Šeštadienis, 2024.12.21
Reklama

Greitasis genetinis testas patikimai atrenka vaisto netoleruojančius pacientus

2012-05-16 00:07:03

Vienas dažniausiai kardiologijoje skiriamų vaistų – klopidogrelis – gali sukelti sunkų nepageidaujamą poveikį pacientams, kurių organizme yra tam tikras genetinis fermento, vadinamo citochromu CYP2C19*2, variantas. Kanadoje atliktas tyrimas naudojant greitąjį testą, kuriuo nustatomas CYP2C19*2 alelio variantas.

2010-2011 metais į prospektyvinį tyrimą įtraukta 200 pacientų. Pacientai, kuriem buvo indikuotina ūmi koronarinė intervencija, buvo atsitiktinai suskirstyti į standartinio gydymo grupę ir į grupę, kurioje buvo nustatomas minėtas geno alelis. Geno turėtojai gydyti kitu medikamentu – prasugreliu (10 mg doze), o neturintiems geno skirtas gydymas klopidogreliu (75 mg). Po savaitės gydymo pacientams buvo nustatomas trombocitų aktyvumas (P2Y12 reaktyvumo vienetais-PRU), kuris tiesiogiai parodo nepageidaujamų kardiovaskulinių įvykių riziką.

Jūratė Anušauskienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Tyrimą sėkmingai pabaigė 187 pacientai. Kiekvienoje grupėje nustatyta po 23 CYP2C19*2 alelio turėtojus. Greitojo testo grupėje nė vienam iš tiriamųjų nenustatytas padidėjęs PRU aktyvumas, o standartinio gydymo grupėje tokių buvo net 30 proc.

 „Šis tyrimas yra nemažai žadantis“, - pasidžiaugė intervenciniu kardiologu dirbantis dr. Audrius Šimaitis.

 „Intervenciniai kardiologai žino: jei implantuoji stentą (metalinis tinklelis, naudojamas širdies kraujagyslei praplėsti), o pacientas yra visiškai nejautrus klopidogreliui - tai yra padidėjusi stento trombozės (užsikimšimo) rizika  - o tai gresia miokardo infarktu. Todėl kardiologai jau daug metų ieško testo, kuriuo būtų galima nustatyti pacientus, turinčius vadinamąjį atsparumą  klopidogreliui“, - sakė pokalbininkas.

 Gydytoja kardiologė Jūratė Anušauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad antiagregacinis klopidogrelio veiksmingumas priklauso nuo CYP2C19 G681A geno polimorfizmo. Stipriausias šio vaisto antiagregacinis poveikis nustatytas turintiems *1/*1 genotipą. Silpnesnį antiagregacinį vaisto poveikį lemiantį *1/*2 alelių variantą turintys pacientai iš vaisto naudos negaus, t. y. nebus  užkertamas kelias trombozėms.

“Klopidogrelis yra trombocitų agregaciją slopinantis vaistinis preparatas, vartojamas siekiant išvengti trombų sukeliamų sutrikimų, tokių kaip miokardo infarktas arba insultas. Patekęs į organizmą, klopidogrelis, veikiant fermentui CYP2C19, tampa aktyvus. CYP2C19 turi 8 aleles, jei yra CYP2C19*2 alelės sutrikimas, blogai metabolizuojami kai kurie vaistai, tarp jų ir klopidogrelis. 2-5 proc. kaukaziečių (baltųjų rasė) turi šį sutrikimą”, - informavo portalo konsultantė. 

Klopidogrelio indikacijos yra miokardo infarkto, išeminio insulto, vaskulinės mirties profilaktika ateroskleroze sergantiems pacientams (patyrusiems miokardo infarktą, išeminį insultą arba sergantiems periferinių arterijų liga).

 Klopidogrelio paros dozė yra 75 mg (1 tabletė), vartojama vieną kartą per dieną. Kontraindikacijos: padidėjęs organizmo jautrumas medikamentui, sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas, kraujavimas, pvz., iš skrandžio opos ar intrakranijinis.

„Šis tyrimas Klaipėdoje atliekamas Jūrininkų ligoninėje, neilgai trukus ruošiamasi jį daryti ir  Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje. Tyrimas mokamas, brangus, bet labai reikalingas“, - sakė J. Anušauskienė.

 Dr. A. Šimaičio duomenimis, vystantis mokslui atsiranda vis daugiau konkurentų klopidogreliui, kurie turbūt vėliau ar anksčiau jį pakeis.  

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

 Roberts JD et al. Point-of-care genetic testing for personalisation of antiplatelet treatment (RAPID GENE): a prospective, randomised, proof-of-concept trial. Lancet. 2012 May 5;379(9827):1705-11. Epub 2012 Mar 29.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų