Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Graikiniai riešutai ir jų aliejus sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis (4)

vlmedicina.lt | 2013-05-14 00:01:56

Graikiniai riešutai ne tik mažina cholesterolio kiekį kraujuje. Širdies ir kraujagyslių ligų riziką jie veikia ir kitais būdais, teigia amerikiečių mokslininkai žurnale „Journal of Nutrition“.

Eglė Kliukaitė
Eglė Kliukaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Tinka ir riešutai, ir jų aliejus

Visiems žinoma, kad graikiniai riešutai mažina cholesterolio kiekį kraujuje, todėl ypač rekomenduojami sergantiesiems ŠKL. Bet iki šiol nebuvo žinoma, kuris graikinių riešutų komponentas šį efektą sukelia.

Nedidelėje studijoje savanoriai, kurie pasirinktinai turėjo antsvorio ar buvo nutukę ir turėjo vidutinio laipsnio hipercholesterinemiją (padidėjusį cholesterolio kiekį kraujuje), rinkosi vieną iš keturių riešutų vartojimo būdų: vartojo tikrus riešutus, jų odeles, nuriebalintą riešutų masę arba aliejų.

Studijos dalyviams buvo atliekama daug biocheminių ir fiziologinių testų prieš vartojant riešutus ir po 30 minučių, valandos, dviejų valandų, keturių ir šešių valandų po to.

Tyrimo rezultatai parodė, kad net vienkartinis graikinių riešutų aliejaus pavartojimas pagyvina kraujagyslių funkcijas. Be to, tikri graikiniai riešutai padeda transportuoti „gerąjį cholesterolį“ (DTL) ir efektyviai šalina „blogojo“ cholesterolio perteklių iš organizmo.

Aliejus palankus kraujagyslėms

Mokslininkai teigia, kad graikinių riešutų aliejus, vartojant jį pavalgius, kraujagysles veikia daug  geriau. Tai ypač svarbu žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, kurių kraujagyslės neretai yra pažeistos. Aliejus veikia ląstelių, dengiančių kraujagyslių vidinę sienelę – endotelio – vientisumą.

Efektui ypač didelės reikšmės turi graikiniuose esančios alfalinoleno rūgštis, gamatokoferolis ir fitosterolis, kurie mažina cholesterolio kiekį kraujuje.

Alfalinoleno rūgštis yra polinesočiosios rūgšties omega-3 atmaina, gamatokoferolis - pagrindinė vitamino E forma, o fitosteroliai – į cholesterolį panašios molekulės, kurios randamos daugelyje augalų ir jų sėklų.

Studija parodė, kad nedideli mitybos įpročių pakeitimai, maistą papildant graikiniais riešutais ar jų aliejumi, gali žymiai sumažinti žmonių riziką sirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Be to, dar anksčiau atliktais tyrimais įrodyta, kad valgantieji graikinius riešutus ar jų produktus daug lengviau pergyvena stresines situacijas.

Rekomenduojama norma - 67 g riešutų per dieną

Gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, jog vidutiniškai suvartojant 67 g riešutų per dieną sumažėja bendro cholesterolio, MTL cholesterolio, MTL/DTL santykis ir bendro cholesterolio/DTL santykis atitinkamai – 5,1, 7,4, 8,3 ir 5,6 proc. – tai esą nustatyta tyrimais. Pastebėta, jog įvairios riešutų rūšys ir minėtas jų kiekis per parą turėjo panašų poveikį kraujo lipidams.

Tais atvejais, kuomet nėra galimybės valgyti riešutų (alergija, blogai virškinami, sukelia rėmenį ir kt.), rekomenduojama vartoti maisto papildus - alfalinoleno rūgštį, vitaminą E ir kitas dalis, esančias riešutuose.

Ką dar valgyti sergant širdies ir kraujagyslių ligomis

Sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis rekomenduojama vartoti maisto produktus, kuriuose gausu Omega 3 riebalų rūgščių (pvz., grūdai, moliūgų, garstyčių sėklos, linų sėmenų, rapsų, kanapių aliejus), vitamino C (įvairūs švieži vaisiai ir uogos, daržovės), vitamino E (pvz., augaliniai aliejai (nerafinuoti), abrikosai, mėlynės, kopūstai, raudonosios paprikos, žirniai, lapinės daržovės, grikiai, avižos, menkės kepenys, saulėgrąžos), vitamino D (pvz., alyvuogių aliejus, žuvų taukai, lašiša), kalcio (jogurtas, salieras, sezamas, džiovinti abrikosai), kalio (pvz., bulvės, avokadas, pomidoras),  magnio (pvz., duona, kruopos, sėlenos, pupelės, žalios lapinės daržovės), dialiltrisulfido – česnakas, polifenolių (žalioji arbata).

vlmedicina.lt

Šaltinis

C. E. Berryman, J. A. Grieger, S. G. West, C-Y. O. Chen, J. B. Blumberg, G. H. Rothblat, S.Sankaranarayanan, and P. M. Kris-Etherton "Postprandial Lipemia, Endothelial Function, Oxidative Stress, and Cholesterol Efflux in Humans with Mild Hypercholesterolemia";

Journal of Nutrition 2013 jn.112.170993

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų