Per pastarąjį dešimtmetį vaikų, gimusių namuose, skaičius JAV didėja. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad šiais atvejais dažniau gimsta negyvi naujagimiai arba jie turi didesnes neonatalines ar neurologines problemas.
Gimdant namuose - mirtingumas 10 kartų didesnis
Didžiausioje šio pobūdžio studijoje buvo analizuojama 13 milijonų gimdymų JAV 2000-2010 metais: tiek namuose, tiek ligoninėje, prižiūrint gydytojams ar akušeriams. Vertinama naujagimių būklė pagal Apgar skalę praėjus 1 ir 5 minutėms po gimdymo, bendra neonatalinė ir neurologinė būklė. Jei praėjus 5 minutėms po gimdymo naujagimis vertinamas 0 balų, jis laikomas gimusiu negyvu, nors tyrėjai teigia, kad 10 proc. tokių naujagimių išgyvena.
Tyrimas nustatė, kad gimdant namuose naujagimių mirtingumas yra 10 kartų didesnis, jie beveik 4 kartus dažniau turi sunkių neonatalinių ir neurologinių problemų nei vaikai, gimę ligoninėje. Gimdymas namie ypač grėsmingas pirmą kartą gimdančioms, kadangi jų naujagimio mirtingumo rizika išauga net 14 kartų.
Tyrėjai pabrėžė, kad rizika yra susijusi su planuojamo gimdymo vieta, bet ne su gimdymą priėmusių asmenų kvalifikacija.
Dauguma nėštumų praeina sklandžiai, bet tam tikrais atvejais gimdymo metu gali įvykti nenuspėjamos komplikacijos, kurioms būtinos chirurginės intervencijos. Jei tai įvyksta namie, transportuojant gimdyvę į ligoninę neretai prarandamas brangus laikas.
Gimdymas namuose- rizika
Tyrimo rezultatai įrodo, kad gimdymas namuose yra kliniškai netikslingas, nepateisinamas dėl blogų išeičių, todėl medikai moterų gimdyti namuose neturėtų skatinti.
Nors vaiko gimimas yra pats nuostabiausias momentas moters gyvenime, o tėvai tikisi išgyvenimus paversti tikra švente, jie turi susimąstyti, kokiai rizikai pasmerkia savo būsimą vaikelį.
Tuo tarpu medikai turi būti atviri tėvams dėl laukiamų pavojų ir daryti viską, kad gimdymas mamai ir jos vaikeliui būtų kiek galima malonesnis, o aplinka, supanti gimdyvę, labiau primenantį namų dvasią.
Saugumą galima užtikrinti tik stacionare
Šiaulių Respublikinės ligoninės Moters ir vaiko klinikos direktorius doc. dr. Linas Rovas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė per savo darbo praktiką nesulaukęs pasiūlymo pagelbėti pagimdyti namuose. O jei ir būtų sulaukęs, nebūtų sutikęs. Jo nuomone, gydytojo svarbiausias uždavinys yra užtikrinti paciento saugumą, o visišką saugumą gimdant galima užtikrinti tik stacionare, kur sudarytos geriausios sąlygos gimdyti ir suteikti medicininę pagalbą ištikus nelauktoms komplikacijoms. Maža to, daugelyje gimdymo stacionarų sąlygos moteriai ir naujagimiui prilygsta namų jaukumui, o moteris, jeigu jai gydytojas asocijuojasi su kokia nors intervencija, gali būti prižiūrima vien tik akušerės.
Šaltinis:
Grunebaum A, McCullough LB, Sapra KJ, et al “Apgar score of 0 at 5 minutes and neonatal seizures or serious neurologic dysfunction in relation to birth setting”, American Journal of Obstetrics and Gynecology, 2013.