Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė pasauline rankų higienos diena. Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu.
Mikrobinę odos florą sudaro pastovūs (rezidentiniai) mikroorganizmai ir laikini (tranzitiniai) mikroorganizmai. Pastovūs mikroorganizmai gyvena ant odos paviršiaus, gilesniuose odos sluoksniuose, riebalų liaukose, plaukų maišeliuose, ant jos išlieka ir dauginasi. Laikiną odos mikrobinę florą sudaro ant rankų patekęs užkratas, kuris išgyvena tik tam tikrą laiką. Pvz., patogeninės bakterijos, virusai, grybeliai ir kt. Laikinai odos mikrobinei florai būdinga tai, kad ji odos paviršiuje nesidaugina, gali išgyventi tik tam tikrą laiką ir gali sukelti infekcijas.
Dauguma ant mūsų rankų odos besidauginančių mikroorganizmų yra labai pavojingi sveikatai ir gali sukelti tokius susirgimus kaip: rotovirusinė ir norovirusinė infekcijos, salmoneliozė, virusinis hepatitas A, lambliazė, gripas, vėjaraupiai, tymai, skarlatina, raudonukė, difterija, helmintozės ir kt. Mikroorganizmai patenka ant rankų liečiant užterštus daiktus, kontaktuojant su gyvūnais, pridengiant burną čiaudint ar kosint.
Įprastinis rankų plovimas muilu ir vandeniu pašalina daugelį laikinų mikroorganizmų. Alkoholinis rankų antiseptikas efektyviau sunaikina ir pašalina laikinus mikroorganizmus. Rankas plauti reikia ne tik prieš valgį, ryte ar vakare, bet ir po valgio, pasinaudojus tualetu, pažaidus su gyvūnu, grįžus iš mokyklos, kiemo ar po bet kokio darbo. Plaunant rankas šiltu vandeniu ir muilu, galima naudotis specialiu šepetuku rankoms ir nagams, bet labai dažnas šepetėlio naudojimas gali pakenkti odai. Atliekant buities tvarkymo, sodo ir kitus darbus - būtina mūvėti pirštines. Norint neužteršti panagių, prieš pradedant darbus patartina perbraukti nagais per muilą. Po darbo muilas lengvai išsiplaus ir panagės be didelių pastangų bus švarios. Nesant galimybei nusiplauti rankų (pvz., kelionėse), rankų higienai galima naudoti alkoholines servetėles, parduodamas vaistinėse.
Šiais metais PSO pabrėžia rankų higienos svarbą kovojant su augančiu mikroorganizmų atsparumu antimikrobinėms medžiagoms, taip užtikrinant pacientų sveikatos saugą. Sveikatos priežiūros darbuotojai turi nepamiršti rankų higienos: prieš liesdami pacientą, prieš atlikdami švarią/aseptinę procedūrą, po sąlyčio (ar galimo sąlyčio) su paciento kūno skysčiais, po to, kai lietė pacientą ir po to, kai lietė paciento aplinkos daiktus.
Panevėžio visuomenės sveikatos centras