VLMEDICINA.LT jau rašė apie galimybę gimdyvėms pasirinkti gimdymą priimsiantį gydytoją ar akušerį. Tačiau tarp gimdyvių ši paslauga nėra populiari. Patys įstaigų, kuriose priimami gimdymai, atstovai tikina, kad ši paslauga nelabai reikalinga, nes ir nemokamai gimdymus priima aukštos kvalifikacijos gydytojai. Vis dėlto kai kurios nėščiosios net ir nežino apie tokią galimybę.
Legalios paslaugos kaina – šimtai eurų
Sveikatos apsaugos ministerijos ryšių su visuomene projektų vadovė Alina Žilinaitė paaiškino, kad pagal galiojančius įstatymus, gydymo įstaigos turi teisę teikti tiek nemokamas, tiek mokamas gydymo paslaugas. Iš privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų pacientų teisėtas papildomas mokestis gali būti imamas tuo atveju, jeigu pacientas savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras.
Mokamų paslaugų sąrašas taip pat yra patvirtintas teisės aktais. Šiame sąraše yra įtrauka paslauga „papildoma individuali ligonio priežiūra ir slauga gimdymo skyriuje (visą gimdymo laikotarpį), kai pacientė pati renkasi gydytoją ir akušerį“.
Kauno klinikinėje ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėse individuali gimdymo priežiūra su pasirinktu gydytoju kainuoja 244,19 Eur, akušere – 122,09 Eur. Jiems atitenka 30 proc. šios sumos. Vilniaus gimdymo namuose būsimoji gimdyvė turi sumokėti į įstaigos kasą 201,41 Eur už pasirinkto gydytojo ir 100,70 Eur – už akušerės darbą. Iš šios sumos gydytojui atitenka apie 105 Eur, akušerei – apie 52 Eur.
Tokią paslaugą gali teikti visos 28 gydymo įstaigos, kurios teikia stacionarines akušerijos paslaugas ir priima gimdymus. Tačiau, ar turi tam galimybę ir poreikį, gydymo įstaigos nusprendžia pačios.
Atrodo paprasta informacija, bet..
Galimybė rinktis įvairių sričių gydytojus yra įteisinta teisės aktuose, ne išimtis yra ir su gimdymus priimančiais medikais. Tačiau dėl gimdymo laiko neaiškumo akušerijoje ši paslauga yra kiek keblesnė nei kitose srityse. Gal dėl to ir informacija apie ją yra neišsami ir, pasirodo, ne taip lengvai gaunama.
Pavyzdžiui, Vilniaus klinikinės ligoninės mokamų paslaugų sąraše yra kelios eilutės, kuriose pateikiama, kiek kainuoja papildoma individuali ligonio priežiūra pasirenkant gydytoją ir akušerę. Šiokios tokios informacijos, tiesa, dar litais, apie šią paslaugą galima rasti ir Vilniaus gimdymo namų ar kitų ligoninių, kuriose priimami gimdymai, tinklalapiuose. Tačiau, kaip veikia paslauga, kur kreiptis, informacijos internetu nėra.
VLMEDICINA.LT žurnalistė apklausė aštuonių įstaigų atstovus apie galimybę gauti papildomą individualią priežiūrą, kai pacientė pati renkasi gydytoją ir akušerį. Daugelio jų atsakymai buvo neišsamūs, o pateikiami duomenys netikslūs.
Net ir per pokalbius telefonu teko išgirsti minčių, kad ši tema – jokia naujiena, ar prašymą neakcentuoti galimybės šiai paslaugai. Vienų ligoninių atstovai tvirtina, kad medikams patinka toks būdas papildomai užsidirbti, kad moterys su medikais tariasi masiškai, kiti tikino, kad tai visai nereikalinga paslauga pacientėms, kad to nori tik vienetai, o ir medikams tai tik papildomas, sunkus įpareigojimas.
Antakalnyje – populiari paslauga
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės ryšių su visuomene specialistė Eugenija Kostinienė sakė, kad apie šios paslaugos galimybę šioje įstaigoje nėščiosios informuojamos dar tada, kai apsilanko joje per kursus ar per nėštumo priežiūros apsilankymus. Vis dėlto apie galimybę pasirinkti gydytoją Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje žinojo ne visos ten gimdžiusios moterys, o kurios žinojo, dažnai pasakojo skirtingus dalykus.
E. Kostinienė tikslių statistinių duomenų, kiek gimdyvių pasirinko medikus, priėmusius į šį pasaulį jų naujagimius šioje įstaigoje, pateikti negalėjo, tačiau sakė, kad jų yra didžioji dauguma – apie 80 proc.
„Ypač populiaru susitarti su gydytoju, kai nėščioji pas jį ar ją lankosi dar per nėštumą mūsų Motinystės centre, pasitiki juo. Gimdyvė visada gali rinktis gydytoją ar akušerę kaip jai patogu – iš anksto ar konsultacijų metu“, – tvirtino E. Kostinienė.
Paslaugą renkasi pavienės moterys
Iš visų apklaustų ligoninių atstovų tik Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje tiek daug moterų renkasi sau gydytojus gimdymui. Kitose ligoninėse jų yra vienetai.
Vilniaus gimdymo namuose per metus būna daugiau nei 3000 gimdymų, o per vieną mėnesį individualių sutarčių būna apie dešimt.
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Gitana Letukienė sakė, kad šioje įstaigoje paslauga nėra populiari. 2016 m. tokių paslaugų buvo suteikta tik keturiolika.
Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vyresnioji akušerė ir Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė sakė, kad iš maždaug 1200 gimdančiųjų per metus Kauno klinikinėje ligoninėje individualią priežiūrą renkasi tik kelios dešimtys moterų.
Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Nėštumo patologijos skyriaus vedėjo Vytauto Raubos, šioje ligoninėje dėl papildomos pasirinkto gydytojo priežiūros dažniausiai tariasi į Lietuvą gimdyti atvykstančios užsienio pilietės.
Privalo teikti, bet neteikia
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė A. Žilinaitė teigė, kad papildoma individuali ligonio priežiūra ir slauga gimdymo skyriuje (visą gimdymo laikotarpį), kai pacientė pati renkasi gydytoją ir akušerį, gali būti teikiama visose 28 gydymo įstaigose, kurios teikia stacionarines akušerijos paslaugas ir priima gimdymus. Tačiau kelių ligoninių atstovai tvirtino, kad jų įstaigose gimdyvės galimybės rinktis gydytoją ar akušerį ir už tai sumokėti į įstaigos kasą neturi.
Apie tai informavo Mažeikių, Šilutės ir Regioninės Telšių ligoninių atstovai.
Pavyzdžiui, Šilutės ligoninėje gimdyvė gali nemokamai rinktis gimdymą priimsiančius medikus, tačiau tikimybė, kad tuo metu dirbantis gydytojas bus tas, kurio nori gimdyvė – nėra garantuota. Garantijų daugiau „pakliūti“ pas pasirinktą mediką turi moterys, kurių gimdymo terminas yra suplanuotas.
„Susitarti su konkrečiu gydytoju, kad šis atvažiuotų ir gydytų bet kuriuo metu nėra prasminga. Tai nėra gerai, nes neaišku, kiek gimdymas truks. Gimdymo metu turi dirbti visa komanda: ne tik gydytojas, bet ir akušeriai ar kiti specialistai. Tai procesas, kurio metu gimdyvę turi stebėti ne vienas specialistas. Gimdyvė turi pasitikėti ne vienu asmeniu, o visu ją prižiūrinčiu ar gydančiu personalu, gydymo įstaiga“, – aiškino Šilutės ligoninės visuomenės informavimo specialistė Viktorija Skutulienė.
Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja Jovita Seiliuvienė teigė, kad šioje ligoninėje tartis su gimdymą priimančiai medikais dėl papildomos individualios priežiūros nėra galimybės, nes to nenori patys gydytojai.
„Tiesiog nėra gydytojo, kuris sutiktų įsipareigoti atvykti pas gimdyvę bet kurią dieną, bet kuriuo metu“, – paaiškino Telšių ligoninės atstovė.
Sveikatos apsaugos ministerijos Motinos ir vaiko sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Valerija Milda Tabarienė paaiškino, kad Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigos turi pareigą parengti ir vadovo įsakymu patvirtinti mokamų paslaugų teikimo tvarką, kurioje būtų nurodyti konkretūs mokamų paslaugų teikimo pagrindai bei kainos.
Tačiau jeigu įstaigoje nėra galimybės teikti šios paslaugos, pavyzdžiui, dėl medikų stokos, ji jos gali ir neteikti.