Birželio pabaigoje baigė galioti kontraversiškai vertinamo glifosato naudojimo terminas Europos Sąjungoje. Dėl to dar praėjusią savaitę Europos Komisija, nesulaukusi šalių narių pritarimo, pratęsė šios medžiagos naudojimo leidimą 12-18 mėnesių laikotarpiui, kol Europos cheminių medžiagų agentūra pateiks savo nuomonę dėl glifosato poveikio žmogaus sveikatai. Tuo tarpu Europos Parlamento Žaliųjų grupės inicijuotas tyrimas rodo, kad glifosato koncentracija europarlamentarų šlapime iki 26 kartų viršija geriamajame vandenyje leistiną normą.
„Atliktas tyrimas puikiai iliustruoja, kiek daug šios cheminės medžiagos yra mūsų maiste. Parlamentarų iš Vengrijos ir Italijos šlapime rasti vidutiniškai 26 kartus normą geriamajame vandenyje viršijantys glifosato kiekiai, Kroatijos ir Ispanijos – 24 kartų, Prancūzijos – 21 kartą, Vokietijos beveik 19 kartų. Tyrimus atlikusios Vokietijos laboratorijos teigimu, rasti žmonių, kurių organizme glifosatų nėra – sudėtinga. Tai kelia didelį nerimą, žinant, jog glifosatas neigiamai veikia ląsteles ir apsunkina inkstų darbą – net 99 proc. glifosato yra absorbuojami šių organų. Džiugu, jog rezultatai iš Lietuvos parodo sąlyginai mažesnes jo koncentracijas – tyrimais glifosato nustatyta 0,98 mikrogramo litre, kai leistina jo norma geriamajame vandenyje yra 0,1 mikrogramo litre. Tai rodo, kad Lietuvos žemdirbiai glifosatą naudoja atsakingiau“, - atlikto tyrimo rezultatus komentuoja Europos Parlamento narys Bronis Ropė.
Pasak parlamentaro, Europos Komisija planavo šiemet pratęsti glifosato galiojimą dar 15 metų. Sulaukusi šalių narių pasipriešinimo siūlė terminą patrumpinti iki 9 metų. Tačiau ir tai nepadėjo susitarti. Tuomet Komisija pasiūlė 12-18 mėnesių laikotarpį. Maltai balsavus prieš, septynioms šalims susilaikius, įskaitant Vokietiją, Italiją ir Prancūziją, Komisijai taip ir nepavyko užsitikrinti būtinos 16 šalių narių, kurios atstovauja 55 proc. ES gyventojų, paramos.
„Paskutinis balsavimas Augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų nuolatiniame komitete Komisiją privertė imtis vienašališkų veiksmų ir bent laikinai pratęsti leidimą glifosatui. Vis dėlto, šalys narės jau dabar turi ruoštis, jei praėjus terminui glifosato leidimas nebus pratęstas – žemdirbiai neturi dėl to nukentėti. Glifosatas kol kas plačiai naudojamas žemės ūkyje, tačiau vis didėjant tikimybei, jog po 2017 metų Europos Komisija nebepratęs leidimo šiai augalų priežiūros priemonei, itin svarbu laiku apie tai informuoti ūkininkus, kad šie neprisipirktų didelių kiekių glifosatinių herbicidų ir dėl to nepatirtų nuostolių. Kitas svarbus aspektas – mokymai, kurių metu būtų pristatomos alternatyvos. Jų yra – tačiau apie tai mažai kalbama“, - sako Bronis Ropė.
Neatmetama galimybė, kad nepaisant mokslinių tyrimų ir visuomenės nerimo, galiojimas glifosatui bus pratęstas ir po 2017 metų. Tačiau tokiu atveju labai tikėtina kad jo naudojimas bus žymiai griežtesnis, nustatant specialias taisykles ir imantis visų atsargumo priemonių.