Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Gestacinis diabetas – ne nuosprendis

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-12-31 10:17:07

Jei išgirdote gestacinio diabeto diagnozę, jūs tikrai ne viena. Naujausiais duomenimis, gydytojai ją pasako apie penktadaliui besilaukiančių moterų pasaulyje. Nors ši žinia skamba gąsdinamai, laikantis medikų rekomendacijų, šią būklę galima nesunkiai kontroliuoti ir apsaugoti savo vaikelį.

Nėščia moteris
Nėštumas / Pexels.com

Paprastai baigiasi pagimdžius

Gestacinis arba nėščiųjų diabetas – žodžių junginys, kuris nejučiomis priverčia tankiau plakti jį išgirdusios moters širdį. Tačiau neskubėkite nuogąstauti – dažniausiai tai gyvensenos pokyčiais valdoma būklė. Tik nedidelei daliai moterų reikalingas gydymas vaistais ir ši būklė skiriasi nuo pirmojo ar antrojo tipo diabeto. Esate ne viena – šios diagnozės sulaukia apie penktadalį nėščiųjų pasaulyje.

Gydytoja endokrinologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto docentė dr. Lina Zabulienė – iniciatorė ir vadovė jau trejus gyvavimo metus skaičiuojančios edukacinės platformos „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“ www.gestacinisdiabetas.lt, kuria siekiama šviesti moteris apie šį sutrikimą.

Doc. dr. L. Zabulienė paaiškina, kad gestacinis diabetas – pirmą kartą nėštumo metu nustatytas gliukozės apykaitos sutrikimas, kurio metu gliukozės kiekis kraujyje nėščiosioms padidėja aukščiau rekomenduojamų normos ribų. Paprastai jis išnyksta po gimdymo.

Pirmiausia – stebėti save

„Svarbu, kad kiekviena šią diagnozę išgirdusi moteris, žinotų, jog ji ir jos laukiamas vaikelis yra saugiose rankose. Aplink – gausi specialistų komanda: gydytojas endokrinologas, gydytojas akušeris ginekologas, šeimos gydytojas, gydytojas dietologas, slaugytojas diabetologas ir kiti“, – drąsina moteris doc. dr. L. Zabulienė ragina rasti patikimą informacijos šaltinį apie šią ligą, pradėti stebėti save ir keisti gyvenseną.

„Užvėrusi gydytojo kabineto duris po pirmos konsultacijos moteris turi žinoti, kokius kitus žingsnius žengti. Visų pirma svarbu stebėti save: ką valgo, kada ilsisi, kiek juda, kaip miega. Antra – sąžiningai matuoti gliukozės kiekį kraujyje ir registruoti rodiklius dienyne. Svarbu pasiryžti keisti gyvensenos įpročius, jei prireiks, numatyti kitą apsilankymo pas gydytoją datą“, – patarė doc. dr. L. Zabulienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pirmos savaitės nustačius gestacinį diabetą nepaprastai svarbios: kuo daugiau patikimos informacijos ir žinių sukaupsite, kuo nuosekliau rūpinsitės savimi ir registruosite savo pastebėjimus, tuo bus naudingesnė kita gydytojo konsultacija.

Gliukozės svyravimai

Doc. dr. L. Zabulienė pabrėžia, kad susirgus gestaciniu diabetu gliukozės kiekį kraujyje reikia matuoti dažnai – nevalgius, vieną valandą po valgio ir dvi valandas po valgio įvairiu dienos metu, taip pat ir prieš miegą.

„Siektina, kad per visą nėštumo laikotarpį gestaciniu diabetu sergančių moterų gliukozės kiekis nevalgius būtų mažesnis nei 5,3 mmol/l, valandą po valgio – būtų mažesnis nei 7,8 mmol/l, o praėjus dviem valandoms po valgio – būtų mažesnis nei 6,7 mmol/l“, – teigia gydytoja endokrinologė.

Doc. dr. L .Zabulienė skatina kruopščiai registruoti visus gliukozės kiekio kraujyje rodiklius, mitybos ypatumus, fizinio aktyvumo apimtis ir kitas svarbias aplinkybes, nes tai leis geriau pastebėti gliukozės pokyčius ir numatyti jų priežastis.

„Ši informacija bus itin naudinga atvykus pas gydytoją ar slaugytoją diabetologą ir leis laiku pasirinkti tinkamą tolesnę gydymo strategiją“, – pabrėžė gydytoja.

Kartais užtenka mitybos

„Dažnai saugiems gliukozės rodikliams pasiekti pakanka mitybos ir fizinio aktyvumo pokyčių, – optimistine žinute dalijasi doc. dr. L. Zabulienė. – Tačiau universalaus mitybos plano, siekiant suvaldyti gestacinio diabeto būklę, nėra, nes mitybos poreikiai skiriasi, priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip svoris prieš nėštumą, nėštumo metu priaugtas svoris, fizinis aktyvumas, gretutinės ligos ir individuali reakcija į skirtingų angliavandenių šaltinius.“

Gydytoja primena, kad sūdyti maistą reikia tik joduota druska. „Siekiant užtikrinti vaisiaus jodo poreikius, nėštumo metu būtina vartoti papildus su jodu, ypač pirmame nėštumo trimestre ir maitinant“, – pabrėžė endokrinologė.

„Sergančiųjų gestaciniu diabetu fizinio aktyvumo receptas skatina judėti saugiai – nors 150 minučių per savaitę užsiimti vidutinio intensyvumo treniruotėmis – tam tinka pasivaikščiojimai, plaukimas, važiavimas stacionariu dviračiu ir kita jums maloni ir įtraukianti fizinė veikla. Be to, nors du kartus per savaitę reikėtų atlikti jėgos ir tempimo pratimus, o po sotaus valgio pasivaikščioti nors 20 minučių“ – vardijo pašnekovė.

Jei prireikia vaistų

„Kai kuriais atvejais vien gyvensenos pokyčių, siekiant rekomenduojamų gliukozės rodiklių, nepakanka ir daugiau nei tris kartus per savaitę tomis pat valandomis gliukozės rodikliai viršija normą, – konstatuoja doc. dr. L.Zabulienė. – Tuomet laukiant sveiko vaikelio reikia pradėti gydymą insulinu.“

Ji pabrėžia, kad tai laikina būsena, tad vėliau daugumai moterų pagimdžius gydymas insulinu nutraukiamas.

Doc. dr. L.Zabulienė skatina nebijoti šio proceso, nors iš pradžių jis gali atrodyti sudėtingas. „Kiekviena moteris yra apmokoma, kaip leistis insuliną, kada keisti jo dozę, kaip ji gali priklausyti nuo mitybos ir fizinio aktyvumo, ką daryti, jei gliukozė labai pakyla ar nukrinta. Svarbu suprasti, kad gestacinis diabetas yra suvaldoma būklė“, – pabrėžia gydytoja.

Insulino nereikia bijoti

Apie gestacinį diabetą informacijos galima rasti ir Kauno klinikų tinklalapyje. Šios įstaigos Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Gitana Ramonienė drąsina, kad nereikia baimintis, jog insulinas pakenks vaikeliui.

„Insulinas yra geras vaistas tuo, kad nepraeina placentos barjero ir veikia tik motinos organizme esančią glikemiją, – pabrėžia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Gitana Ramonienė. – O gliukozė labai lengvai pro placentą praeinanti medžiaga.“

Ji informuoja, kad nustatyti glikemijos lygmens vaisiaus kraujyje negalime, todėl apie tai sprendžiama pagal mamos glikemijos rodiklius. „Insulinu koreguodami mamos glikemiją tikimės, kad ir vaisiaus glikemijos lygmuo tapo normalus“, – teigia doc. dr. G. Ramonienė.

Gydytojai endokrinologai insuliną skiria ypač atsakingai. „Insulinas neskiriamas nustačius vienkartinai padidėjusią motinos glikemiją. Tačiau jei glikemijos stebimos dažnai ar nuolat padidėjusios, insuliną skirti būtina, norint išvengti nėštumo ir atokiųjų komplikacijų“, – teigė medikė.

Padariniai

Ankstyvas gestacinio diabeto nustatymas ir gydymas užkerta kelią galimoms komplikacijoms.

Doc. dr. G. Ramonienė įspėja, kad gliukozės kiekio padidėjimas nėštumo metu pavojingas todėl, kad iš mamos kraujo per placentą ji patenka į vaisiaus kraują ir stimuliuoja jo kasą. Kasa ima sparčiai gaminti insuliną, kuris vaisiaus organizmą veikia kaip augimo hormonas ir skatina tiek jo paties bendro svorio augimą, tiek tam tikrų organų didėjimą.

„Šios komplikacijos dažnai matomos ir ultragarsu. Jei visgi moteris nusprendžia insulino nesileisti ar insulinas nepaskiriamas, kai jo reikia, gresia komplikacijos. Dėl per didelio vaisiaus svorio gali pasunkėti gimdymas, dažniau atliekama cezario pjūvio operacija. Gydytojai neonatologai gali pagelbėti naujagimiui, jei yra komplikacijų dėl motinos nėščiųjų diabeto“, – teigė doc. dr. G. Ramonienė.

Stebėti save po gimdymo

Svarbiausia, kad besilaukiančios moterys suprastų, jog išvengti gestacinio diabeto padarinių tikrai galima, tik reikia bendradarbiauti su medikais. Tuomet vaikelis bus saugus, o jam gimus baigsis ir pats gestacinis diabetas.

Tiesa, doc. dr. G.Ramonienė teigia, kad nors po gimdymo glikemija turėtų susitvarkyti ir grįžti į normos ribas, vis dėlto rizika dėl angliavandenių apykaitos sutrikimo išlieka visam gyvenimui. „Todėl būtų tikslinga kas metus kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti reikalingus tyrimus. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad jei moteriai vieno nėštumo metu buvo nustatyta ši būklė, tikėtina, kad būklė gali pasikartoti kito nėštumo metu“, – užbaigė ji.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas