Kintant orui daugelis pacientų, sergančių fibromialgija, skundžiasi simptomų paūmėjimu. Analizuojant metereologinių oro sąlygų įtaką ligai paaiškėjo, kad ji labai maža. Ryšys tarp oro, ligos simptomų ir paciento faktorių nebuvo nustatytas.
Studijoje dalyvavo 333 moterys, kurių vidutinis amžius buvo 47 metai ir kurioms fibromialgija diagnozuota vidutiniškai prieš 3,5 metų. 28 dienas dienoraštyje buvo žymimi simptomai ir atitinkamomis dienomis - oro sąlygos, remiantis meteorologinės tarnybos pranešimais.
Buvo žymimi du fibromialgijos simptomai (skausmas ir nuovargis) bei penki klimatiniai faktoriai: oro temperatūra, lietus, oro slėgis, sąlyginė drėgmė ir saulėtumas.
Pacientų faktoriams priskirtas amžius, išsilavinimas, šeimyninė padėtis, nusiskundimų pradžia ir fibromialgijos diagnozės nustatymo laikas. Pacientai žymėjo praėjusios nakties miego kokybę, fizinį aktyvumą dienos bėgyje, galimą depresiją.
Visų pirma buvo vertinama penkių pasirinktų klimatinių faktorių įtaka ligos simptomams, tačiau žymus tarpusavio ryšys nebuvo nustatytas. Atmetus 50 galimų variantų tik trys turėjo realios įtakos simptomams: skausmas ir padidinta reliatyvi drėgmė praėjusią dieną, skausmas ir lietus pasirinktą dieną, nuovargis ir aukšta oro temperatūra praėjusią dieną. Jie buvo būdingi pavieniams pacientams ir silpnai išreikšti.
Buvo vertinama paciento charakteristikos įtaka nusiskundimams, tačiau ryšys tarp oro, simptomų ir paciento faktoriaus taip pat nebuvo konstatuotas.
Prieita išvados, kad žymesnės koreliacijos tarp minėtų faktorių nėra. Tyrimas nepadėjo išaiškinti fibromialgijos priežasčių, kurios išlieka nežinomos.
Sergantys fibromialgija pacientai dėl savo negalavimų kaltina orą, todėl neišnaudoja daugelio dalykų, kurie galėtų palengvinti simptomus. Oras kinta lygiai tiek, kiek ligos simptomai, todėl didesnis dėmesys turėtų būti skiriamas fiziniams pratimams, psichoterapijai, skausmą malšinantiems medikamentams, - teigia tyrėjai.
vlmedicina.lt
Šaltinis:
Bossema E, et al "The influence of weather on daily pain and fatigue in female patients with fibromyalgia" EULAR 2012; Abstract OP69