Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Gydytojas: vartoti per daug baltymų – rizikinga

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“ | 2017-09-18 10:30:28

„Ar pastebėjote, kai sveika mityba populiarėja, vis dažniau kalbama apie baltymus. Jų yra visur: užkandžiuose, pagrindiniuose patiekaluose, net gėrimuose. Ar susimąstėte, kiek baltymų mums iš tiesų reikia?“ – laidoje „Klauskite daktaro“ teiraujasi LSMU profesorius, gydytojas Alvydas Unikauskas. Jis atskleidė, kaip apskaičiuoti dienos baltymų kiekį, taip pat kalbėjo apie tai, kuriuos baltymus reikėtų valgyti, norint atsikratyti nereikalingų kilogramų.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Mūsų svoris ir [ūgis] yra priežastys, kurios nulemia skirtingą kasdienį baltymų poreikį. Baltymai yra svarbi statybinė medžiaga, reikalinga raumenims ir kitiems audiniams.

„Tačiau tai, ką šiandien matome parduotuvių lentynose, yra kiek perdėta. Juk ne visi esame kūno rengybos profesionalai, kad turėtume valgyti gausybe baltymų papildytų produktų“, – sako A. Unikauskas.

Gydytojo teigimu, tendencijos rodo, kad baltymų vartojimas didėja. Svarbu suprasti, kad tai, ko suvalgome per daug, kaupiasi mūsų organizme, tampa riebalais ir toksinais. Taip pat, kadangi žarnynas nesusitvarko su per dideliais kiekiais [medžiagų], atsiranda daug toksinių medžiagų.

„Kai baltymai skaidomi žarnyne, nepaisant to, kad mes pasisaviname naudingus baltymus, turime ir baltymų virškinimo gamybines atliekas ir 60 proc. tų atliekų, kalbu apie baltymus, yra amoniakas. Tai mus nuodija“, – sako A. Unikauskas.

Per didelis baltymų kiekis racione tampa išbandymu inkstams. Anot gydytojo, problema ir tai, kad baltymai neretai yra gaunami iš gyvūninės kilmės produktų. Šie yra gausūs sočiųjų riebiųjų rūgščių, o tai didina tokių lėtinių ligų kaip cukrinis diabetas riziką. Taip pat didėja širdies ir kraujagyslių ligų, insulto rizika.

„Štai todėl svarbu žinoti, kiek baltymų turime suvartoti kasdien. Formulę, kurią dabar pasakysiu, iš tiesų labai lengva apskaičiuoti. Ji leis sužinoti, kiek baltymų jums reikia suvartoti kasdien, ir jūs neberizikuosite pakenkti savo inkstams vartodami jų per daug“, – kalba A. Unikauskas.

Savo svorį reikia padalinti iš 3, gausime paros baltymų kiekį gramais. Jeigu valgote tris kartus per dieną, gautą rezultatą dar padalinkite iš trijų. Tai atsakymas, kiek vieno valgymo metu reikia suvartoti baltymų.

„Jeigu per dieną jums reikia suvalgyti 21 g baltymų, vadinasi, vieno valgymo metu reikia suvalgyti maždaug 7 g. Jeigu valgote du kartus dienoje, 21 g reikia padalinti iš dviejų“, – sako gydytojas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas