Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad genitalijų srityje esančios karpos tiesiogiai koreliuoja su įvairių lokalizacijų vėžio rizika.
Tyrime dalyvavo daugiau nei 50 tūkst. Asmenų: 16 155 vyrai ir 32 933 moterys iš nacionalinio 1978-2008 metų Danijos pacientų, kuriems buvo diagnozuotos karpos genitalijų srityje, registro. Tie patys pacientai buvo vėliau registruoti duomenų bazėje ir nustačius vėžio diagnozę.
Mokslininkai palygino įvairių lokalizacijų vėžio riziką šiems pacientams ir apskaičiavo, jog karpos genitalijų srityje ženkliai didina įvairių navikų riziką. Vyrams tiesiosios žarnos vėžio rizika padidėjo 21,5 karto, moterims - 7,8 karto; moterims nustatyta 14,8 karto padidėjusi vulvos vėžio ir 5,9 karto didesnė makšties vėžio rizika, gimdos kaklelio rizika padidėjo 1,5 karto. Vyrams nustatyta 8,2 karto didesnė rizika susirgti varpos vėžiu. Visiems pacientams taip pat nustatyta 2,8 karto didesnė rizika susirgti galvos ir kaklo vėžiu. Rizikos padidėjimas išliko daugiau nei 10 metų nuo karpų diagnozės nustatymo. Taip pat nustatytas nedidelis kitų navikų rizikos padidėjimas: pacientai dažniau sirgo odos navikais, Hodžkino ir ne Hodžkino limfomomis, su rūkymu susijusiais navikais. Tyrimo autoriai daro išvadą, jog šis ryšys galėtų būti susijęs su žmogaus papilomos viruso infekcija, tačiau tai nepaaiškina visų nustatytų asociacijų.
Gydytoja dermatovenerologė Jolanta Česienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog norint paaiškinti ryšį tarp genitalijų karpų ir navikų, reikia suprasti, kas tai yra genitalijų karpos ir kaip jomis užsikrečiama.
„Nustatyta, kad genitalijų karpas sukelia vienas žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų. Šis virusas turi kelis šimtus tipų, kai kurie yra kancerogeniniai ir sukelia įvairių lokalizacijų vėžius: gimdos kaklelio, vulvos, varpos, prostatos, šlapimo pūslės, burnos. Ir jeigu žmogus užsikrėtęs ŽPV, atlikus titravimą, t. y. nustačius ŽPV tipą, reikalingas tokio paciento stebėjimas dėl rizikos susirgti vėžiu“, - paaiškino gydytoja.
Ji informavo, jog genitalijų karpos, siekiant jas sunaikinti, gydomos įvairiais būdais: vaistais „Imiquimode“, „Podophilotoxini“, lazerio destrukcija, krioterapija, chirurginiu būdu.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Blomberg M, Friis S, Munk C, Bautz A, Kjaer SK. Genital warts and risk of cancer: a danish study of nearly 50 000 patients with genital warts. J Infect Dis. 2012 May;205(10):1544-53. Epub 2012 Mar 15.