Antrą Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų (EPSCO) tarybos dieną Europos Sąjungos sveikatos apsaugos ministrai peržiūrėjo esamą teisėkūros proceso situaciją: Medicinos prietaisų ir in vitro diagnostikos medicinos prietaisų reguliavimą, derybas dėl Tabako gaminių direktyvos atnaujinimo, taip pat Klinikinių tyrimų ir Europos vaistų agentūros (EMA) mokesčių klausimus. Ministrai vieningai priėmė Tarybos išvadas dėl Šiuolaikinių, atvirų ir tvarių sveikatos apsaugos sistemų, kurias parengė ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva.
„ES valstybės narės turi būti iniciatyvios. Mūsų sveikatos apsaugos sistemos privalo būti pasirengusios atlaikyti dabarties ir ateities iššūkius. ES piliečiai turi teisėtus lūkesčius ir sveikatos apsaugos ministrai, priimdami sprendimus dėl sveikatos priežiūros sistemų ateities, turi deramai šiuos lūkesčius įvertinti", – sakė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.
Išvadose dėl Tvarių sveikatos apsaugos sistemų ES valstybės narės pabrėžia, kad sveikata yra ekonominės gerovės pagrindas ir pripažįsta solidarumo, visuotino sveikatos priežiūros prieinamumo ir „Sveikata visose politikos srityse“ principų svarbą. Išvadose ES valstybėms narėms pateikiamos gairės kaip užtikrinti, kad nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos būtų atsparios demografiniams, ekonominiams ir technologiniams pokyčiams. Sveikatos apsaugos ministrai palaikė priemones, būtinas geresniam koordinavimui nacionaliniu ir ES lygmeniu, taip pat ir priemones, padėsiančias veiksmingiau naudoti Europos struktūrinių ir Investicinių fondų lėšas investicijoms į sveikatą.
ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva informavo ES valstybių narių delegatus apie pažangą, padarytą derybose su Europos Parlamentu dėl Tabako gaminių direktyvos atnaujinimo, ir pabrėžė tikslą iki šių metų pabaigos pasiekti kompromisą.
„Dėl su rūkymų susijusių ligų kasmet žūva daugiau nei 700,000 žmonių, o medicinos kaštai tabako gaminių vartojimo padariniams gydyti viršija 25,3 mlrd. eurų per metus. Šie faktai ES buvo daugiau nei pakankamas pagrindas peržiūrėti Tabako gaminių direktyvą, ypatingą dėmesį skiriant jaunimo rūkymo mažinimui, kovai su neteisėta prekyba bei tabako gaminių reklamos ir rinkodaros reguliavimui“, – pažymėjo V. P. Andriukaitis. Pasak ministro, per likusius du neformalius trišalius susitikimus ES valstybių narių atstovai gali susitarti dėl visų diskutuotinų klausimų.
Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų Taryba išnagrinėjo Lietuvos pateiktą pažangos ataskaitą dėl Medicinos prietaisų ir išklausė delegatų nuomonių bei pasiūlymų būsimoms pirmininkaujančioms šalims. Kartu sveikatos apsaugos ministrai svarstė, kaip pagerinti pacientų saugą skatinant inovacijas ir mažinti administracinę naštą nacionalinėms valdžios institucijoms. Valstybės narės iškėlė poreikį suvienodinti didelės rizikos vienkartinio naudojimo medicinos prietaisų perdirbimo reguliavimą ir užtikrinti tinkamą rinkos priežiūros institucijų veiklą.
Ministras V. P. Andriukaitis informavo Tarybą apie Lietuvos pirmininkavimo metu organizuotas konferencijas. Jis pažymėjo, kad pirmininkavimo metu valstybės narės nuosekliai laikėsi principo „prioritetas turi būti skiriamas ligų prevencijai tam, kad nereikėtų ligos gydyti vėliau“.
Sveikatos apsaugos ministerija