Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Gegužės - nerūkymo mėnesį, pasitikrinkime priklausomybę nuo nikotino

vlmedicina.lt | 2013-04-30 18:10:21

Gegužės mėnuo yra nerūkymo mėnuo. Šio mėnesio minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog tabakas yra sveikatą alinantis ir lėtines neinfekcines ligas, tokias kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligos, sukeliantis produktas. Visuomenės sveikatos specialistų užduotis – šviesti visuomenę, skatinti nerūkyti, o rūkantiems padėti atsisakyti šio žalingo įpročio.

Peleninė
Algirdo Kubaičio nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje dėl rūkymo sukeltų ligų kas šešias sekundes miršta po žmogų. Kasmet dėl šios priežasties miršta apie 6 mln. žmonių. Tabako vartojimo nulemtos ligos ir mirtys sukelia ir nemažai ekonominių problemų: rūkymo aukų šeima skursta, didėja sveikatos priežiūros kaštai, stabdoma ekonominė plėtra. Todėl rūkymas nėra vien asmeninė, bet ir visuotinė sveikatos ir ekonominė problema.

PSO duomenimis, trys iš keturių rūkančiųjų norėtų atsisakyti šio įpročio. Visgi keisti savo elgseną rūkančiajam nėra lengva, kadangi rūkant plaučiuose iš dūmų į kraują patenkančios narkotinės ir psichotropinės medžiagos sukuria stiprią fiziologinę bei psichologinę priklausomybę nuo tabako. Ši priklausomybė yra vertinama kaip lėtinė liga, kuriai dažnai būdingas atkrytis.

Dažnai žmonės parodo norą keistis, tačiau neįstengia to padaryti savarankiškai. Kad rūkantysis atsisakytų tabako, būtina ne tik šeimos narių, bet ir kvalifikuota sveikatos priežiūros specialistų pagalba. Šių specialistų vaidmuo ypač svarbus, kadangi aktyviai skatindami ir motyvuodami rūkančiuosius atsisakyti tabako, jie gali padidinti sėkmingai metusiųjų rūkyti dalį. Mokslinių tyrimų duomenimis, sveikatos priežiūros specialistų pokalbiai su rūkančiaisiais ir kompetentingi patarimai sėkmingai metusiųjų rūkyti skaičių padidina iki 15–30 proc.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, dirbantis ugdymo įstaigoje, turi gebėti vykdyti rūkymo prevenciją, taikyti vadinamąją minimalią intervenciją (paklausti asmenį apie rūkymą; jeigu rūko, įvertinti jo pasirengimą mesti rūkyti ir pan.). Reguliariai rūkančiu laikomas tas žmogus, kuris kasdien surūko bent vieną cigaretę. Įvertinti priklausomybę nuo tabako 1978 m. buvo pasiūlytas Fagerstromo priklausomybės klausimynas, kuris 1991 m. buvo modifikuotas ir pavadintas Fagerstromo priklausomybės nuo nikotino testu.

Testas
Fagerstromo priklausomybės nuo nikotino testas

Jei asmuo surenka mažiau nei 5 balus, priklausomybės lygis žemas, tačiau susirūpinti reikėtų jau dabar, o ne laukti, kol priklausomybės nuo nikotino lygis pakils. Jei surenkama daugiau nei 5 balai, priklausomybė vidutinio stiprumo. Jeigu surenkama daugiau nei 7 balai, priklausomybės lygis labai aukštas. Tokiu atveju, deja, rūkymas kontroliuoja asmenį, o ne asmuo rūkymą.

Sveikatos priežiūros specialistai, kiti ugdymo institucijų darbuotojai turi gebėti įvertinti asmens priklausomybę nuo tabako, kad galėtų vykdyti tikslinę prevenciją. Šių sričių specialistai turi būti motyvuoti dirbti su rūkančiuoju bei nuolat kelti savo kvalifikaciją, kad laiku ir kompetentingai galėtų suteikti pagalbą rūkančiajam bei propaguotų gyvenimą be tabako. Svarbi prevencinė sąlyga – koordinuotas tarpžinybinis bendradarbiavimas, kurio tikslas – telkti medikų, švietimo, socialinių darbuotojų ir kitų sričių specialistų pajėgas prevencinei veiklai bei dalytis gerąja darbo patirtimi.

Viena pagrindinių rūkymo prevencijos užduočių – skleisti žinią, jog priklausomybė nuo tabako nereiškia diagnozės visam likusiam gyvenimui. Taip, mesti rūkyti gali būti sunku, tačiau tai įmanoma padaryti bendromis pastangomis.

Turime žinoti, jog tabakas – sveikatą žalojantis produktas, o nerūkymas – svarbiausia ir pigiausiai kainuojanti sveikatos išsaugojimo priemonė.

Straipsnyje panaudota literatūra: 

1. Heartherton T. F., Kozlowski L. T., Frecker R. C., Fagerstrom K.O. The Fagerstrom Test for Nicotine Dependence: A revision of the Fagerstrom Tolerance Questionnaire. British Journal of Addictions, 1991, 86:1119-27.

2. https://www.ebiblioteka.lt/resursai/Ziniasklaida/Medicine/Biomedicina/2001/BM_2001_01_1047.pdf.

3. https://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs339/en.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų