Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Evoliucija negailestinga egoistams

www.lrt.lt | 2013-08-08 09:42:53

Naujausi tyrimai paneigė, kad evoliucijoje labiausiai sekasi tiems, kurie pirmiausiai galvoja apie save.

Linija
© Fotolia.com

Mičigano universiteto mokslininkai teigia, kad jeigu evoliucijos eigoje visi elgtųsi savanaudiškai – žmonija jau seniai būtų išnykusi.

Tyrimui buvo modeliuojamos įvairios žaidimo „Kalinio dilemos“ baigtis. Žaidimo esmė: du žmonės pasodinami atskirose kalėjimo vienutėse ir turi nuspręsti, ar išduoti kitą kalinį. Jeigu išduoti nusprendžia abu, kalėjime praleidžia po tris mėnesius; jeigu tik vienas – tas, kurį išdavė, uždarytas bus dar pusmetį; jeigu abu nuspręs tylėti – į laisvę abu išeis jau po mėnesio.

Legendinis matematikas Johnas Nashas dar XX a. viduryje apskaičiavo, kad optimaliausia žaidimo strategija – galvoti tik apie save.

„Daugybę metų žmonės abejojo J. Nasho teorijos teisingumu. Jeigu jeigu savanaudiškumas yra gerai, kodėl vieni su kitais bendradarbiauja gyvūnai, mikrobai ir pan.“, – pasakojo tyrimui vadovavęs Christophas Adami.

Anot C. Adami, J. Nashas savo teorijoje neįtraukė vieno svarbaus elemento – komunikacijos. Jeigu du kaliniai bendraus tarpusavyje, jie gali susitarti, kad abu galėtų išeiti į laisvę jau po mėnesio. Tačiau jeigu kaliniai nebendraus – kur kas didesnė tikimybę, kad jie vienas kitą išduos ir kalėjime praleis po tris mėnesius.

Mičigano universiteto mokslininkai ypač galingu kompiuteriu apskaičiavo tūkstančius įvairiausių „Kalinio dilemos“ žaidimo baigčių. Į modelius buvo įtraukta ir komunikacija, pavyzdžiui, ar kaliniai bendravo prieš uždarymą, ar bendravo, kai jau buvo uždaryti ir t.t. Nustatyta, kad savanaudiški poelgiai naudos atneša tik trumpam.

Pasirodo, savanaudiškais žmogaus poelgiais abejojo dar Charlesas Darwinas.

„Gali atrodyti, kad natūrali atranka yra palankiausia tiems, kurie elgiasi savanaudiškai. Dabar jau žinome, kad tai – labai primityvus požiūris“, – tęsė C. Adami.

Anot C. Adami, reikia suprasti, kad žmonės, gyvūnai ir pan. yra tik tam tikros transporto priemonės genams sklisti. Taigi genai daug daugiau naudos gauna bendradarbiaudami su kitais organizmais.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų