Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Geležis moterims padeda sportuoti

vlmedicina.lt | 2014-04-25 09:34:36

Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad geležies papildus vartojančios moterys gali efektyviau sportuoti.

Melburno universiteto mokslininkai išnagrinėjo anksčiau atliktų tyrimų duomenis apie geležies papildų poveikį sportuojančioms vaisingo amžiaus moterims. Iš daugiau kaip 6,5 tūkst. atliktų įvairių tyrimų tinkamais šiai metaanalizei buvo pripažinti 22.

Pupos
Geri geležies šaltiniai yra raudona mėsa, paukštiena, sezamai, moliūgų sėklos, įvairios pupelės, lęšiai, rugiai ir įvairios lapinės daržovės. Redakcijos archyvo nuotr.

Nustatyta, kad geležies papildai pagerino moterų gebėjimą sportuoti esant tiek maksimaliems, tiek ir mažesniems krūviams. Geležies gavusiųjų moterų širdies ritmas buvo mažesnis, jos suvartodavo daugiau deguonies ir turėjo daugiau jėgos.

„Tai daugiausia pastebėta su moterimis, kurios tyrimo pradžioje turėjo geležies nepakankamumą arba buvo anemiškos, taip pat ir su moterimis, kurios sportavo itin intensyviai, įskaitant ir elitines sportininkes“, - sako tyrimo vadovas dr. Sant-Rayn Pasricha iš Melburno visuomenės ir globalios sveikatos mokyklos.

Jis paaiškino, kad tyrimui buvo naudojami duomenys iš daugelio atskirų nedidelių tyrimų, kurie paprastai patys vieni negebėjo išaiškinti teigiamo geležies poveikio sportuojant. „Tačiau kai mes visus tuos duomenis panaudojome metaanalizei, mes nustatėme šią įspūdingą geležies naudą“, - sako jis.

Šis tyrimas yra pirmais, kai mokslininkai sugebėjo patvirtini geležies papildų vartojimo naudą sportavimo efektyvumui. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Journal of Nutrition“, praneša medicalnewstoday.com.

Dr. S. Pasricha mano, kad gautieji rezultatai gali turėti įtakos tiek sportininkų rezultatams gerinti, tiek ir visos visuomenės bendrajai sveikatai ir gerovei.

„Galbūt moteris, įskaitant stipriausias sportininkes, verta tirti dėl geležies pakankamumo ir pasirūpinti, kad joms būtų numatyta tinkama prevencijos ar gydymo strategija. Sportininkams, ypač moterims, potencialiai yra didesnė rizika patirti geležies nepakankamumą dėl to, kaip jie maitinasi, ir dėl intensyvių treniruočių sukeliamų uždegimų“, - sako dr. S. Pasricha.

Kitais tyrimais yra nustatyta, kad geležies papildų vartojančios moterys dirba našiau.

Šia metaanalize taip pat patvirtinta, kad geležies nepakankamumas mažina moterų gebėjimą sportuoti. Be to, geležies trūkumas taip pat gali sukelti mieguistumą ir net letargą ir galiausiai sukelia mažakraujystę.

Geležis yra būtinas mineralas praktiškai visiems gyviems organizmams. Geležis yra sudedamoji deguonį kraujyje pernešančių proteinų dalis, taip pat reikalinga kitiems audiniams ir procesams.

Geri geležies šaltiniai yra raudona mėsa, paukštiena, sezamai, moliūgų sėklos, įvairios pupelės, lęšiai, rugiai ir įvairios lapinės daržovės. Augalinės geležies pasisavinimą smarkiai padidina tuo pat metu su maistu gaunamas vitaminas C.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, sveikam žmogui rekomenduojama geležies paros norma yra 14 miligramų.

Maisto papildų gamintojų asociacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų