Pirmadienis, 2025.02.10
Reklama

Geras miegas paauglystėje sumažina nutukimo riziką (1)

vlmedicina.lt | 2013-06-03 00:01:57

Nesiginčijama, kad geras ir pakankamas miegas yra vienas svarbiausių faktorių, nuo kurių priklauso mūsų sveikata. Kiek tėvų pažįsta situaciją, kai lovoje gulintys vyresni atžalos dar valandas spokso į išmanųjį telefoną arba televizoriaus ar kompiuterio ekraną? Neseniai paskelbti vieno tyrimo rezultatai rodo, kad 9 valandas ar ilgiau trunkantis miegas sumažina nutukimo riziką nuo 14 iki 18 metų paaugliams.

Mokinė
Aušrinės Sinušaitės nuotr.

Nebenaudojama energija paverčiama riebalais

Kas šešis mėnesius stebėta beveik pusantro tūkstančio paauglių. Periodiškai matuota tiriamųjų kūno masė, ūgis ir skaičiuotas kūno masės indeksas. Paaugliai apklausti dėl miego trukmės, kuri buvo nustatoma užpildant klausimynus. Rezultatai parodė, kad kūno masės indeksas labiausiai padidėjo paaugliams, kurių miego trukmė trumpiausia.

„Pamatę savo šešiolikmetį sūnų su išmaniuoju telefonu ar nešiojamuoju kompiuteriu lovoje, tėvai turėtų pamąstyti apie patofiziologiją. Melsva kompiuterio ekrano spalva slopina miego hormono melatonino išskyrimą, todėl užmiegama vėliau. Naktinėjant ir būdraujant suaktyvėja pagumburio ir hipofizės - antinksčių sistema, todėl išskiriami streso hormonai kortizolis ir adrenalinas. Šie organizmą skatina ieškoti energijos - greitai pasisavinamos energijos. Ji dažniausiai pasiekiama vėlyvomis vakaro valandomis virtuvėje - šokoladu ar sausainiu. Gavęs reikalingą energijos dozę žmogaus organizmas slopina streso hormonų sintezę, todėl pagaliau užsnūstama. O energija, kuri nebenaudojama, atidedama riebalų forma. Tėvų adrenalino išskyrimą turėtų pastimuliuoti scenarijus po 25 metų, kai jų atžala, sveriantis bene 200 kg, gulės galbūt toje pačioje lovoje ir užmigti galės tik su miego metu jį apsaugančia specialia kauke, leidžiančia kvėpuoti be rizikos mirti…“, - savo mintis apie miego ir nutukimo ryšį „Vakarų Lietuvos medicinai“ išsakė Vokietijoje dirbantis vidaus ligų gydytojas Jonas Korsakas.

Alina nervų sistemą

Gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis atkreipia dėmesį, kad mažiau miega tie, kurie turi nervų sistemos sutrikimų. Nervų sistemą sekina tiek įtemptas protinis darbas, tiek sėdėjimas prie kompiuterio, ypač vaikams.

Kaip pagerinti nervų sistemos veiklą? „Įtakos turi ir dienos režimas, paveldėjimas, darbas, aplinka, gyvenimo būdas. Kartais tenka skirti ir medikamentinį gydymą“, - paaiškino neurologas.

„Tyrėjai iškėlė labai aktualią temą, kuri manau tinka ir Lietuvos paaugliams. Miegas labai svarbus paauglių savijautai, saugumui, mokymosi procesui. Mažai miegodami bei užmigdami prie veikiančių kompiuterių, televizorių, telefonų, jie kenkia savo sveikatai. Neigiamai veikiama nervų sistema, silpsta imuninė sistema, trinka hormonų pusiausvyra, todėl padidėja tikimybė nutukti, susirgti depresija, silp­nė­ja at­min­tis, sun­ku su­si­kaup­ti, jau­čia­mas nuo­var­gio jaus­mas, mie­guis­tu­mas, virš­ki­ni­mo su­tri­ki­mai, gal­vos skaus­mai, pa­di­dė­ja al­kio jaus­mas. Manau, „naktinėjimas“ ir naktinis užkandžiavimas tiesiogiai susiję su paauglių kūno masės didėjimu. Tėvai turi stebėti, ar paauglys miega pakankamai, ir dažniau priminti, kad jam būtinas ramus, kokybiškas miegas“, - gydytojams antrino ir Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė.

Nutukimo problemų turi vis daugiau mokinių

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras analizuoja Klaipėdos bendrojo lavinimo mokinių sveikatos būklę iš statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“, kuri kasmet yra pristatoma į mokyklą. Šiame pažymėjime yra punktas, kuriame turi būti pažymimas mokinių kūno masės indeksas. Iš šio įvertinimo sprendžiama, koks yra bei kaip kinta mokinių svoris.

2012 m. nutukimo problemų turėjo 1,9 proc. mokinių. Nuo 2009 m. iki 2012 m. matyti, kad vis didesnė procentinė mokinių dalis turėjo nutukimo problemų – atitinkamai nuo 1 iki 1,9 proc. 2012 m. didžiausia mokinių dalis, kuri turėjo nutukimo problemų, buvo tarp 5–8 klasių grupės mokinių –2,2 proc., o tarp 9−12 klasių mokinių – 1,8 proc.

Miega per mažai

Ar žinoma, kiek valandų miega Lietuvos paaugliai? Kokia normali miego trukmė? „Tokie tyrimai Lietuvoje nėra atliekami, bet Lietuvos paaugliai nesiskiria nuo kitų šalių paauglių ir, pagal užsienio tyrimų rezultatus, miega tik po 4-7 valandas per dieną“, - sakė visuomenės sveikatos specialistė.

Kad organizmas pailsėtų, sukauptų energijos kitai dienai, paaugliui reikia 8-9 valandų miego. Kiti ekspertai, D. Butkienės duomenimis, nurodo net 9-10 valandų miego.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Pediatrics 2013 May 01;131(5)e1428-34, JA Mitchell, D Rodriguez, KH Schmitz, J Audrain-McGovern

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninė perskirstė skubios pagalbos srautus
Nuo vasario 11 dienos Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) koreguoja skubios pagalbos teikimo tvarką. Visa skubi p...
Riebalai ant pilvo gali išduoti apie širdies ir kraujagyslių ligą
Širdies ir kraujagyslių ligos kasmet nusineša daugiausia lietuvių gyvybių – Lietuvoje mirštamumas nuo širdies ir k...
Priklausomybės ligų specialistai – apie tendencijas: vienos džiugina, kitos kelia nerimą
Priklausomybės nuo alkoholio ir nuo opioidų išlieka vienomis pagrindinių, dėl kurių žmonės ieško pagalbos, rodo Respubli...
Dažnai raižo ir pučia pilvą? Gali būti, kad jūs netoleruojate laktozės
Lietuvoje maždaug kas trečias suaugęs žmogus susiduria su laktozės (arba pieno cukraus) netoleravimu. Šis sutrikimas, ku...
Nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų mityba: kokias klaidas dažniausiai daro moterys
Nėštumas – ypatingas etapas moters gyvenime, kupinas pokyčių ir naujų iššūkių. Vienas svarbiausių aspektų šiuo lai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų