Per pastaruosius 20 metų nutukusių vaikų skaičius išsaugo keturis kartus. Dietologai sako, kad kas penktas vaikas iki 10 metų turi antsvorio ir nutukimo problemą. Šie skaičiai auga ir paauglių tarpe, ypatingai berniukų. Tačiau kyla klausimas, ar šią problemą turintiems vaikams naudingas intensyvus fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, bėgimas.
Gydytoja dietologė, Lietuvos dietologų draugijos prezidentė ir Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacijos prezidentė dr. Rūta Petereit teigia, kad tiek nutukusiems, tiek antsvorį turintiems vaikams bėgti draudžiama. Pagrindinė priežastis – tokie vaikai pasižymi labai mažu judrumu (1500-2500 žingsnių per parą).
„Bėgant itin didelis krūvis tenka sąnariams, raumenims ir širdies kraujagyslių sistemai. Net ir lėtas bėgimas yra stresas organizmui, kuris iššaukia netaisyklingą kvėpavimą, susikūprinimą ir su tuo susijusias pasekmes. Dėl padidinto svorio, netaisyklingo pėdos statymo bėgimo metu palaipsniui traumuojamos vaikų pėdos ir kitos atraminės sistemos“, - sako gydytoja dietologė.
R. Petereit pabrėžia, kad antsvorio ir nutukimo problemą gali nustatyti tik gydytojai. Svorio antsvorio nutukimo rodikliai vaikams yra matuojami procentilėmis. Tai tas pats KMI, kuris naudojamas vertinant suaugusiųjų būklę, tačiau adaptuotas vaikams. Vaikas turi antsvorį, kai jo amžiaus, ūgio ir svorio santykis virš 85-os procentilės. Vaikas laikomas nutukusiu, kai procentilės virš 95.
Pradėti rekomenduojama mažais žingsniais
Pasak gydytojos dietologės, visiškai ar itin mažai judriam kūnui pradėti reikia nuo nedidelio krūvio. Geriausias būdas – ėjimas, keičiant greitį, kryptį ir aukštį.
„Ėjimas yra natūralus prigimtinis kūno judesys, tačiau net ir tuo atveju reikalinga pagalba dėl kvėpavimo technikos, nes antsvorį turintys vaikai dažnai linkę dusti. Taip pat jiems reikia tiesinti nugaras, reguliuoti žingsniavimo techniką ir derinti poilsio pauzes“, - aiškina specialistė.
Pirmosiomis dienomis specialistai rekomenduoja nueiti 8 kilometrus, bet tik su jų priežiūra. „Vaikai turi pamatyti ir praplėsti savo galimybių ribas. Paprastai tokį atstumą didžioji dauguma įveikia nesunkiai. Tam, kad kūnas tinkamai pasiruoštų tokiam krūviui, prieš pasivaikščiojimus būtina pasimankštinti, sustiprinti raumenis, padaryti tempimo pratimus“, - tikina R. Petereit.
Iniciatyva už sveikus ir linksmus vaikus
Įvertinę pradinių klasių Lietuvos vaikų problematiką, gydytojai dietologai ir kiti sveikatos specialistai imasi iniciatyvos už sveikus ir linksmus vaikus „Sveikučiai“. Visi šalies 6-11 metų vaikai (1-4 klasių moksleiviai) kviečiami gruodžio 17 d. bėgti Vilniuje vyksiančiame „Eurovaistinės Kalėdiniame bėgime“.
Prieš šios Iniciatyvos aktyviai prisideda ir Demokratinės mokyklos įkūrėjas Nerijus Buivydas. „Jau vasarą į mokyklos renginių kalendorių įtraukėme „Eurovaistinės Kalėdinį bėgimą“. Vaikai su džiaugsmu laukia šios šventės ir jai ruošiasi“, - patikina vyras.
Anot N. Buivydo, Demokratinėje mokykloje vaikai gali bėgioti net koridoriuose. „Jiems nedraudžiame to daryti, tačiau negalima triukšmauti, siausti ir žaisti gaudynių, nes tai yra pavojinga. Mes skatiname tą bėgimą iš taško A į tašką B“, - pasakoja mokyklos įkūrėjas.
Šioje mokykloje kasdien yra privaloma bent 15 pertraukos minučių praleisti lauke. „Oras šiuo atveju nėra svarbus. Mokomės, kad nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga. Visi tėvai tai žino, todėl vaikai turi tinkamą aprangą, kuri kinta keičiantis metų laikams. Mokyklos kiemas pritaikytas fiziniam judėjimui, o vaikai aktyviai praleidę pertrauką, kokybiškiau mokosi pamokų metu“, - pabrėžia N. Buivydas.
Jo teigimu, pradžioje nebuvo lengva pripratinti vaikus prie aktyvaus laiko, tačiau po kelių mėnesių išėjimas į lauką tapo įpročiu ir sunkumų neliko. Vaikai suprato, kad tai puiki galimybė prasijudinti ir pasikrauti energijos.