Trečiadienis, 2025.04.23
Reklama

Gimdos kaklelio vėžys: papilomos viruso tyrimas patikimesnis nei mikroskopija

vlmedicina.lt | 2014-01-14 16:11:40

Labai didelės apimties tyrimas parodė, kad ieškant žmogaus papilomos viruso nustatoma daugiau gimdos kaklelio vėžio atvejų ar ikivėžinių pakitimų nei atliekant įprastą citologinį tyrimą.

Vakcina
Skiepai nuo rizikingiausių ŽPV tipų leistų pamiršti gimdos kaklelio vėžį. Redakcijos archyvo nuotr.

ŽPV tyrimas 70 proc. pranašesnis

Mokslininkai apibendrino atsitiktinės imties tyrimų, kuriuose dalyvavo beveik 180 tūkst. moterų, duomenis. Joms buvo atliekamas arba įprastas mikroskopinis tyrimas, arba taikomas žmogaus papilomos viruso (ŽPV) testas. Vidutiniškai moterys stebėtos 6,5 metų.

Mokslininkai nustatė, kad per pirmuosius dvejus metus abiejose grupėse nustatytas panašus vėžio atvejų skaičius, tačiau vėliau ŽPV tyrimo grupėje stebėtas ryškus pranašumas.

Tyrimą apibendrindami mokslininkai teigia, jog ŽPV tyrimas lyginant su citologiniu tyrimu yra 60-70 proc. pranašesnis apsaugant nuo vėžio.

Dažna liga

Gimdos kaklelio vėžys yra palyginti dažna moterų onkologinė liga – ji užima 3–4-ą vietą tarp piktybinių navikų, kuriais serga moterys Lietuvoje.

Nuo 1992 m. kasmet nustatoma vis daugiau naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų: 2002 metais – 468, 2003 – 462, 2004 – 570, 2005 – 505.

Šia liga suserga ir gana jaunos moterys – dauguma būdamos 30–60 metų amžiaus.

Lietuvos vėžio informacijos centro duomenimis, moterų mirtingumas nuo šios ligos Lietuvoje pastaraisiais metais yra vienas iš didžiausių Europoje.

Virusinė vėžio kilmė

Gimdos kaklelio vėžys yra pirmasis, kurio atsiradimo priežastis buvo gan konkrečiai įvardinta. Mokslininkai nustatė kelis žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipus (16,18),  kurie padidina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Pasak Centro poliklinikos Moterų klinikos vedėjos Elektros Temberienės, vyksta nemažai diskusijų dėl ŽPV ir gimdos kaklelio vėžio ryšio ir įtakos vienas kitam.

„Yra tyrimų, kurie parodė, kad vėžiu sergančios moterys visai neturėjo 16 ir 18 ŽPV tipų. Mūsų šalyje ŽPV nustatymo tyrimas kainuoja per 150 litų. Tyrimas brangus, lengviau prieinamas yra citologinis tyrimas. Jei moteris šiandien savo organizme turi ŽPV, tai nereiškia, kad jis bus ir po pusmečio. Jaunesnių moterų imuninė sistema pajėgia pašalinti virusą iš organizmo“, - sako E. Temberienė.

Lietuvos vėžio informacijos centras pateikia statistiką: nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, yra infekuotos ŽPV, o iš sveikų moterų šią infekciją gimdos kaklelyje turi tik 5–20 proc. Sveikų moterų infekuotumas ŽPV labai susijęs su amžiumi – jaunų, 20–25 m. amžiaus lytiškai aktyvių moterų infekuotumas ŽPV svyruoja nuo 20 iki 80 proc.

Dažniausiai ŽPV sukelia įvairias karpas ar papilomas (Condylomata acuminata), ikivėžinius pokyčius, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu.

Aptinkama anksti

Pasak Centro poliklinikos Moterų klinikos vedėjos E. Temberienės, šiuo metu vykdoma ankstyva gimdos kaklelio vėžio patikros programa leidžia anksti diagnozuoti pirmuosius pakitimus. „Mūsų poliklinikoje per metus buvo atlikta beveik 9000 tyrimų, iš jų vienai moteriai buvo nustatytas vėžys, 39 moterims buvo rasta vadinamoji nulinė stadija, kitoms - ikivėžiniai pakitimai. Aptikę vėžį nulinės stadijos, galime suteikti moteriai pagalbą – ji operuojama ir po to puikiai jaučiasi, gali susilaukti vaikelio“, - sako gydytoja ginekologė.

Šiuo metu visos draustos moterys nuo 15 iki 60 metų kas trejus metus nemokamai gali pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Pasak E. Temberienės, jei būtų žinoma, ar moters organizme yra rizikingiausi ŽPV tipai, būtų siūloma kitokia apsilankymų pas gydytoją strategija.

„Seniai diskutuojama apie ŽPV nustatymo tyrimus. Tačiau tyrimas yra brangus. Jaunesnės moterys greičiau užsikrečia šiuo virusu ir greičiau jų imunitetai sugeba jį iš organizmo pašalinti. Vyresnio amžiaus moterys užsikrečia rečiau, tačiau virusas sunkiau pašalinamas ir pridaro daugiau žalos. Jei žinotume, kad moteris turi ŽPV, tačiau citologinis tyrimas nerodytų jokių pakitimų, jai būtų siūloma apsilankyti kitam tyrimui jau po pusmečio“, - sako gydytoja ginekologė.

Skiepai dar vis mokami

Pasak E. Temberienės, skiepai nuo rizikingiausių ŽPV tipų leistų iš viso pamiršti gimdos kaklelio vėžį, tačiau skiepyti reikia jaunas mergaites.

„Kai kuriose šalyse skiepijamos ir mergaitės, ir berniukai; be to, skiepai yra kompensuojami. Mūsų šalyje buvo pateiktas pasiūlymas įtraukti skiepus nuo gimdos kaklelio vėžio į privalomų skiepų kalendorių. Buvo žadėta, kad tai bus įvykdyta 2012 m., tačiau pažadas liko pažadu“, - sako gydytoja ginekologė.

Skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio kainuoja apie 1200 litų.

Šaltinis

Ronco et al. Efficacy of HPV-based screening for prevention of invasive cervical cancer: follow up of four European randomized controlled trials. Lancet, 2013

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sprendimas regionams: gydytojai galėtų konsultuoti iš bet kurios vietos
Sveikatos apsaugos ministerija teikia įstatymų pakeitimus, kuriais siekia pagerinti sveikatos paslaugų prieinamumą, sute...
Reabilitacijos vengimas – tyli problema, kuri gali baigtis komplikacijomis
Po insulto, infarkto, stuburo traumos ar sąnario operacijos išrašymas iš ligoninės daugeliui pacientų tampa ne pabaiga,...
Kai hormonai ima vadovauti: kaip pastebėti hormonų disbalansą?
Organizme keičiantis hormonų balansui, dažnai tai pajuntame greičiau nei suprantame. Nuovargis, svorio pokyčiai, nemiga,...
Ūminė mieloleukemija – maksimaliai personalizuoto ir modernaus gydymo pavyzdys
Balandžio 21 dieną pasaulyje dieną minėta ūmios mieloleukemijos diena. Ūminė mieloleukemija (ŪML) yra labai agresyvi, pi...
Sloga ir perštinti gerklė: kaip atskirti, tai peršalimo ar sezoninės alergijos simptomai?
Pavasarį vis dažniau žmonės skundžiasi peršalimo simptomais, tokiais kaip sloga ir perštinti gerklė. Šiuo metų laik...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas