Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Garsenybių mirtys priverčia susimąstyti apie savo sveikatą(2)

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-20 07:52:05

Kasdien miršta daugybė žmonių, tačiau ypač visus sukrečia, regis, net paliečia asmeniškai visuomenėje žinomų asmenybių mirtis. Rugsėjo 21-ąją anapus iškeliavo filosofas, eseistas, pedagogas, politikas Leonidas Donskis, prieš keletą dienų mirė vos 34-erių sulaukęs sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. Ar žinomų žmonių netikėta mirtis skatina mus atsakingiau tikrintis sveikatą?

© Fotolia.com

Kreipėsi ir jaunesni vyrai

Uostamiestyje praktikuojanti šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė patvirtino, jog po L. Donskio mirties padaugėjo pacientų, norinčių pasitikrinti širdį.

„Atėjo vyrai, kuriuos staigi filosofo mirtis išgąsdino. Atėjo tie, kurie šiaip nebūtų užsukę“, - sakė medikė. Tarp daugiausiai besikreipusių patikrai – 40 – 50 amžiaus vyrai, kuriems ir priklauso pagal amžių profilaktiškai pasitikrinti širdį, tačiau, anot jos, sulaukė išsigandusių ir keleto jaunesnių vyrų.

Ji priminė, kad nuolat profilaktiškai pagal programą tikrinama širdis jau keletą metų, deja, kiti suskumba tai padaryti tik išgirdę apie kito netikėtą lemtį.

Šiai medikei antrino ir šeimos gydytoja Angelė Razgienė. Ji patikino, jog iš savo ir kolegų asmeninės patirties žino, kad visada po visuomenei žinomų asmenų mirties padaugėja ateinančių pasitikrinti. „Po filosofo mirties atkreipė dėmesį vyrai, susirūpino sveikata, tad jų sulaukėme daugiau. Kai kurie net komentavo: „Kad man nebūtų kaip L. Donskiui“, - prisiminė moteris.

Ji spėja, kad filosofas nebuvo pasitikrinęs cholesterolio kiekio kraujyje, kraujagyslių ir kitų svarbių organizmo būklės rodiklių. „Jeigu būtų laiku pasitikrinęs, galbūt būtų išvengęs mirties“, - svarstė medikė.

Ar padaugės besitikrinančių tulžį, kasą ar kitus organus dėl nuo pankreatito mirusio J. Poželos, šeimos gydytoja nesiryžo prognozuoti, nes dar nedaug laiko tepraėjo.

„Pankreatitas – klastinga liga, kuria galima susirgti ir dėl netinkamo maitinimosi ir kitų priežasčių“, - priminė medikė.

Tačiau panašu, kad kai kurių mūsų šalies gyventojų žinomų politikų mirtys nepriverčia susimąstyti apie savąją sveikatą. Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro Šeimos medicinos skyriaus vedėjas Vidmantas Tamošiūnas sakė, jog pas juos po garsenybių mirties pacientų vizitų nepadaugėjo. „Ateina pasitikrinti tik vienas kitas, tad antplūdžio nejaučiame“, - minėjo gydytojas.

Priverčia įsiklausyti į save

Psichologo Mykolo Kęsto Ridiko teigimu, žinomų asmenų mirtys daugelį paskatina įsiklausyti į save, o kai tai darai, gali pajusti įvairių dalykų.

„Aplink daug kas miršta – vieni nuo ligos, kiti – nuo kitos priežasties, bet į mirties priežastis neįsiklausoma. Tačiau kai staiga nuo širdies negalavimų miršta L.Donskis, sukrečia. Nežinia, gal prieš tai jis lankėsi pas gydytojus, bet tai yra pateikiama kaip staigi, netikėta mirtis, tad atkreipiame dėmesį ir į savo organų funkcionavimą, – aiškino pašnekovas. – Kai kurie žmonės labiau rūpinasi savo sveikata, organizmo veikla, tad jie, išgirdę žinią apie mirtį, siekia išsiaiškinti, ar yra sveiki, ar negalavimai nekamuoja kokio organo“.

Paklaustas, ar prieš dešimtmetį ir anksčiau gyventojai skubėdavo pas medikus, išgirdę apie žinomo žmogaus išėjimą, atsakė, jog anksčiau ne visi skaitydavo laikraščius, žiūrėdavo televizorių, o ir interneto prieš keletą dešimtmečių nebuvo, tad žinia ne visus pasiekdavo. Dabar žmonės atkreipia dėmesį į skambias, rėksmingas straipsnių antraštes, televizijos anonsus, tad negatyvi informacija pasiekia didesnę auditoriją.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: mirtys
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų