Trečiadienis, 2025.01.22
Reklama

Ruošiatės į keliones? Gydytoja įvardijo pavojus ir kaip jų išvengti

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-21 10:37:53

Vis daugiau Lietuvos gyventojų bando pabėgti nuo šaltos žiemos ir renkasi atostogas praleisti kitose šalyse. Tam, kad kelionės netaptų sunkiu išbandymu sveikatai, gydytojai pataria nepamiršti pasirūpinti savo apsauga nuo infekcinių ligų.

Radvilė Šulcienė
Šeimos gydytoja Radvilė Šulcienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Pasak VšĮ klinikos „Auki sveikas“ šeimos gydytojos Radvilės Šulcienės, dažnai nutinka taip, kad pacientai prieš kelionę pasiskiepija tik todėl, kad skiepus rekomenduoja gydytoja, jei šie apie savo planus prasitaria vizito metu.

„Atsižvelgusi į tai, kurioje šalyje bus atostogaujama, visada informuoju pacientus apie rekomenduojamas vakcinas. Iš patirties žinau, daugelis žmonių mano, kad jei jie bus tik šalies kurorto zonoje, kur laiką leis valgydami ir gerdami viešbučio teritorijoje, niekuo neužsikrės. Deja, taip nėra. Nebūtina per atostogas veikti kažko ypatingo ar ekstremalaus, kad užsikrėstumėte pavojinga gyvybei infekcija“, – sako šeimos gydytoja Radvilė Šulcienė.

Pavojai, kurie nematomi plika akimi

Pagrindinės infekcijos, kuriomis kelionių metu rizikuojama užsikrėsti: gripas, hepatitas A, vidurių šiltinė, kokliušas, difterija, stabligė, poliomielitas, pasiutligė, geltonasis drugys. Visgi dauguma keliautojų pamiršta, kad būtent gripas yra viena pagrindinių keliautojų ligų.

„Lietuvoje sergamumo gripu rodikliai dar tik kyla, o kitose šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, jis jau viršija praėjusių metų epideminį lygį. Todėl ne tik savo pacientams, bet ir kolegoms, kurie dažnai tobulinasi savo žinias kitose šalyse, primenu kasmet nepamiršti pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata bei pasiskiepyti nuo gripo. Pajutus į gripą panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmus ir kt.), rekomenduoju nesigydyti patiems, o kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – akcentuoja gydytoja R. Šulcienė.

Pasitaiko atvejų, kad net iš tokių šalių, kaip Dubajus ar Tailandas, asmenys parsiveža „lauktuvių“ hepatitą A. Šiuo virusu užsikrečiama per maistą ir vandenį.

„Dažnai keliautojai atsipalaiduoja, ragauja įvairių gėrimų su ledukais, mėgaujasi spalvingu maistu tiesiog gatvėje, kur nėra galimybės tinkamai nusiplauti rankų, todėl užsikrėtimo rizika išauga. Susirgus šia liga didelis pavojus kyla šeimoje, nes visi šeimos nariai gali susirgti, tad efektyviausia apsauga – skiepai“, – sako pašnekovė.

Pasak gydytojos, apsauga nuo hepatito A susidaro maždaug po 14 dienų, kai suleidžiama pirmoji vienkartinė vakcinos dozė, o skiriant pakartotinę dozę po 6-36 mėnesių nuo pirmosios, imunitetas išlieka virš 10 metų. Dėl šios priežasties šeimos gydytojai vakciną nuo hepatito A rekomenduoja visiems – ne tik vykstantiems į egzotiškas šalis, bet ir keliaujantiems po Europą, plaukiantiems Viduržemio jūroje ar poilsiaujantiems kruizuose.

„Pastebiu, kad mano pacientai su vaikais pamėgo ir aktyvų poilsį slidinėjimo kurortuose. Nors šie kurortai dažniausiai yra Europoje, tačiau nereiktų prarasti budrumo. Dažniau tokiose kelionėse įvyksta nenumatytų aplinkybių: įvairūs lūžiai, susižeidimai, apsinuodijimas maistu. Todėl vertėtų peržiūrėti savo skiepų istoriją, pasitarti su savo šeimos gydytoju, ką prieš keliones reikėtų atsinaujinti. Gal jau metas po dešimties metų stabligės ar difterijos revakcinacijai. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių gaunami skiepai dar neužtikrina, kad vaikas su tėvais gali visur saugiai keliauti, nes kitose šalyse gali būti įvairių protrūkių“, – pabrėžia R. Šulcienė.

Šeimos gydytoja priduria, kad vaikus galima pradėti skiepyti nuo kelių mėnesių amžiaus. Su naujagimiais nepatartina vykti į egzotines šalis, verčiau tokias keliones atidėti vėlesniam laikui, nes kūdikiai dar nebūna paskiepyti visomis rekomenduojamomis vakcinomis.

Rekomenduoja skiepytis ir vykstant į kaimynines šalis

Lietuvos gyventojų slidinėjimo atostogų kryptimis dažniausiai tampa Europos šalys: Italija, Slovakija, Austrija, Čekija, Lenkija. Nors šios šalys neatrodo egzotiškos ir dažnam net nekyla minčių, ar reiktų kokių specialių pasiruošimų prieš vykstant į šias šalis, gydytojos teigimu, nereikėtų nuvertinti galimų rizikų.

„Skiepai reikalingi net ir vykstant į kaimynines šalis. Štai praėjusiais metais Slovakijoje buvo registruoti hepatito A protrūkiai. Taip pat šiemet Europoje ir pas mus, Lietuvoje – didžiulis kokliušo atvejų skaičius ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų. Kai kuriose Europos šalyse fiksuojami ir dar vienos pavojingos ligos – difterijos – atvejai: Vokietijoje, Belgijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Nyderlanduose, Švedijoje ir net Latvijoje“, – vardija šeimos gydytoja.

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, vaikai nuo difterijos skiepijami iš viso 6 kartus – paskutinį kartą, kai jiems sukanka 16 metų. Kas 10 metų vakcinaciją nuo difterijos reikia kartoti. Todėl suaugusiems, ypač vykstantiems į šalis, kuriose registruojami difterijos ar kokliušo atvejai, rekomenduojama viena vakcina iš karto apsisaugoti nuo trijų ligų – difterijos, stabligės ir kokliušo.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikštant ir gulantis ant šono svaigsta galva
Klausimas. Jau 5-ą diena svaigsta galvą vaikštant, ir kartais susvaigsta atsigulant ant dešinio šono. Kas galėtų būti? M...
Žmones į amžinybę palydinti Magdalena atskleidė, kas svarbiausia išeinančiajam
Ką reiškia lydėti žmogų paskutiniame jo gyvenimo etape? Ar galima palengvinti išsiskyrimą, kai kūnas silpsta, o siela ie...
 Psichologė: kaip paauglystėje išvengti izoliacijos, bet išlikti savimi
Dauguma paauglių gyvena pakankamai aprūpinti daiktais: kompiuteriais, telefonais, madingais drabužiais. Dauguma turi jai...
Ruošiatės į keliones? Gydytoja įvardijo pavojus ir kaip jų išvengti
Vis daugiau Lietuvos gyventojų bando pabėgti nuo šaltos žiemos ir renkasi atostogas praleisti kitose šalyse. Tam, kad ke...
Šeimos gydytoja apie šlapimo pūslės uždegimą: kaip išvengti ir pasveikti greičiau?
Dažnas noras šlapintis, deginimo pojūtis, skausmas pilvo apačioje, rausvas ar drumstas šlapimas – signalai, kad už...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų