Nei naujausios technologijos, nei aukščiausios kvalifikacijos neurochirurgai gali būti nepajėgūs išgelbėti gyvybę sunkią galvos traumą patyrusiam žmogui – apie tai verta pamąstyti kiekvienam, kuris atšilus orams sės prie motociklo vairo ar sugalvos nerti į nepažįstamą vandens telkinį.
Klaipėdos universitetinės ligoninės 1-ojo neurochirurgijos skyriaus vedėjas Vytautas Grykšas sako, kad prieš kelias dienas jau teko gydyti vieną adrenalino ištroškusį greičio mėgėją.
„Nuo sunkių traumų motociklininką išgelbėjo tai, kad jis dėvėjo gerus apsauginius rūbus. Tačiau dažnai matau vaikinus ant motociklų tik su šortais, be šalmų, dar ir keleivius tokius pat pasisodina. Jie visi išsiilgę lakstymo, greičio, bet jų traumos būna labai sunkios – lūžta galvos, stuburai, galūnės“, - pažymėjo apie galvos smegenų traumas ir jų gydymą papasakoti plačiau sutikęs gydytojas.
Pasak V. Grykšo, yra buvę metų, kai per mėnesį į jo vadovaujamą skyrių būdavo atgabenami dešimtys pacientų dėl galvos smegenų traumų ar stuburo kaklinės dalies lūžių, įvykusių per eismo nelaimes ar nardant vandens telkiniuose.
Kiek laiko tokiems ligoniams tenka praleisti ligoninėje?
Kokią galvos traumą patyrus, kokius simptomus pajutus reikėtų sunerimti, kreiptis į medikus?
Ar daug žmonių patiria sunkias galvos traumas?
Galvos ir stuburo smegenų traumų pastaraisiais metais sumažėjo. Kiek procentų, sunku pasakyti, bet tikrai jų mažiau nei šalies nepriklausomybės pradžioje. Gal dėl to, kad baigėsi karas keliuose – sumažėjo beprotiškų lakstymų, automobiliai naujesni, turintys tam tikras apsaugos sistemas. Tai neleidžia žmogui užsimušti arba labai sunkiai traumuotis. Sumažėjo ir rutininių, pramoninių traumų dėl įvairiausių kritimų, prispaudimų, nes ir pramonės sumažėjo, darbo sauga pagerėjo.
Kokio amžiaus žmonių daugiausia patenka pas jus?
Dažniausia tai yra jaunimo iki 30 metų problema, dažniausia – vyrų. Manau, kad tokios bėdos kyla dėl psichologinio nesubrendimo - truputėlį išgėrę alkoholio žmonės atsipalaiduoja ir nebekontroliuoja, ką daro. Rečiau dėl stuburo ar galvos traumų tenka gydyti moteris. Ir vaikų daug nėra. Gal dėl to, kad vaikiškas skeletas yra lankstesnis, nėra linkęs lūžti.
Ar galite pasidžiaugti gerais galvos smegenų traumų gydymo rezultatais?
Rezultatai dabar daug geresni nei prieš keliolika metų, nes ligoninė daug geriau yra aprūpinta technologine prasme, operacijos - aukšto lygio. Sunkią traumą patyrusiam ligoniui lengviau yra nustatyti blogėjimo faktą, nes tai fiksuojama aparatūra, stebėjimas tam tikru būdu monitoruojamas, dinamika preciziškiau kontroliuojama.
Darbą palengvina tai, jog sunkios smegenų traumos supratimas tarp intensyvios terapijos gydytojų ir neurochirurgų yra suvienodintas, nustatyti aiškūs kriterijai, nėra skirtingų nuomonių. Medikams organizuojami Europos Sąjungos programų finansuojami kursai sunkių traumų aktualiausiais klausimais, kritinių būklių ligonių gydymo kursai. Tai duoda visiems vienodą supratimą, kas su kritinės būklės žmogumi darosi. Tuomet yra daug lengviau dirbti, gaunami geresni rezultatai.
Beveik visiškai nebėra atliekama galvos operacijų rajonų ligoninėse. Prieš 30 metų, kai pradėjau dirbti šioje ligoninėje, po keletą kartų per mėnesį važiuodavome į Mažeikius, Telšius, Plungę ar Skuodą konsultuoti galvos ar stuburo traumas patyrusių ligonių. Kadangi rajonai neturėjo diagnostikos aparatūros, mes primityvią aparatūrą veždavomės su savimi – taip galėdavome apspręsti gydymo metodą. Jeigu būdavo kritinė situacija, tuomet operuodavome vietoje. Bet vietiniai gydytojai turėjo menką ligonio stebėjimo, kritinės būklės ligonio gydymo patirtį. Todėl pooperaciniai rezultatai mūsų netenkino.
Šiandien visame pasaulyje einama tuo pačiu keliu: siekiama pagreitinto ligonio atvežimo į centrą, kuriame būtų suteikta visapusiška pagalba: gali būti atliekama ir galvos smegenų, ir stuburo, ir galūnių operacija, ir gydymas.
Neseniai Šilutės ligoninės vadovas užsiminė, kad nenorėtų patekti į avariją Šilalės mieste. Galvos traumos atveju būtų išties pavojinga situacija: Šilalėje reanimacijos nėra, iki Klaipėdos – nemaža kelio atkarpa.
Problema ta, jog dabartinė greitųjų pagalbų brigadų darbo sistema verčia ekipažus ligonį vežti į artimiausią ligoninę, kad specialistas įvertintų traumos sunkumą, tad ir po auto įvykio Šilalės rajone greitoji tikriausiai retai kada vežtų nukentėjusįjį tiesiai į Klaipėdą. Blogiausia, kad ten gaištamas laikas laukiant, kol daktaras nustatys diagnozę, arba nukentėjusysis pereinant daugybę biurokratinių etapų guldomas į skyrių, o tuo metu jį jau seniai būtų buvę galima atvežti į Klaipėdą ir imtis priemonių. Geriau jau penkiolika minučių ilgiau užtrukti kelyje, bet atvežti žmogų ten, kur po 20 minučių jis jau gulės ant operacinio stalo. Nes, sakykime, galvos smegenų epidurinės hematomos atveju laikas skaičiuojamas minutėmis – nesvarbu, kad žmogus galbūt dar nėra praradęs sąmonės, bet smegenyse vyksta tam tikri negrįžtami pakitimai, todėl būtina kuo skubiau operuoti.
Tačiau tai turėtų būti valstybinis požiūris: tais atvejais, kai medikas jau auto įvykio vietoje mato, kad žmogui reikalinga tretinio lygio ligoninėse teikiama pagalba, reikėtų įpareigoti arba leisti nukentėjusįjį vežti iš karto į centrą, o ne į rajono ligoninę. Šiandien medikai bijo būti nubausti norėdami gero. Visi bijo tų nelaimių, kai žmogus pakeliui numiršta. Daug funkcionierių, klerkų mediką gali
apkaltinti, kad jis nesielgė pagal instrukciją, ir neįvertinti jo gerų norų, kad sėkmės atveju tas žmogus būtų išgelbėtas. Medikas gali netekti licencijos, darbo. Kas gali pasakyti, kiek yra mirusių pakeliui iš avarijos vietos į didžiuosius centrus ir kiek mirusių iš tų, kurie į centrus keliavo reglamentuotais keliais, per rajono ligonines? Turbūt to niekas neskaičiavo ir kažin ar skaičiuos.
Ar negresia Lietuvai likti be aukštos kvalifikacijos neurochirurgų? Turite pamainą?
Oi, ne, negresia. Aš stebiuosi ir žaviuosi tais jaunais žmonėmis, kurie pasirenka neurochirurgiją. Aš manau, kad rezidentūros sistema puikiai veikia, ir jie tikrai pakeis nueinančius veteranus. Lietuvoje neurochirurgija, sakyčiau, yra elitinė profesija. Mūsų visoje šalyje nėra daug – apie 50 aktyviai dirbančių, mes vienas kitą pažįstame, dažnai bendraujame šeimomis. Yra daug norinčiųjų studijuoti neurochirurgiją, nes tai labai įdomus darbas, čia susilieja labai daug specialybių. Tiesa, prieš 30 metų neurochirurgas operuodavo ir galvą, ir stuburą, ateityje jau taip nebebus - vyksta specializacija, nes visko išmokti dabar beveik nebeįmanoma.
Ar tai gerai? Nekyla pavojus, kad žmogui, atvežtam dėl galvos ar stuburo traumos, nebus suteikta skubi ir efektyvi pagalba, nes budės ne tos specializacijos chirurgas?
Nereikia bijoti siauros specializacijos, nes gilinantis į vieną sritį yra pasiekiamas tobulumas. O visa kita priklauso nuo darbo organizavimo. Pavyzdžiui, pas mums yra gydytojų, kurie neoperuoja galvos smegenų kraujagyslių aneurizmų arba auglių, kiti – stuburo ligų. Na, principus jie žino, bet jie nepraktikuoja kai kurių tokių operacijų. Todėl visada yra ne tik skyriuje dirbantis neurochirurgas, kuris viską koordinuoja, bet ir namuose budi neurochirurgas, galintis spręsti stuburo problemas, ir kitas - galvos smegenų aneurizmas operuojantis specialistas. Yra tokių operacijų, kurias tenka daryti tik vidutiniškai kartą ar kelis kartus per mėnesį, todėl mūsų bendruomenėje stengiamasi leisti jas daryti nuolat tiems patiems specialistams, kad jie kauptų patirtį, kad chirurgams tai būtų rutiniška operacija. Tai vėlgi veda prie specializacijos.
Jeigu medikai, atėję į darbą, galvoja ne apie tai, kaip operaciją padaryti, bet kaip padaryti ją geriau, gudriau negu vakar, tai yra aukšto lygio požymis.
Dėkoju Jums už pokalbį.