimus, skirtus atminčiai, dėmesiui stiprinti. Taip pat svarbu užsiimti ir reguliaria fizine veikla – vaikščioti, bėgioti“, – pataria E. Akelaitienė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų