Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Gyslotis: augalas, kuriam pagyrų nebus per daug

Marius Lasinskas, žolininkas-vaistininkas | 2014-07-03 10:33:00

Turbūt nėra žmogaus, kuris nepažintų šio gyslotinių – Plantaginaceae – šeimos augalo. Plačialapis gyslotis (lot. Plantago major) liaudyje dar vadinamas trauklapiu, gyslučiu, traukučiu, gyslažole. Jis padės susižeidus, kosint, užkietėjus viduriams, įkandus uodui. Ir ne tik.

 

Gyslotis
Gyslotis. Genovaitės Privedienės nuotr.

 

Žaliava: gysločių lapai. Vaistinei žaliavai tinka ir plačialapis, ir siauralapis (Plantago lanceolata) gysločiai. O plačialapio gysločio dar ir sėklos.

Sėklos nuo vidurių užkietėjimo

1 valgomąjį šaukštą plačialapio gysločio sėklų užpilkite stikline kūno temperatūros vandens, palaikykite 30 min. ir išgerkite visą stiklinę su sėklomis tuščiu skrandžiu. Po 3-4 val. viduriai suminkštės, žarnynas atlaisvės ir jums padėkos. Geriausias laikas organizmui išsituštinti yra 5-7 val. ryto, tai aktyviausias storosios žarnos laikas.

Tai labai geras būdas tiems, kas turi vidurių užkietėjimo problemą, tačiau reikia nepamiršti, kad normaliai žarnyno veiklai labai svarbu tinkama mityba bei tinkamas požiūris į pasaulį, nes storosios žarnos problemos rodo nepasitenkinimą savimi ir tuo, kas vyksta.

Kam naudojami gysločių lapai

Gysločių lapai slopina uždegimus, kai kurių mikrobų dauginimąsi, skatina žaizdų gijimą. Ko gero, visi atsimena, kaip vaikystėje daug kartų yra pagelbėjęs trauklapis – uždėdavome ant nubrozdinto kelio ir iškart palengvėdavo.

Taip pat lapų arbata lengvina atsikosėjimą, stabdo tiek išorinius, tiek vidinius kraujavimus, laisvina vidurius (lapai silpniau, o sėklos stipriau). Tinka ir bronchitams, bronchų astmai, kvėpavimo takų uždegimams, kokliušui, užkimimams, infekcinio viduriavimo ir tulžies ligų atvejais.

Sultys

Gysločių sultimis gydomi lėtiniai gastritai (kai sumažėjęs rūgštingumas), skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos. Tinka vartoti nuo ūmių ir lėtinių plonųjų ir storųjų žarnų uždegimų.

O sulčių veikliosios medžiagos stabdo stafilokokų, streptokokų ir kitų mikrobų veiklą, todėl sultys sėkmingai vartojamos sunkiai gyjančioms žaizdoms, opoms, pūliniams gydyti.

Nuo pūlinių, uodo įkandimo

Liaudies medicinoje labai plačiai vartojami švieži, švarūs lapai, kurie dedami susižeidus, ant pūlinių, nudegimų, furunkulų. Lapus prieš dedant ant žaizdos patartina įpjauti arba pamaigyti, dėti keliais sluoksniais ir aprišti. Jį keisti 3-4 kartus per dieną, o gydant nudegimus – kas 1-1,5 val.

Tinka vartoti ir džiovinti lapai, tik prieš naudojant reikia juos palaikyti karštame vandenyje.

Daug gysločių nereikėtų vartoti tiems, kam padidėjęs skrandžio rūgštingumas.

Gysločiai turi daug mineralinių medžiagų ir vitaminų, todėl juos galima jaunus ir šviežius dėti į salotas, žaliuosius kokteilius, sriubas.

Jeigu įkando uodas ir jums niežti, galite sumaigyti keletą gysločių lapų ir patrinti tą vietą - niežėjimas greitai dingsta.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (3). Jūs dar nebalsavote
(3)
Žymos: gyslotis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų