Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Filematologija: kodėl žmonės bučiuojasi?

technologijos.lt | 2013-02-08 14:37:28

Žinoma, paprasčiausias atsakymas yra toks: žmonės bučiuojasi, nes tai malonu. Tačiau yra žmonių, kuriems tokio paaiškinimo nepakanka. Šie žmonės bučiavimąsi studijuoja anatominiu ir evoliucijos istorijos požiūriu, o savo tiriamąją veiklą įvardija filematologija.

Seselė
© Fotolia.com

Kol kas bučinių mokslininkai nerado paaiškinimo, iš kur ir kaip atsirado žmonių įprotis/polinkis/poreikis bučiuotis. Tiesa, filematologai jau parengė keletą teorijų, kuriose dėstoma, kaip aistringas dviejų asmenų lūpų kontaktas veikia biologinius kūno procesus.

Bene esminis klausimas - bučiavimasis yra instinktyvi ar išmokta veikla? Kai kurie tvirtina, jog bučiavimasis yra išmoktas dalykas, o šio fenomeno pradžia sietina su žmonių protėviais. Kadaise motinos, galimas daiktas, sukramtydavo dantų dar neturintiems kūdikiams maistą ir perduodavo jį iš burnos į burną. Motinos lūpomis prie mažylių lūpų glausdavosi net ir tada, kai šiems išdygdavo dantys ir maistą jie sukramtydavo patys - tvirtinama, kad tai buvo vienas iš atžalų nuraminimo būdų.

Kad bučiavimasis yra išmoktas dalykas, byloja ir faktas, jog bučiuojasi ne visi žmonės. Kai kuriose gentyse apie tai niekas nėra girdėjęs ir nesupranta, kas tai yra. Tiesa, manoma, kad bučiuojasi ar yra bučiavęsi apie 90 proc. žmonių, o likę 10 proc. nė neįsivaizduoja, ko jie dar nepatyrė.

Tačiau yra ir manančiųjų, kad bučiavimasis - instinktyvus elgesys. Tokią poziciją šios idėjos šalininkai įrodinėja ragindami atkreipti dėmesį į bučiavimąsi primenančius gyvūnų elgsenos fragmentus. Nors nemaža dalis gyvūnų savo meilumą ir prieraišumą išreiškia trynimusi nosimis, kiti (mažosios šimpanzės - angl. "bonobos") glamonėjasi visai kaip žmonės.

Šiuo metu bene mažiausiai ginčytina bučiavimosi teorija aiškina, kad žmonės tai daro neva dėl to, jog tai padeda geriau "suuosti" tinkamą partnerį giminės pratęsimui. Kai veidai atsiduria labai arti vienas kito, "prabyla" feromonai: keičiamasi labiau pasąmoninio pobūdžio biochemine informacija apie tai, ar vienas kitu susižavėjusiems partneriams pavyks susilaukti stiprių palikuonių. Pavyzdžiui, moterys pasąmoningai (uosdamos kvapą) labiau geidžia vyrų, kurių genai į tam tikrus imuninės sistemos baltymus reaguoja skirtingai nei jų pačių genai. Toks genų derinys sąlygotų atsparesnę atžalų imuninę sistemą ir geresnius išgyvenimo šansus.

Visgi daugelį tenkina paprasčiausias paaiškinimas: žmonės bučiuojasi todėl, kad jiems tai patinka ir malonu. Lūpose ir liežuvyje yra gausu nervų galūnėlių, sustiprinančių įsimylėjimo jausmą tuomet, kai liečiamasi lūpomis ir burnomis. Bučiavimosi metu patiriami jausmai retai kada skatina susimąstyti, kodėl bučiuojamės - kur kas dažniau jie skatina ieškoti būdų, kaip tai būtų galima patirti dar ir daugiau.

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: bučiniai
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų