Antradienis, 2025.04.22
Reklama

Gydytojai apie lytinį ugdymą mokyklose: ar yra dėl ko džiaugtis?

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-08-30 00:02:00

Ne per seniausiai Švietimo ir mokslo ministerija, atsižvelgdama į šiuolaikines realijas, parengė naują lytinio ugdymo programą. „Nors šis dokumentas sukėlė didžiules diskusijas ir kritiką, jo pasirodymas byloja, kad ledai pralaužti, o programa bus tobulinama“, - džiaugiasi portalo VLMEDICINA.LT konsultantė, gydytoja akušerė ginekologė Rita Banevičienė. Ką apie tai mano specialistai bei švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė?

Gydytojai Ritai Banevičienei teko konsultuoti ir merginas,kurių nėštumas buvo neišmanymo apie savo lytiškumą, pastojimą pasekmė. Asmeninio archyvo nuotr.

Informacija ne visiems pasiekiama

Akušerės ginekologės Ritos Banevičienės manymu, situacija reprodukcinės sveikatos kultūros ir lytiškumo sampratos sferoje keičiasi.

„Vis dažniau šeimos planavimas tampa ne vien moters, bet poros reikalu. Naudojama įvairi kontracepcija, jaunuoliai turi nemažai žinių apie naujausius metodus. Daug anksčiau apsisprendžiama nutraukti neplanuotą nėštumą, tad tragiški atvejai, kai abortui atvykstama peržengusnustatytas nėštumo ribas, retenybė“, - kalbėjo pašnekovė.

Tačiau, pasak gydytojos, reikia įvertinti, kad pas specialistą konsultantą paprastai patenka išprususios moterys ar merginos, kurioms šie klausimai rūpi, jos siekia prisiimti atsakomybę už pasekmes, tad išties situacija nėra tokia šviesi. Daugelio žmonių, gyvenančių užribyje, ši informacija nepasiekia,tinkama pagalba neprieinama, o valstybinės tarnybos, turinčios spręsti šias problemas, nedirba itin gerai.

Skaudūs atvejai – ir dėl neišmanymo

Ginekologės darbo praktikoje vis dar būna atvejų, kai atsitiktiniai nėštumai, nelaukiami vaikai gimsta vienas po kito vien todėl, kad moterys neįstengia įsigyti kontraceptinių priemonių arba užsimokėti už nėštumo nutraukimą.

Taip pat gydytojai teko matyti jaunų merginų, paauglių, kurių nėštumas buvo smurto, prievartos, neišmanymo apie savo lytiškumą, pastojimą, perduodamas lytiškai ligas, pasekmė.

Apmaudu, kai vien dėl politinių ambicijų daugybę metų mokslu pagrįsta informacija ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose yra ribojama, todėl jaunuolių tarpusavyje pasidalijamos žinios yra paremtos mitais ir savomis patirtimis“, - kritikavo R. Banevičienė.

Ji džiaugiasi pagaliau Švietimo ir mokslo ministerijos parengta lytinio ugdymo programa. Nors šis dokumentas sukėlė didžiules diskusijas ir kritiką, jo pasirodymas byloja, kad ledai pralaužti, o programa bus tobulinama. Kokio amžiaus vaikams ir kokia forma lytinis ugdymas turi būti vykdomas, turi kartu nuspręsti medikai, pedagogai, sociologai, - pasidalijo mintimis akušerė ginekologė.

Idėjai, jog mokymo įstaigose paaugliams turi būti pateikiamos žinios apie lytiškumą, pritaria ir kitas portalo VLMEDICINA.LT konsultantas gydytojas urologas dr. Mindaugas Danilevičius.

„Žmogus, ypač jaunas, negali visko žinoti. Dauguma klausimų apie lytiškumą iškyla, kai prasideda lytinis gyvenimas. Puiku, jeigu mokykla turėtų galimybę į pamokas pasikviesti specialistus“, – sakė urologas.

Per daug suteikti informacijos negalima

Gydytoja ginekologė Vaiva Eringytė teigia, jog per 25-erius mūsų šalies nepriklausomybės laikotarpio metus buvo neblogai vykdomas lytinis švietimas, jauni žmonės iš šios srities pakankamai gavo žinių. Šiuo metu informacijos poreikis apie lytiškumą, santykius, sumažėjo, nes daug jos randama internete ir kitais būdais.

Pasak V.Eringytės, reikia atskirti lytiškumo ugdymą ir mokymą, instruktavimą, todėl ji nepritaria liberaliam požiūriui į lytiškumo ugdymą.

Per daug paaugliams suteikti informacijos negalima, tai skatina jų žingeidumą. Aš nepritariu kontracepcijos priemonių brukimui, ypač nepilnametėms. Iki šiol nepakeičiau nuomonės, kad esą reikia juos paleisti ir įduoti visas priemones“, - patikino ginekologė.

Gydytojos manymu, lytinio švietimo pamokos neturėtų būti įvestos ir dėstomos taip, kaip bendrieji ugdymo dalykai – fizika, matematika ir kiti, nes lytiškumas – įgimtas.

Iki šiol lytinis švietimas buvo integruotas į kitas pamokas, pavyzdžiui, biologiją, ir mokytoja, jausdama, kad tai klasei aktualu, kartais mane pasikviesdavo. Kartą atėjau pasakoti dešimtokams, bet susirinko tik pusė klasės – kitiems arba dar neaktualu, arba jau nebeaktualu. Tai priklauso nuo mokinių brandos, tad mokytoja turėtų pastebėti, ar jau reikia apie tai kalbėtis, - paaiškino V. Eringytė.

Į klausimą, ar darbo praktikoje teko susidurti su merginomis, nežinančiomis, kaip, kokiais būdais pastojama, kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, pašnekovė atsakė, jog visuomenėje yra žmonių, iškrentančių iš sistemos – augančių vargingose, nestabiliose, neatsakingus tėvus turinčiose šeimose, bet tai mažuma.

Beje, šiuo metu leidykla ruošia V.Eringytės knygą paauglėms iš klausimų, kuriuos gavo per 25 metų laikotarpį bendradarbiaudama su populiariais merginoms skirtais žurnalais. Ši knyga bus skirta 12-15 metų mergaitėms, kurios ras visus atsakymus į joms iškilusius klausimus. 2007 metais knygą jaunimui apie lyčių skirtumus ir aborto žalą, lytines ligas ir nėštumą išleido gydytoja R. Banevičienė. Ji buvo recenzuota tuometinio KMU Akušerijos ginekologijos klinikos vadovo prof. habil. dr. V. Sadausko.

Ministrė A. Pitrėnienė: „Mokyklose lytiškumo ugdymas būtinas“

Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė portalą VLMEDICINA.LT patikino, jog lytiškumo ugdymas, atsižvelgiant į vaikų amžių, nuolat vyksta visose ugdymo įstaigose. Šiuo metu bendrojo ugdymo mokyklose dirbama pagal dvi programas: rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo bei sveikatos ugdymo. Pastaroji, tiesa, lytiškumo ugdymo neapima, tačiau artimai su tuo siejasi, pavyzdžiui, lytiškumo ugdymas paliečiamas diskutuojant apie fizinę arba psichinę sveikatą. Tiesa, minėtos programos yra integruojamos į kitų dalykų pamokas, tad kiek skirti valandų, nusprendžia pedagogai.

Ji pranešė, kad atsižvelgiant į pakitusius šiuolaikinių mokinių lūkesčius parengta nauja lytiškumo ugdymo programa atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, grįsta mokslo tyrimais. Joje pristatomos tiek lytinės sveikatos temos, pavyzdžiui, šeimos planavimo metodai, kontraceptinės priemonės, abortas ir jų poveikis sveikatai, tiek vertybinės nuostatos: sveikatai palankios lytinės elgsenos formavimas, ankstyvų lytinių santykių ir su jais susijusių problemų, lytinio išnaudojimo ir priekabiavimo, diskriminacijos dėl lyties prevencija.

Mokyklose pagal naująją programą planuojama pradėti dirbti nuo 2017 metų. Ši programa taip pat bus integruota į kitas pamokas, bus skirta ir mažiausiems, ir vyriausiems mokiniams.

„Lytiškumo ugdymas, grįstas atsakingo elgesio formavimu, medicininių žinių suteikimu ir, svarbiausia, vertybinių nuostatų ugdymu, mokykloje yra būtinas. Išugdoma vaiko atsakomybė už save ir kitą, mokoma suvokti savo asmenybės vertingumą, fiziologinius pokyčius, apsisaugoti nuo piktavališkų žmonių kėslų, atsispirti reklamai ir neigiamai bendraamžių įtakai“, - apibendrino A.Pitrėnienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas