„Viena pagrindinių priežasčių, mokslininkų manymu, turinti įtakos vyrų nevaisingumo didėjimui, yra aplinkoje aptinkami endokrininės sistemos trikdytojai“, – sako gydytojas Alvydas Unikauskas. Endokrininę sistemą trikdo chemikalų, kuriuos naudojame buityje: valiklių, įvairių cheminių skysčių, purškiamų dezodorantų vartojimas didžiuliais kiekiais. Šie chemikalai yra pavojingi tiek kūdikiams motinos įsčiose, tiek jau subrendusiems žmonėms.
Ar aplinka ir šiuolaikinis gyvenimo būdas kalti dėl vyrų nevaisingumo? Visi ženklai byloja, kad taip. Pagal neseniai paskelbtus tyrimus, vyro spermatozoidų skaičius Šiaurės Amerikoje, Australijoje, Europoje ir Naujojoje Zelandijoje per 4 dešimtmečius sumažėjo daugiau nei 50 proc. Dar baisiau – požymių, kad šis procesas liausis nėra.
Kad skaičiai, kalbant apie vyrų nevaisingumą Lietuvoje, taip pat didėja, mano ir medicinos daktaras Vytautas Kamarauskas. Jis sako, kad nors nėra tobulos statistikos ir labai tikslių duomenų, problemos mūsų šalyje tikrai gausėja.
„Jeigu tobuliau patyrinėjus vyriškį, pasiaiškinus kaip ir kas, galbūt net nereikėtų dirbtinio apvaisinimo, galima žmogų pagydyti ir pasiekti rezultatą natūraliu būdu. Mes, vyrai, sergame lygiai taip pat kaip ir moterys, lygiai taip pat turime problemų ir lygiai taip pat jas galima gydyti“, – kalba V. Kamarauskas.
A. Unikauskas pastebėjo, kad yra daugybė vyrų nevaisingumo priežasčių: nuo hormonų disbalanso ir tam tikrų vaistų iki infekcijų ir chromosomų defektų, tačiau šįkart daugiausiai dėmesio jis skyrė aplinkos veiksniams ir gyvenimo būdui.
Mokslininkai ilgus metus atliko tyrimus ir priėjo prie išvados, kad pagrindinės aplinkos veiksnių priežastys, galinčios nulemti vyrų nevaisingumą, gali būti penkios.
„Viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios mokslininkai mano, kad vyrų nevaisingumas didėja, yra endokrininės sistemos trikdytojai. Endokrininę sistemą trikdo chemikalų, kuriuos naudojame buityje: valiklių, įvairių cheminių skysčių, purškiamų dezodorantų vartojimas didžiuliais kiekiais. Šie chemikalai yra pavojingi tiek kūdikiams motinos įsčiose, tiek jau subrendusiems žmonėms. Vartojant net ir mažomis dozėmis tai gali turėti rimtų pasekmių. Mane labiausiai neramina aplinkybė, kad šie chemikalai nusėda namų dulkėse“, – kalba A. Unikauskas.
Kalbėdamas apie vyrų nevaisingumą A. Unikauskas pamini ir rūkymą. Anot jo, statistika negailestinga ir su ja nepasiginčysi. Amerikoje rūkymas nusineša daugiau gyvybių nei ŽIV, nelegalių narkotikų ir alkoholio vartojimas, automobilių avarijos ir mirtinas šaunamųjų ginklų panaudojimas kartu sudėjus.
„Europoje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad vyrai, kurie dar negimę buvo paveikti cigarečių dūmų, turi 20 proc. žemesnį spermos tankį“, – įvardija A. Unikauskas.
Daugiau apie vyrų nevaisingumą – vaizdo įraše.