Sekmadienis, 2024.12.22
Reklama

Greitas įdegis šiandien, rezultatai - po keliolikos metų

2011-05-30 10:04:06

Prieš pusantrų metų Lietuvoje sugriežtinus higienos normą, reguliuojančią soliariumų veiklą ir aiškiai reglamentuojant soliariumo paslaugų vartotojų amžių, miesto gatvėse matome tikrai mažiau pernelyg įdegusio jaunimo. Tikėtina, kad didesnis išprusimas apie ultravioletinių spindulių žalą odai taip pat davė teigiamus rezultatus.

Sugriežtindama minėtą higienos normą Lietuva ryžtingai reagavo į Pasaulinės sveikatos organizacijos ir Europos odos vėžio prevencijos bendrijos rekomendacijas apsaugoti jaunus žmones nuo galimų sveikatos problemų ateityje. PSO ir kitos tarptautinės sveikatos organizacijos soliariumus ir kitos ultravioletinės spinduliuotės šaltinius pripažino galimu kancerogenu, t. y. vėžio sukėlėju. Odos vėžys pasaulyje kasmet diagnozuojamas daugiau nei 7 milijonams žmonių. Keturių iš dešimties mirčių nuo šios ligos galima išvengti, vengiant odos vėžį sukeliančių rizikos veiksnių.

Nors visuomenė suvokia saulės naudą ir nesaikingo naudojimosi soliariumais žalą, ima keisti tiek natūralaus, tiek dirbtinio deginimosi įpročius, matomos ir negatyvios pasekmės: nustatoma vis daugiau odos vėžio atvejų. Kasmet Lietuvoje registruojama daugiau kaip 200 naujų melanomos (piktybinio odos naviko) ir daugiau nei 3000 – nemelanominio vėžio atvejų.

Profilaktiškai pasitikrinti pas dermatologus turėtų vyresni nei 50 metų amžiaus asmenys, turintys I–II odos tipą, daugiau nei 100 apgamų, ypač nelygiu kontūru ar besikeičiančiais kraštais, vaikystėje nudegę saulėje iki pūslių arba jeigu šeimos nariai yra sirgę melanoma ar odos vėžiu. Savaime suprantama, kad šie žmonės turėtų vengti tiesioginių saulės spindulių ir deginimosi soliariumuose.

Odos vėžio susirgimai dažniausiai yra susiję su žmonių elgsena saulėje, neįvertinant ilgalaikio pavojaus odai. Rizika susirgti didėja priklausomai nuo saulėje praleisto laiko ir to, kaip dažnai oda nudega. Yra ir kiti šio vėžio rizikos faktoriai: radiacija, ozono skylė, chemikalai, genetiniai faktoriai. Kaip rodo pastaraisiais metais per Euromelanomos dienas atliktos apklausos, Lietuvoje net 15 proc. visų gyventojų ne tik mėgsta degintis saulėje, bet ir naudojasi soliariumų paslaugomis.

Didžiausia problema yra ne pats siekis įdegti, bet per trumpas laikas trokštamam rezultatui pasiekti. Gražiam įdegiui reikia bent keliolikos soliariumo seansų. Vadinasi, per dvi savaites ypatingai progai pasigražinti nusprendęs žmogus per trumpą laiką gauna pusės metų spinduliuotės dozę. Tai nėra suderinama nei su saiku, nei su sveikata.

Tauragės rajone iš viso yra 8 soliariumai, turintys leidimus-higienos pasus: „La Bamba“, UAB „Margas“, „Fabiola“, „Grožis ir stilius“, „Imperial sun“, Laimos Dangėlienės, UAB „Vilartina“, „Viva“.

Pernai 3 soliariumuose buvo atlikti energinės apšvietos matavimai. Nustatyta, kad 2 iš jų viršyta energinė apšvieta, o viename soliariume nustatyta netinkama įrangos dezinfekcija. Šiemet vienas iš trijų minėtų objektų, kuriame buvo nustatyti pažeidimai, sustabdė veiklą, kituose 2 atlikta grįžtamoji kontrolė. Jos metu nustatyta, kad pažeidimai pašalinti.

Patikrinimų metu kartu su Visuomenės sveikatos centro specialistais atvyksta ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojai, atliekantys veiksmingosios energinės apšvietos matavimus. Taip pat dėl koliforminių bakterijų, mielių ir pelėsinių grybų nustatymo atliekami plovinių nuo soliariumo įrangos (gultų) bei prie jos patiestų kilimėlių (jeigu nedengiami vienkartiniais užtiesalais) mielių ir pelėsinių grybų tyrimai.

Tauragės visuomenės sveikatos centras šiais metais patikrins 4 soliariumus (1 Pagėgiuose, 3 Tauragėje).

Tauragės visuomenės sveikatos centro informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų