Pirmadienis, 2025.04.07
Reklama

Greitosios pagalbos reforma: vietoj šešių dešimčių – 10 sustambintų dispečerinių punktų

2012-07-18 10:08:55

Ketverius metus rengta greitosios pagalbos reforma eina į pabaigą. Greitosios pagalbos automobilių dispečerinių stambinimas turėtų būti baigtas jau šį mėnesį ir nuo rugpjūčio 1-osios Lietuvoje vietoj 58 smulkių greitosios pagalbos dispečerinių turėtų atsirasti 10 sustambintų punktų.

Greitoji medicinos pagalba
Algirdo Kubaičio nuotr.

Lietuvoje nebeliks nė vienos savivaldybės, kurioje dirbtų mažiau kaip 2 greitosios pagalbos brigados, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Nuo šių metų sausio Vilniaus greitosios pagalbos stotis įkūrė centralizuotą dispečerinę, kuri valdo aštuonių gretimų savo dispečerines sujungusių savivaldybių automobilius ir medikų brigadas. Iki reformos 8 savivaldybių greitosios pagalbos stotyse buvo 71 etatas, joms apsijungus liko 37.

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas sako, kad praktiškai žmonių neatleido, nes daugelis dirbo dviem etatais – tiek dispečerinėje, tiek važiuodavo į iškvietimus.

Centralizuota dispečerinė dabar valdo 40 medikų brigadų ir kiek mažiau automobilių, į iškvietimą mieste medikai privalo atvykti per 15, kaimo vietovėse – per 25 minutes.

„Dabar, kai nėra jų ekipažų, iš artimiausių rajonų gali atvažiuoti pagalba. Naudojant kompiuterio programą pasiūloma artimiausia laisva brigada. Ji gali būti iš kito rajono“, – aiškino Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodzas.

Pasak direktoriaus, pradėjus veikti centrinei dispečerinei, per penkis šių metų mėnesius ypač skubi pagalba ne pagal teritorinę brigadų priklausomybę buvo suteikta jau daugiau kaip 230 kratų.

Sveikatos ministerijos valdininkų teigimu, palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvoje pagal teritoriją ir gyventojų skaičių pagalbos dispečerinių tarnybų yra neproporcingai daug.

„Ministro išleistame įsakyme numatėme, kad vietoje 58 dabar veikiančių, turėtų susikoncentruoti į 10 dispečerinių pagal buvusias apskritis. Savivaldybės, turinčios mažiau negu 2 brigadas, jos toliau egzistuoti negali“, – teigė sveikatos apsaugos viceministrė Janina Kumpienė.

Tokių mažų savivaldybių, turinčių vos 1–2 gydytojų brigadas Lietuvoje 17. Kai kurios iš jų, kaip Kalvarija, Kazlų Rūda, Pagėgiai, jau nutarę atiduoti savo brigadas, tačiau kitos ketina antrą brigadą finansuoti pačios ir su kita savivaldybe jungtis nenori.

Jonavos greitosios pagalbos stoties direktorius sako, kad norint naikinti savo dispečerinę ir jungtis su kita savivaldybe, reikia pinigų specialiai įrangai įsigyti, o papildomų lėšų tam nėra skirta.

„Kiekvienas mes turėsime suktis, jeigu pritarsime reformai, iš savo lėšų – tų, kurios skirtos vaistams, automobiliui, kurui, atlyginimams, pastatų išlaikymui ir t. t.“, – tvirtino Jonavos greitosios pagalbos stoties direktorius Eugenijus Sabutis.

Tuo metu Sveikatos apsaugos ministras neseniai įsakymu nustatė skirtingus įkainius, priklausomai nuo to, ar dispečerinė centralizuota, ar ne.

„Ir dispečerinės kaina, ir vieno gyventojo aptarnavimo kaina yra didinama 2 litais. Taigi ligonių kasa, teritorinės ligonių kasos tikrai skyrė lėšų tais atvejais, jeigu įkuriama centralizuota dispečerinė arba steigiamos daugiau nei 2 brigados. Mažas rajonas, kuris turi tik 20 tūkst. gyventojų, už aptarnaujamą gyventoją ir už dispečerinės funkcijas jis gaus po 2 litus. Tai jau iš viso 4 litai. Taigi per mėnesį jis jau gaus apie 80 tūkst. litų. Tai dažnai visa suma, kuri reikalinga šitai pertvarkai“, – skaičiavo Valstybinės ligonių kasos Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.

Pasak ministerijos, greitosios pagalbos reforma turėtų būti baigta jau šį mėnesį.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų