Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Gamtininkai įspėja: grybai po šalnų gali būti nuodingi

grynas.lt | 2013-10-15 10:43:44

Žaliuokių ir pavienių baravykų vis dar galima rasti, tačiau šalnų pakąstų grybų rinkti nerekomenduojama, kadangi jie gali būti pavojingi sveikatai, sako grybus tyrinėjanti mokslininkė. Verslininkai savo ruožtu teigia, kad šiųmetinį nuostolingą grybų supirkinėjimą jau pabaigė.

Grybas
Genovaitės Privedienės nuotr.

Paskutinių grybų geriau nerinkti

Mikologė, Vilniaus universiteto doc. dr. Jonė Rukšėnienė teigė, kad šiuo metu miškuose vis dar galima rasti žaliuokių. Anot jos, tai vieni paskutinių rudeninių grybų, ilgiausiai džiuginantys grybautojus. Tačiau ji pridūrė, kad yra tikimybė rasti ir kitokių grybų, pavyzdžiui, baravykų, ar šilbaravykių.

Vis dėlto ji atkreipė dėmesį, kad geriausia jau baigti grybavimo sezoną ir laukti naujo, kadangi šalnų pakąsti grybai yra pavojingi sveikatai. Jos teigimu, gyvenantys kaime moka tokius grybus atskirti, bet kad apsinuodys miestiečiai - labai tikėtina.

„Kur buvo šalnos, grybų rinkti nebegalima. Po šalnų prasideda vaisiakūnių irimas ir galima labai apsinuodyti. Kur buvo šalnos, gerai žino vietiniai gyventojai, bet ne miestiečiai. Todėl jie labiausiai ir rizikuoja“, - kalbėjo grybų specialistė, pridūrusi, kad dėl šalnų maistui nebetinkantys grybai būna praradę spalvą, patežę arba sukietėję.

Nors šiemet verslininkai ir skundžiasi, vis dėlto, jos žodžiais tariant, teigti, kad grybų nebuvo visai, negalima. Todėl ji šį sezoną laiko vidutinišku. Taip pat mokslininkė pridėjo, kad šiųmetė grybavimo pabaiga – niekuo neišskirtinė: dažniausiai grybautojai į mišką nebeužklysta rugsėjo pabaigoje. Tiesa, J. Rukšėnienė sakė prisimenanti ir ilgesnių grybavimo sezonų. Vėliausias jai žinomas baigėsi spalio pabaigoje.

Grybų supirkėjai skaičiuoja nuostolius

Su mokslininkės nuomone, kad grybų miškuose jau visai nedaug, sutiko Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virgis Varanavičius. Jis atskleidė, kad maždaug 95 proc. grybų supirkėjų šiųmetį sezoną jau pabaigė.

Jis pažymėjo, kad verslininkams šie metai buvo labai prasti. Pašnekovo teigimu, kai kurios įmonės sezoną galėjo baigti netgi nuostolingai. „Šiemet poreikį patenkinome tik 30-čia proc. Pagal statistinį vidurkį, dar galėjome nupirkti ir perdirbti 60-70 proc. daugiau grybų. Metai įmonėms gali būti nuostolingi. Iš esmės dominuoja voveraitės. Jau eilę metų baravykų matome vis mažiau. Nežinau, gal Lietuvoje jie visai išnyks“, - svarstė grybų supirkėjų atstovas.

Pašnekovas nelinkęs manyti, kad pasirodžius pirmosios šalnoms grybų rinkti nebegalima. Vyras teigė dar negirdėjęs, kad kažkam jie būtų pakenkę. „Nemanau, kad tradiciniai grybai būna kenksmingi vėlyvą rudenį“, - sakė jis.

V. Varanavičius aiškino, kad grybų supirkėjai sezoną tradiciškai pradeda maždaug per Jonines, o pabaigia spalio 6-10 dieną. Nors beveik visi verslininkai grybų jau nebesuperka, tačiau grybautojai iš miško greičiausiai tušti dar neišeis. Pašnekovo manymu, sau prisirikti miško gėrybių vis dar galima. „Žaliuokę ar voveraitę vieną kitą gali surasti. Taip pat vienas kitas šilbaravykis ir rudeninis baravykas mėtosi. Pats neseniai po mišką vaikščiojau ir žinau, kad sau kokį krepšį galima prisirinkti. Bet kiekis yra labai mažas“, - tikino pašnekovas.

Miške šaltis jaučiamas mažiau

Galima teigti, kad pirmosios rudeninės šalnos grybų sezono visiškai neužbaigė. Lietuvos hidrometereologijos tarnybos Metereologinių prognozių skyriaus vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė teigė, kad šalnos į Lietuvą šiemet buvo užklydusios jau ne kartą.

Pirmasis šaltukas šalį pasiekė rugsėjo 8-osios naktį. O rugsėjo 26-ąją buvo fiksuotas 6 laipsnių šaltis ir paskelbta stichinė šalna. Tiesa, ir spalį kai kuriuos regionus šaltis „apkandžiojo“. Tačiau specialistės teigimu, minusinė temperatūra spalį yra normalus reiškinys.

Kita vertus, I. Marcinonienės teigimu, šaltis miške padaro kur kas mažiau žalos. Nepaisant to, sinoptikų prognozės grybautojams nieko gero nežada – paskutinai grybai visai netruks dings.

Tomas Janonis


Logo

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų