Penktadienis, 2025.04.11
Reklama

Geriau nei imbieras

valstietis.lt | 2013-11-12 10:36:41

Atšalus orams medikai pataria užkrimsti ko nors aštraus ir šildančio organizmą. Dažnas renkasi imbierą ir pamiršta, kad Lietuvoje nuo seno auga krienai, kuriuos mūsų senoliai vertino už daugelį puikių savybių. Krienų tėvynė – Pietryčių Europa. Viduramžiais Vokietijoje krienai jau buvo auginami kaip daržovė. Dabar krienai vertinami visose pasaulio šalyse.

 

Krienai. Hugo.arg. Wikimedia.org

 

Krienai, pasak agronomės Joanos Giedraitytės, labai tinka prie žuvies, kiaušinių ir šaltų mėsos užkandžių. Krienų dedama ruošiant salotas su burokėliais arba obuoliais, gaminant aštrius padažus. Krienų lapų arba šaknų dedama konservuojant arba marinuojant agurkus ir kitas daržoves. Mūsų šalies fitoterapeutai jau seniai rekomenduoja imbierus keisti krienais, nes jie auga mūsų geografinėje zonoje, todėl labiau tinka mūsų organizmui.

„Krienai yra vertinga daržovė, tačiau neauginkite jų daržo viduryje, nes juos nukasus iš likusių dirvoje smulkių šaknelių jie greit atžels. Jei norėsite toje vietoje auginti ką nors kitą, juos bus sunku išnaikinti, – perspėjo agronomė. – Krienams skirkite nuošaliausią vietą. Tą žemės plotelį giliai įdirbkite ir patręškite organinėmis bei mineralinėmis trąšomis. Tik tada jie, kaip ir kitos šakniavaisinės daržovės, užaugins dideles ir sultingas šaknis“.

J. Giedraitytė patarė maistui krienų šaknis kasti vėlai rudenį, po šalnų. Galima vartoti ir laukinių krienų šaknis, tačiau, anot pašnekovės, jos būna šakotos, kietos ir daug prastesnio skonio.

Faktai

Krienai išskiria daug fitoncidų, todėl turi antimikrobinių savybių. Turistinėse kelionėse arba neturint šaldytuvo, maisto produktai geriau laikysis, jeigu juos pabarstysime smulkintomis krienų šaknimis.

Krienų šaknyse gausu vitamino C, mineralinių medžiagų (natrio, kalcio, kalio, magnio, fosforo, geležies), angliavandenių, riebalų. Specifinį krienų kvapą lemia juose esantis gliukozidas sinigrinas.

Ypatingos krienų savybės

Nustatyta, kad vandeniu praskiestos krienų sultys gydo gastritą, bet tik tada, kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas.

Liaudies medicinoje krienai vartojami šlapimo išsiskyrimui skatinti sergant vandene, šlapimo pūslės akmenlige, podagra, reumatu. Sušalus ant kelių ir pėdų dedami karšti krienų kompresai. Šaknų košelė arba antpilas gydo pūlines žaizdas, ausų uždegimą. Vandeniu praskiestos krienų sultys tinka burnai ir gerklei skalauti prasidėjus gleivinių uždegimui arba anginai, nes krienuose yra lizocimo, kuris veikia kaip baktericidas.

Ant veido sumažės šlakų ir pigmentinių dėmių, jeigu jį valysime tarkuotų krienų šaknų vandeniniu antpilu arba krienų trauktine.

Nijolė Baronienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: krienai, augalai
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas